شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

آمار واردات محصولات کشاورزی نگران کننده است

دوشنبه,۲۴ام اسفند ۱۳۹۴ - اجتماعی

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نهم با بیان اینکه آمار واردات محصولات کشاورزی نگران کننده است،گفت: اگر بدون هماهنگی واردات کالا انجام شود، تولیدات بر روی دست تولیدکننده می‌ماند و از همین رو کشاورز نمی‌تواند محصولات خود را بفروش برساند.

غلامعلی جعفرزاده، نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به واردات کالاهای کشاورزی مشابه داخلی به کشور، اظهار کرد:افزایش نرخ بیکاری و ضربه به تولید داخلی با واردات کالاهای مشابه داخلی به کشور رقم می‌خورد که این امر بطور حتم می‌تواند در عرصه واردات بهم ریختگی ایجاد کند.

وی با بیان اینکه دولت باید با ایجاد سازوکاری مناسب از واردات بی رویه جلوگیری کند،افزود: وزارت کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت باید در راستایی واردات کالا به کشور هماهنگ عمل کنند و این در حالی است که وزارت کشاورزی متولی  تولیدات کشاورزی است اما متاسفانه گویا دخالتی در این موضوعات ندارد.

رئیس مجمع نمایندگان گیلان با بیان اینکه دولت باید به یکپارچه کردن واردات محصولات کشاورزی ورود کند،افزود: اگر حل این موضوع نیازمند لایحه است، دولت لایحه‌ای را تنظیم و ارائه دهد و اگر دولت نمی‌تواند لایحه‌ای ارائه دهد، مجلس شورای اسلامی طرحی در این زمینه ارائه دهد تا شاهد متضرر شدن تولید کننده داخلی نباشیم.

جعفرزاده ادامه داد:اگر بدون هماهنگی واردات کالا انجام شود، بدیهی است تولیدات بر روی دست تولیدکننده می‌ماند و از همین رو کشاورز نمی‌تواند محصولات خود را بفروش برساند و این امر منجر به فشارهای اقتصادی بر کشاورز می‌شود.

نماینده مردم رشت یادآور شد: صنایع تبدیلی و بسته بندی نیاز اساسی صنعت کشاورزی است زیرا ما اگر می‌خواهیم در چارچوب استانداردهای صادرات محصول  را در بازار جهانی عرضه کنیم باید با بسته بندی نوین به نوعی محصول را شناسنامه دار کنیم.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس نهم با بیان اینکه آمار واردات محصولات کشاورزی نگران کننده است، تاکید کرد:صنعت کشاورزی می‌تواند در عرصه تولید با برنامه ریزی کلان خودکفا شود اما در زمینه صادرات نیازمند بسته بندی و صنایع تبدیلی کاربردی هستیم تا محصول را با ارزش افزوده صادر کنیم.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.