شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

استفاده از منابع صندوق توسعه آخرین راهکار باشد

یکشنبه,۱۹ام اردیبهشت ۱۳۹۵ - اقتصادی

عضوکمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه دست درازی ها به صندوق توسعه ملی باعث کاهش میزان ذخایر ارزی کشور می شود،گفت:صندوق توسعه، صندوق پس انداز برای کشور محسوب می شود و دلیلی ندارد در هر زمان از این صندوق برداشت شود.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی درگفت وگو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت،درخصوص استفاده از منابع صندوق توسعه ملی گفت: صندوق توسعه ملی با هدف های مشخص تشکیل شده و از اهداف مهم آن حفظ سهم نسل های آینده از منابع کشور است.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: باید پذیرفت در دولت های گذشته دست درازی هایی به صندوق توسعه ملی جمهوری اسلامی ایران شد و برخی توجیه ها برای برداشت از صندوق توسعه ملی قابل قبول نیست.

این نماینده مردم در مجلس نهم گفت:صندوق توسعه ملی یک صندوق پس انداز برای کشور محسوب می شود و دلیلی ندارد در هر زمان از این صندوق برداشت شود.

برداشت از منابع صندوق توسعه ملی در مواقع اضطرار

جعفرزاده ایمن آبادی افزود: معمولا در مواقع اضطراری و برای انجام کارهای مشخص در موضوعات اقتصادی باید از منابع صندوق توسعه ملی برداشت شود که تجربه نشان داده این مهم بطور کامل اجرایی نشده است.

وی گفت: اینکه برخی منتقدین عنوان می کنند، شرایط فعلی اقتصاد کشور خاص است و باید استفاده از صندوق توسعه ملی تسهیل شود،قابل قبول نیست، به دلیل اینکه از بسیاری از ظرفیت های کشور استفاده نشده است که نیاز به استفاده زیاد منابع صندوق باشد.

جعفرزاده ایمن آبادی گفت: دست درازی ها به صندوق توسعه ملی به نسبت باعث کاهش میزان ذخایر ارزی کشور شده است.

عضو کمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی،یادآور شد: با اعمال مدیریت صحیح برعملکرد بانک ها و همچنین نظارت صحیح می توان زمینه بکارگیری منابع بانکی در راه رونق تولید و اشتغال زایی را فراهم کرد.

لازم به ذکر است؛براساس ماده  84 قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران (1394 ـ1390) که در حکم اساسنامه صندوق توسعه ملی است؛

این صندوق با هدف تبدیل بخشی از عواید ناشی از فروش نفت و گاز و میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی به ثروت های ماندگار، مولد و سرمایه‌های زاینده اقتصادی و نیز حفظ سهم نسل های آینده از منابع نفت و گاز و فرآورده‌های نفتی تشکیل می‌شود./

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.