شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

عضو کمیسیون برنامه و بودجه

دولت وضع کننده این تحریم ها موظف به مذاکره با ایران برای حل مساله خواهد بود

دوشنبه,۶ام مهر ۱۳۹۴ - سیاسی

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی ایرنا با تشریح جلسه کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات افزود: در جلسه روز گذشته معاونان و مسوولان بانک مرکزی به تشریح برجام در این کمیسیون پرداختند.
وی به نقل از معاونان بانک مرکزی، تحریم های وضع شده ضد جمهوری اسلامی ایران را شامل تحریم های سازمان ملل، اروپا و ایالات متحده عنوان کرد و اظهار داشت: رفع این تحریم ها مکانیزیم واحد و یکسانی ندارد و هرکدام از آنها به طریق مشخصی برطرف می شوند.
جعفرزاده تصریح کرد: تحریم های ایالات متحده با تحریم های اولیه آغاز شده و سپس اشخاص و نهادهای غیر آمریکایی از مراودات تجاری با ایران منع شدند، این ممنوعیت در سال های اخیر بصورت بی سابقه ای به نهادهای مالی و اشخاص ایرانی گسترش پیدا کرد.
وی یادآور شد: تحریم های اولیه از ابتدای انقلاب اسلامی شکل گرفت، تحریم های ثانویه از سال 1995 و تحریم های بانکی و جامع نیز از سال 2010 آغاز شده است.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه افزود: تحریم های اروپایی نیز که در برجام لغو شده، شامل تحریم هایی از جمله افراد ایرانی و اشخاص اروپایی بوده است. یعنی بعد از توافق، هر شخص ایرانی و موسسات مالی ایرانی می تواند با هر شخص اروپایی انتقال وجه انجام دهند.
جعفرزاده ایمن با بیان این که پیش از برجام مراودات بانکی با ایرانیان ممنوع بود، تصریح کرد: روابط بانکی شامل ایجاد روابط کارگزاری جدید و شعب بانک های ایرانی و نیز بانک های تابعه بانک های ایرانی در سرزمین های دولت های اتحادیه اروپا آزاد شده است.
وی خاطر نشان کرد: ارایه خدمات بیمه ای و بیمه اتکایی، ارایه خدمات تخصصی و پیام رسانی برای بانک ها و موسسات مالی ایرانی بخصوص بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از ممنوعیت خارج شده است.
این نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: تامین مالی تجار شامل بیمه ها، اعتبار بر هزینه های صادراتی، ارایه کمک های مالی و اقتصادی و وام های تضمینی به دولت ایران، معاملات اوراق قرضه دولتی با تضمین دولت، واردات و حمل و نقل و سرمایه گذاری در بخش های نفت، گاز و پتروشیمی ایران، صادرات فناوری های کلیدی برای صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و دریانوردی، کشتی های باری و صنایع حمل و نقل هم آزاد شده است.
جعفرزاده ایمن آبادی ادامه داد: دسترسی به فرودگاه های اتحادیه اروپا برای هواپیماهای باری ایران، صادرات طلا، فلزات گرانبها و الماس، رفع تحریم اسکناس و مسکوکات ایرانی و صادرات گرافیت، فلزات خام و نیمه خام، صادرات آلومینیوم، صادرات نرم افزارهای مربوط به فرآیندهای صنعتی، خارج کردن نام افراد و اشخاصی که در فهرست تحریم های اتحادیه اروپایی قرار گرفته بودند، آزاد شدن دارایی های توقیف شده و صدور روادید برای آن ها و تمام خدمات مربوط به بندهای فوق، از جمله موارد تاکید شده در برجام است.
وی با اشاره به گزارش معاونان بانک مرکزی درباره لغو تحریم های ایالات متحده پس از برجام، تصریح کرد: معاملات بانکی با بانک ها، موسسات مالی و بانکی از جمله بانک مرکزی و افراد و اشخاصی که در فهرست تحریم های مالی قرار گرفته اند، معاملات با ریال ایران، ارایه دلار به دولت ایران، خرید پذیره نویسی و انتشار اوراق بهادار از طرف دولت ایران از جمله اوراق قرضه دولتی و تلاش های دولت آمریکا برای کاهش فروش نفت ایران پایان می یابد.
وی افزود: همچنین ارایه خدمات هواپیمایی و قطعات هواپیما، صادرات و فروش محصولات نفتی و پتروشیمی به ایران آزاد خواهد شد.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات تصریح کرد: معاملات با صنعت پتروشیمی، کشتی سازی، ارایه خدمات بندری ایران و معاملات طلا و سایر فلزات گرانبها با ایران، فروش و عرضه و انتقال کالا که در صنعت اتومبیل ایران مورد استفاده قرار می گیرد، تحریم های مربوط به هریک از امور فوق از لیست تحریم های ایالات متحده خارج شده است.
وی درباره تضمین های لغو و اجرای برجام نیز افزود: اگر متن یا مقرره ای مانع انجام فعالیت های اقتصادی مطروح در متن برجام باشد، اما در فهرست متون و مقرراتی که باید ملغی شود و در برجام نباشد و از قلم افتاده باشد این وظیفه 1+5 است که آن متن یا مقرره را ملغی کند.
نماینده مردم رشت در مجلس اظهار داشت: درصورتی که ایران معتقد باشد که لغو تحریم های مورد اشاره در برجام کافی نیست و فعالیت پس از لغو تحریم های مورد اشاره در برجام مستلزم لغو دیگر تحریم ها نیز می باشد، دولت وضع کننده این تحریم موظف به مذاکره با ایران برای حل مساله خواهد بود.
جعفرزاده گفت: در متن برجام قید شده است که ایالات متحده، اتحادیه اروپا و شورای امنیت سازمان ملل حق وضع تحریم های جدید را ندارند و نمی توانند تحریم هایی که به موجب این توافق ملغی می شود را مجددا اعاده کنند. همچنین در متن توافق تصریح شده است که اگر این کار صورت گیرد ایران این امر را به عنوان زمینه ای برای متوقف کردن تعهدات خود در برجام در نظر خواهد گرفت.
وی اضافه کرد: در برنامه جامع اقدام مشترک قید شده است که باید گروه 1+5 برنامه ریزی دقیق و شفافی را منتشر کرده و در دسترس عموم قرار دهند و در برجام تعهد انتشار مقررات و بیانیه های شفاف درخصوص لغو تحریم ها در نظر گرفته شده است و آنها متعهد شده اند که این بیانیه ها را با مشورت ایران منتشر کنند.
نماینده مردم رشت در مجلس ادامه داد: حسن نیت و عدم تبعیض آنها به این شکل مشخص می شود که در متن برنامه جامع اقدام مشترک قید شده که گروه 1+5 براساس این اعلامیه موظف هستند توافق را مطابق روح، موضوع و هدف که همان اعتمادسازی و لغو تحریم ها و اقدامات مشابه است، تفسیر کنند و در این رابطه اصل حسن نیت را مد نظر داشته باشند.
جعفرزاده تصریح کرد: وضع هرگونه اقدامات تبعیض آمیز و محدویت آور برای ایران که بجای تحریم ها مورد استفاده قرار گیرد، ممنوع شده و همچنین کشورهای 1+5 از هرگونه اقدامی که مخل عادی سازی تجارت با ایران باشد، منع شده اند.
وی با اشاره به برجام درباره نظام پولی و بانکی اظهار داشت: تمامی اموالی که توسط موسسات مالی مسدود شده است تا تاریخ اجرای برجام آزاد می شود و بدون هیچ قید و شرطی می تواند مورد استفاده صاحبان این اموال قرار گیرد.
جعفرزاده تاکید کرد: موسسات مالی، بانک مرکزی و دولت جمهوری اسلامی می توانند انتشار و فروش اوراق قرضه، انتشار و فروش اوراق قرضه ای که با ضمانت دولت ایران صادر شده، دریافت وام از موسسات مالی غیر ایرانی و خارجی از جمله بانک جهانی، اروپایی و خصوصی، معاملات پایاپای با موسسات و بانک های غیر آمریکایی و دریافت ضمانت نامه های صادراتی از موسسات مذکور را انجام دهند.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه ادامه داد: بانک ها و موسسات مالی کشور می توانند بودن هیچگونه محدودیتی اقدام به معاملات و فعالیت های تجاری از جمله ایجاد روابط کارگزاری، استفاده از خدمات پیغام رسانی شامل سوییفت، تاسیس نمایندگی و یا شرکت های تابعه، اعتبارات اسنادی و برات اسنادی، ضمانت نامه های بانکی، سرمایه گذاری در سهام و موسسات بانکی خارجی و ایجاد شرکت های مشترک با آن بانک ها اقدام کنند.
جعفرزاده افزود: همچنین فروش یا واگذاری سهام بانک ها به موسسات بانکی خارجی با توجه به قوانین داخلی، نقل و انتقال ارز به داخل و خارج کشور یا به حساب خود بانک یا مشتری های داخلی و خارجی بدون نیاز مجوز، خرید اوراق قرضه بین المللی به حساب خود یا مشتری های این بانک ها، دریافت اعتبارات خارجی، سایر عملیات بانکی مرتبط با هریک از موارد فوق نیز بدون مشکل انجام خواهد شد.
وی تصریح کرد: اقدامات ایران پس از برجام نیز آمادگی دقیق و صحیح اجرای برجام، آمادگی اجرای الزامات بانکداری بین المللی، بهبود رتبه اعتباری کشور در بانکداری بین المللی، سیاستگذاری و تعیین استراتژی برای تعامل مالی با سایر کشورها و بروز رسانی ضوابط و مقررات مالی در کشور است.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.