شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

جعفرزاده ایمن آبادی در مراسم اربعین آیت الله هاشمی رفسنجانی:

آیت الله هاشمی رفسنجانی عاشق مردم بودند

جمعه,۲۹ام بهمن ۱۳۹۵ - سیاسی

مشروح سخنراني مهندس غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نماینده مردم شريف شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی در مراسم اربعین مرحوم آیت‌ الله هاشمی رفسنجانی که در عصر روز چهارشنبه ٢٧ بهمن ماه در سالن اجتماعات مجموعه المپیک رشت برگزار شد.

ضمن تسلیت فرا رسیدن ایام فاطمیه بايد عنوان كنم ما تعدادي از نمايندگان یک هفته قبل از ارتحال حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با ایشان ديداري داشتیم، حضرت ايشان همواره بر توسعه تاکید داشتند . آیت‌الله هاشمی رفسنجاني دلبسته توسعه این مرز و بوم و عاشق این مردم بودند.
اقتصاد دانان در حوزه توسعه سه دوره زمانی  تعریف کردند یکی سال‌های 1950 الی 1975 میلادی و دوم 1975 الی 1995میلادی و سوم سال 1995 میلادی به بعد . در هر کدام از  این سال‌ها ی توسعه اتفاقاتی افتاد، در جاهایی موفق بوده اند و در زمانهايي هم ناموفق بودند . در دوره اول توسعه فاصله طبقاتی ایجاد شد، در دوره دوم توسعه ، رشد اقتصادی همراه با توزیع ناعادلانه ثروت بوده، در دوره سوم   که از  سال 1995 به بعد است در روند توسعه اتفاقاتی نظیر رشد اقتصادی، تولید ثروت و بعضا توزیع عادلانه رخ داد، در پی این موارد رفاه و خوشبختی هم بوجود آمد.  اگر در جامعه‌ای همه ثروتمند بودند بیانگر رفاه و خوشبختی نيست ! زیرا برخی جوامع با وجود ثروتمندی افسرده هم هستند! به تعبیر یکی از دانشمندان اساسا توسعه به مثابه آزادی است، این نوع توسعه یافتگی ویژگی‌هایی دارد که شامل آزادی‌های سیاسی و آزادی در انتخاب حکومت است  و همچنین شامل آزادی در بیان، در مطبوعات و در مجموع آزادی‌هایی که خاص هر جامعه است که اگر این آزادی‌ها نباشد آن جامعه نمی‌تواند ادعا کند من یک جامعه توسعه یافته هستم.بخش دوم این نوع توسعه یافتگی شامل امکانات و تسهیلات اقتصادی است، ما از این موضوع به عنوان مالکیت اقتصادی و آزادی بازار تعریف می‌کنیم. منظور از مالکیت اقتصادی، حقوق مالکیتی است.  یعنی مالک این اثر این است ولی ما توجهي  به حقوق مالكيت نداريم . افتخار ما در بخش نرم‌افزارها شکستن قفل‌هاست ! ما برای مالکیت اثر ارزش قائل نیستیم، تابع قوانین بین اللملی  هم نیستیم  ولی باید از این مرحله عبور کنیم تا بتوانیم در بازار دنیا حرفی برای گفتن داشته باشیم. فرصت‌های اجتماعی که همه ما مطالبه می‌کنیم نظیر برخورداری از آموزش و بهداشت، تضمین شفافیت و امکان دسترسی همگان به اطلاعات اقتصادی است . آیا به واقع اینطور است  و همگان اطلاعات لازم را دارند ؟ که بخواهند در بازار توسعه و اقتصادی ورود کنند، همچنین وجود نظام حمایتی نظیر شبکه تامین اجتماعی برای رهایی مردم از فقر و تنگدستی است.
در بحث توسعه انسانی هم سه شاخص داریم که  GDP  است برمبنای PPP شامل برابری قدرت خرید است . امید به زندگی از بدو تولد و دسترسی به آموزش که تابعي از نرخ با سوادی است  اینها فاکتورهایی است که هر  کشوری و هر جامعه در حال توسعه‌ای باید بر اساس آن شاخص ها  عمل کند.
در ایران از سال 1328 شروع کردیم برای نظام برنامه‌ریزی ، برای توسعه تقریبا 10 برنامه هفت و پنج ساله در این کشور تنظیم کردیم که پنج برنامه متعلق به قبل از انقلاب و پنج برنامه متعلق به بعد از انقلاب است و امسال هم یازدهمین برنامه توسعه کشور تدوین شد. برخی از کشورها نظیر آسیای جنوب شرقی از ما دیرتر اقدام به تدوین برنامه توسعه کردند ولی در حال حاضر از ما جلوتر هستند. اینکه چرا ما به مرز توسعه یافتگی نرسیديم ؟ دو علت دارد: یکی فقدان برنامه بلند مدت و دیگری نبود الگوی بومی است. این دو دلیل باعث شد نتوانیم از لحاظ توسعه یافتگی به جایگاه مدنظر برسیم. البته چشم اندازه 20 ساله هم داریم که در تلاشیم در 1404 به آنها برسیم. در این نظام برنامه ریزی خیلی‌ها تلاش کردند، البته افرادی هم امدند که می‌گفتند ما برنامه را قبول نداریم !!
حضرت آیت‌االله هاشمی رفسنجانی قوه تفکر انقلاب و مشاور و امین امام(ره) بود، ایشان به عنوان اولین کسی در کشور بود که بعد از جنگ نظام برنامه ریزی را مطرح  کرد. در آن زمان خیلی‌ها اعتراض می‌کردند که برنامه چیست؟ ولی ایشان برای تدوین برنامه اصرار داشت. نوع تفکر آیت‌الله هاشمی از جنس مدیریت نو بود، ما همچنین مدیران مبتکر و خلاقی در آن زمان کم داشتیم که حرف و تفکر جدید ارائه دهند. ایشان زمانی که به گیلان آمده بودند در جایی با یک کشاورز برخوردی داشتند پرسیدند چند تن محصول تولید می کنی؟ کشاورز گفت : من نه تن از این زمین برداشت می کنم ولی ایشان فرمودند : محال است شما سه تن بیشتر برداشت کنی !! ایشان در هر حوزه ای تخصص داشتند .زمانی که با جمعی   از گیلانیان برای شهید املشی خدمت ایشان رفته بودیم  ایشان از گیلان صحبت کردند از چای ، برنج ، ابریشم ، دریای خزر از ماهی ها اطلاعات  بسیاری داشتند.
از دیگر ویژگی‌های ایشان دوربینی و دور اندیشی بود. اینها باید برای ما الگو باشد، چقدر بی مهری؟! چقدر کم لطفی؟! چقدر بی توجهی؟! آیت‌الله هاشمی با وجود تمام اتفاقات مثل کوه ایستاد و خم به ابرو نیاورد، نشریه دخترش را باطل کردند و وی (دخترش ) به زندان رفت همچنین پسرش از خارج آمد به زندان رفت آن مرد گفت اگر فرزندش زندان رفت من ريش ام را مي زنم اما نزد ! آیت‌الله هاشمی هيچ عكس العملي انجام نداد، آن مرحوم را رد صلاحیت کردند، باز هم چیزی نگفت ! روبروی انقلاب نماند، زیرا برای انقلاب هزینه داده بود.باید نگاه کنیم شخصیتی مانند آیت الله هاشمی با همه مشکلات و اتفاقاتی که برایش حادث شد با همه کم لطفی هایی که برایش رخ می دهد می‌گوید من برای انقلاب هزینه دادم، من صاحب این انقلابم.
خیلی‌ها تصمیم دارند ما را دلسرد کنند! انقلاب برای همه ماست این نظام متعلق به همه مردم است، نباید اجازه دهیم عده یا گروه خاص خود را صاحب انقلاب بدانند زیرا انقلاب و نظام متعلق به همه است و همه باید با نظام همراهی کنيم ، چه کسی اکنون می‌تواند ادعا کند که به من بیشتر از آیت‌الله رفسنجانی کم لطفی شده است؟ چه کسی به اندازه ایشان برای این  نظام و انقلاب زحمت کشید و دستمزدش آن شد؟ مرحوم هاشمی با وجود تمام این اتفاقات پای نظام و انقلاب ایستاد.
مرحوم آیت‌الله هاشمی زمانی که  فرمانده جنگ بود و در میادین جنگ حاضر می‌شد همه منتظر بودند تا در نماز جمعه حاضر شود و تکلیف دنیا را مشخص کند. ایشان شخصیتی بود که می‌توانست در دنیا و منطقه اثرگذار باشد لذا این حسرت را می‌خوریم که از وجود ایشان خصوصا در چند سال گذشته استفاده نشد!! مرحوم هاشمی رفسنجانی می‌توانست خیلی از مشکلات این کشور را برطرف کند. .ولی از اين ايشان استفاده نشد و این اتفاق رخ نداد!!

وقتی فردی پدرش را از دست می‌دهد به دنبال این است که راه پدرش را ادامه دهد، من و شما این بزرگمرد را قبول داريم که در مجلس اش حاضر شديم و به همین دلیل می‌خواهيم راهش را ادامه دهيم
من عادت ندارم که متن سخنرانی‌ام را بنويسم و اصلا نمی‌خواستم امروز گریزی به انزلی داشته باشم اما خیلی از کسانی که مطالب را چپ و راست می‌گویند، دروغ است، اصلا نه گوش داده‌اند نه خوانده‌اند ! من قسم می‌خورم ، زیرا متن صحبتم موجود است !
عقلانیت یکی از بارزترین ویژگی ایشان بود، هیچکس نمی‌توانست وی را فریب دهد و از راه به در کند. وقتی اعضای خانواده‌اش هم مطلبی را با حرارت بیان می‌کردند، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی همه چيز را اعم از مصالح نظام، رهبری ،انقلاب، مردم وکشور را با هم می‌دید و تصمیم می‌گرفت. این عقلانیت می بایست یک چاشنی برای همه مسئولان ما شود که همه را با هم ببینند و تحت تاثیر یک گروه یا مجموعه قرار نگیرند. همچنین خردورزی و تعادل بخشی از دیگر ویژگی‌های ایشان بود.در دوره قبل که با تعدادی از نمایندگان به دیدار ایشان رفته بودیم، هرکسی مطلبی را با حرارت به ایشان انتقال می‌داد، ایشان با تامل در پایان صحبت نمایندگان همه را نصیحت کرد و فرمودند : شما در خانه ملت هستید، هیچکس خانه خودش را آتش نمی‌زدند!! مبادا شما تحت تاثیر قرار گیرید و عده‌ای تمايل دارند شما را عصبانی كنند !
هر زمان که به دیدار ایشان می‌رفتیم مرحوم هاشمی رفسنجانی توصیه به تبعیت از رهبری می‌کردند و همواره تاکید می‌کردند که مجلس تحت فرمان رهبری باشد.خیلی‌ها سعی داشتند شکافی ایجاد کنند، یه عده نان‌شان را از این دعواها می‌خورند،
این روزها در مجلس صحبت از ” آشتی ملی ” شد، امروز رهبری هر دستوری داد همه تابع همان هستیم. انقلاب فراز و نشیب زیادی داشت و ماهم اهداف زیادی برای نظام و انقلاب داریم، ادامه کار ماهم  سخت‌تر است چون «هاشمی‌ها» را دیگر نداریم؛ فکر می‌کنم بعضی از بزرگان نظام می بایست  تلاش کنند تا این خلا را پر کنند. می‌دانم سخت است و هر کسی هاشمی نمی‌شود! هاشمی کی بود ؟ هاشمی همانی بود وقتی شب خبر فوتش رسید، قول می‌دهم نود درصد این مجلس، وقتی خبر فوت حضرت آیت‌الله هاشمی را شنیدند، اشک ریختند.  و خود را به مراسم تشییع وی رساندند.
علاوه ‌بر ارادت، همه نگران شدیم، یار رهبری و کسی که دلش برای این کشور می‌سوخت رفت ، دغدغه همه این بود که با توجه به درجه عقلانیت و دلسوزی و شدت خدمت به نظام و انقلاب، کسی که نگران انقلاب بود ، آیا کسی یا کسان دیگری می‌توانند جای آیت‌الله هاشمی را پر کنند؟ انتظارمان از بزرگان انقلاب و نظام این است که رفتاری مشابه رفتار ایشان داشته باشند.
با همه اتفاقات تلخ و شیرینی که در این کشور افتاد، آیت الله هاشمی یکی بود. صبح روزی که مراسم تشیع حضرت آیت الله هاشمی بود . مجلس تعطیل شد و ما رفتیم به مراسم ، چیزی که آنجا برای من خيلي جالب بود حضور پرشور جوانان در مراسم تشییع ایشان بود. حضور این تعداد جوان بدون برنامه ریزی و اعلام و دعوت قبلی ، به خیابان آمده بودند، واقعا چشمگیر بود، بخشی که شعار می‌دادند ما هم قبول نداریم ! اما مردم عاشقانه آمده‌‌ بودند زیرا مردم عاشق این نظام و انقلاب هستند.
اگر آنروز برای هاشمی آمدند، همه دلشان برای مظلومیت هاشمی سوخت. هر لحظه این شدت سوزش نگران کننده تر می‌شد و آن اينكه چه کسی می‌خواهد این جایگاه را پر کند ؟ مسئولین  و بزرگان کشور باید چنین نقشی ایفا کنند.  چه عده ای بخواهند و چه عده ای نخواهند! همه کسانی که دلشان برای این انقلاب، نظام و کشور می‌سوزد، نباید دلسرد شوند و کشور را رها کنند.
خیلی‌ها که در این جمع هستند برای این انقلاب و نظام زحمت کشیدند اما بعضا خیری از این دنیا و نظام ندیدند ولی پای این انقلاب ایستادند. من وقتی چنین مشکلاتی را دیدم به این پی بردم که خیلی از این بی‌رحمی‌های نسبت به ما، یک هزارم هاشمی نیست. لذا فکر نکنند با این تهدیدات، فحاشی‌ها و بی دینی‌ها ما را نسبت به نظام و انقلاب دلسرد می‌کنند.
بی تقوایی و بی دینی حد و مرزی دارد. بهترین یاران این نظام و انقلاب را با برچسب ضد ولایت فقیه کنار زدند، به چه حقی این کار را می‌کنید؟ و این انقلاب را متعلق به یک عده می‌دانند ؟ همه زحمت کشیدند و پای انقلاب و نظام ایستادند.
فکر نکنند با این همه تهدیدها ، حرفها ، فحاشی ها  ، بی دینی ها و بی تقوایی ها ما  را از نظام و انقلاب دلسرد می کنند. این پنبه را از گوش هایشان بیرون بیاورند ! من  اهل شعار دادن  نیستم ، من و همه اين جمع اعتقاد به ولایت فقیه داریم، بی تقوایی و بی دینی هم حد و مرزی دارد. بهترین یاران این نظام و انقلاب را با برچسب ضد ولایت فقیه کنار  می‌زنند ، به چه حقی شما  این کار را مي كنيد ؟ حتی آن کسی که در جنگ هم حاضر نشد  آنهم  برای این انقلاب زحمت کشید ، همه زحمت کشیدند و پای انقلاب و نظام ایستادند،این مردم همه با هم بودند .
من در یک مقطعي در جبهه حضور یافتم  و آنجا هم قسمت خدا بود مجروح شدم و هیچ برتری نسبت به دیگری ندارم . نباید چتر رهبری را کوچک کنیم ، همه باید زیر چتر رهبری باشیم، چتر رهبری برای هشتاد میلیون نفر هم جا دارد،  هشتاد میلیون بخشی از چتر رهبری است . اما تصورشان این است با این وصله‌‌ها و سخنان نسنجیده و بدون فکر می‌توانند مردم را دلسرد  و خسته کنند. اشتباه کرده اند مردم پای این نظام و  انقلاب ایستاده اند . الگوی ما هاشمی است در راهپیمایی‌ها به وی و خانواده‌اش توهین کردند اما ایستادند ! در جمعی که الان حضور دارم و جوانانی که الان اینجا هستند به بعضی ها می گویند اصلاح طلب به بعضی های می گویند اعتدالی و بعضی ها هم اصولگرا ، هر چی می‌خواهید بگویید اینها دلسوزان نظامند، دنبال  دنیا هم  نیستند، دلشان می سوزد . از جوانان خواهش می‌کنم با وجود همه زخم زبان‌ها این کشور را متعلق به خود بدانید به کشورهای همسایه نگاه کنید عراق ، سوریه ، افغانستان و پاکستان را نگاه کنید ! ما بهترین کشور را داریم. به حرمت خون شهدا و ایثارگران، این کشور حالا حالاها راه بسیار زیادی دارد، از نبود هاشمی ناراحتیم اما لحظه لحظه زندگی هاشمی برای ما چراغ راهنما خواهد بود.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.