شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

اخذ عوارض خروج از کشور باعث افزایش نارضایتی عمومی می‌شود

چهارشنبه,۲۵ام شهریور ۱۳۹۴ - اقتصادی

نه به آن دوره‌ که می‌خواستیم کشور را رایگان ببخشیم و نه به الان که می‌خواهیم به بهانه عطسه کردن هم از مردم پول بگیریم

غلامعلی جعفرزاده نماینده مردم رشت در مجلس معتقد است که یکی از اشکالات کشور ما این است که درآمدها و هزینه‌ها شفاف نیست و ما در راستای اقتصاد مقاومتی و کاهش وابستگی بودجه به نفت، باید متناسب با خدماتی که کشور ارائه می‌کند، عوارض و مالیات دریافت کنیم.

وی با بیان اینکه «منابع درآمدی کشورها از سه منبع مالیات، عوارض و درآمد حاصل از صادرات تأمین می‌شود»، می‌افزاید: سوالی که در اذهان مردم وجود دارد این است که در ازای پرداخت عوارض، چه خدماتی به ما ارائه می‌شود؟

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، خاطرنشان می‌کند: مردم آمادگی دارند که مالیات حقه خودشان را پرداخت کنند و آن را زکات زندگی‌شان می‌دانند اما از لحاظ فرهنگی در کشور هنوز به این نقطه نرسیدیم که درباره دریافت عوارض، ارائه خدمات را به صورت شفاف بیان کنیم.

این نماینده مردم در مجلس، تصریح می‌کند: «نه به آن دوره‌ای که می‌خواستیم کشور را رایگان ببخشیم و نه به الان که می‌خواهیم به بهانه عطسه کردن هم از مردم پول بگیریم».

جعفرزاده با بیان اینکه «هیچ استدلال منطقی پشت دریافت عوارض خروج از کشور وجود ندارد»، می‌گوید: هیچکس نیست که به مردم بگوید اگر از شما پول می‌گیریم، چه خدماتی ارائه می‌کنیم و مردم از این موضوع گله‌مند هستند.

وی اضافه می‌کند: البته این موضوع تنها مختص به عوارض خروج از کشور نیست، به عنوان نمونه در حوزه آب و فاصلاب یا برق هم ما شاهد گران شدن عوارض هستیم که یک پول مازادی از مردم گرفته می‌شود که بعضا هم می‌بینیم وجاهت قانونی ندارد و در هیج جای قانون هم تعریف نشده است.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، تصریح می‌کند: در مواردی هم که در قانون تعریف شده است، باید عوارض به حساب درآمدهای عمومی واریز شود و بعد از آن خدمات ارائه شود، ولی جایگاه این خدمات معلوم نیست و مردم تصورشان این است که دولت می‌خواهد اداره کشور را صرفا از جیب آنها داشته باشد و در قبال آن هم پاسخگو نیست.

وی می‌گوید: چون در کشور ما نهادها و سازمان‌ها دولتی هستند، بهای تمام شده خدمت‌ گران است و اگر سازمان‌ها مردمی و خصوصی بودند و فضای رقابتی در کشور وجود داشت، تلاش می‌کردند تا قیمت تمام شده خدمات را ارزان کنند تا برای مردم هم ارزان تمام شود.

جعفرزاده در پاسخ به این سوال که دریافت عوارض خروج از کشور در ازای ارائه چه خدمتی از مسافران گرفته می‌شود؟، اظهار می‌کند: تا اینجا کار کسی نتواسته است بنده را اقناع کند که دریافت این عوارض بابت چیست؛ ما یک زمانی می‌توانیم از مردم عوارض دریافت کنیم که بگوییم این خدمت را به شما ارائه کرده‌ایم و در ازای آن باید عوارض بدهید، به عنوان مثال زمانی‌که عوارض شهرداری می‌دهیم، شهرداری می‌گوید که در ازای نظارفت شهری و ناوگان حمل و نقل عمومی و خدمات شهرداری عوارض از شهروندان گرفته می‌شود که البته همین هم گفته نمی‌شود، اما برداشت‌های عمومی این است که برای ارائه این خدمات عوارض می‌دهند.

نماینده رشت در مجلس می‌افزاید: اما در مورد عوارض خروج از کشور مردم می‌گویند که حالا که داریم از کشور می‌رویم و سربار نیستیم، برای چه باید عوارض پرداخت کنیم که به نظر بنده اخذ عوارض خروج از کشور باعث افزایش نارضایتی عمومی می‌شود.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.