شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

اصولگرایان دچار انشقاق بزرگی خواهند شد

چهارشنبه,۱۹م خرداد ۱۳۹۵ - سیاسی
jafarzadehhhh (91)

هنوز بهارستان در حال تغییر است. گفته می‌شود که بعد از تشکیل دو فراکسیون اصلی ولایت و امید، فراکسیون سومی تحت عنوان اعتدال در راه است که اعضای آن مجموعه برگرفته شده از اعضای دو فراکسیون اصلی مجلس هستند؛ فراکسیونی که زمزمه‌های تشکیل آن بارها در مجلس پیشین نیز شنیده می‌شد ولی در نهایت ابتر ماند. اکنون و پس از قریب به یک سال از آن روزگار به نظر می‌رسد که این بار اعتدال گام‌های جدی خود را برمی‌دارد با این تفاوت که اعتدال مجلس نهم از جانب اصلاح‌طلبان و حامیان دولت کلید خورد ولی اعتدال مجلس دهم به نوعی ساخته رهروان ولایت است. غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی یکی از اعضای این فراکسیون در گفتگو با روزان می‌گوید که «این فراکسیون اعتدال دنباله روی رهروان ولایت در مجلس قبل خواهد بود». او حاصل تشکیل این فراکسیون را بیشتر متوجه فراکسیون ولایت می‌داند و اعتقاد دارد که اصولگرایان دچار انشقاق بزرگی خواهند شد.

دوباره موضوع فراکسیون اعتدال مطرح شده و گفته می‌شود که این بار قصد نمایندگان برای تشکیل آن جدی است. شما فکر می‌کنید این مسئله تا چه اندازه عملیاتی است؟

قطعا موضوع تشکیل فراکسیون اعتدال در مجلس جدی است و به صورت جدی پیگیر آن هستیم.

اساسا ساختار فراکسیون چگونه است و فکر می‌کنید این فراکسیون چند عضو داشته باشد؟

به هرحال یک عده‌ای قریب به ۵۰ نفر در مجلس هستند که مستقل وارد انتخابات شدند و مشی مستقل دارند. این افراد نه اصولگرا و نه اصلاح‌طلب هستند. مضاف بر این عده دیگری در مجلس هستند که هم در لیست اصولگرایان بودند و هم در لیست اصلاح‌طلبان ولی اکنون که انتخابات تمام شده است آنها نمی‌توانند چنین مسیری را ادامه بدهند. در مجموع کلی چنین افرادی که مشی اعتدالی برای خود دارند خواهان تشکیل فراکسیونی هستند که نه فقط دیدگاه اصولگرایی و نه فقط دیدگاه اصلاح‌طلبی بلکه مبتنی بر اعتدال حرکت کند.

اعضای هیات موسس این فراکسیون چه کسانی خواهند بود؟

هنوز تصمیمی برای اعلام این اسامی گرفته نشده است.

منظور از اعتدال دقیقا چیست؟ این اعتدال بیشتر در حمایت از اصولگرایان است یا در حمایت از دولت حرکت می‌کند؟

دیدگاه افراد در این فراکسیون را اگر بخواهیم نسبت به دو فراکسیون فراگیر اصولگرایی و امید مقایسه کنیم باید گفت که آنان بیشتر نزدیک به فراکسیون امید و حامیان دولت هستند و چه بسا در موضوعاتی از صحن مجلس هم نظر و متحد عمل کنند.

با این حساب آیا تشکیل چنین فراکسیونی به ضرر فراکسیون امید نخواهد بود. در حالی می‌توان در قالب یک فراکسیون منسجم تر عمل کرد؟

اتفاقا تشکیل این فراکسیون یک اتفاق خوبی تلقی می‌شود؛ چراکه بیشتر اعضای این فراکسیون از اعضای فراکسیون ولایت بوده و با تشکیل اعتدال از آن مجموعه جدا خواهند شد.

گفته می‌شود که این فراکسیون ادامه رهروان ولایت مجلس نهم است . از طرف دیگر برخی این فراکسیون را به همان فراکسیون اعتدال مجلس قبل ربط می‌دهند. اعتدال مجلس دهم دقیقا نشات گرفته از کدام جریان سیاسی مجلس است؟

بله همین طور که گفته می‌شود بیشتر اعضای این فراکسیون را افرادی تشکیل می‌دهند که در دوره قبلی مجلس عضو فراکسیون رهروان ولایت بودند و اکنون نیز با همان خط مشی سعی در تشکیل این فراکسیون دارند.

پس می‌شود چنین تحلیلی را مطرح کرد که رهروانی‌ها نهایتا نتوانستند در ائتلاف فراگیر اصولگرایی بمانند؟

به هرحال چنین مسئله‌ای از قبل پیش‌بینی می‌شد که انشقاق در فراکسیون ولایت رخ بدهد.

قرار بود که رهروان ولایت در قالب حزبی فعالیت سیاسی خود را در خارج از مجلس آغاز کند. موضوع حزب به کجا رسید؟

پیش‌بینی می‌شود که به زودی حزبی بر آمده از این فراکسیون تحت عنوانی متفاوت و البته نزدیک با مضمون رهروان ولایت تشکیل شود ولی هنوز زمان دقیق آن مشخص نیست.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*

کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.