شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

اصولگرايان دچار انشقاق بزرگي خواهند شد

چهارشنبه,۱۹ام خرداد ۱۳۹۵ - سیاسی

هنوز بهارستان در حال تغيير است. گفته مي‌شود كه بعد از تشكيل دو فراكسيون اصلي ولايت و اميد، فراكسيون سومي تحت عنوان اعتدال در راه است كه اعضاي آن مجموعه برگرفته شده از اعضاي دو فراكسيون اصلي مجلس هستند؛ فراكسيوني كه زمزمه‌هاي تشكيل آن بارها در مجلس پيشين نيز شنيده مي‌شد ولي در نهايت ابتر ماند. اكنون و پس از قريب به يك سال از آن روزگار به نظر مي‌رسد كه اين بار اعتدال گام‌هاي جدي خود را برمي‌دارد با اين تفاوت كه اعتدال مجلس نهم از جانب اصلاح‌طلبان و حاميان دولت كليد خورد ولي اعتدال مجلس دهم به نوعي ساخته رهروان ولايت است. غلامعلي جعفرزاده ايمن‌آبادي يكي از اعضاي اين فراكسيون در گفتگو با روزان مي‌گويد كه «اين فراكسيون اعتدال دنباله روي رهروان ولايت در مجلس قبل خواهد بود». او حاصل تشكيل اين فراكسيون را بيشتر متوجه فراكسيون ولايت مي‌داند و اعتقاد دارد كه اصولگرايان دچار انشقاق بزرگي خواهند شد.

دوباره موضوع فراكسيون اعتدال مطرح شده و گفته مي‌شود كه اين بار قصد نمايندگان براي تشكيل آن جدي است. شما فكر مي‌كنيد اين مسئله تا چه اندازه عملياتي است؟

قطعا موضوع تشكيل فراكسيون اعتدال در مجلس جدي است و به صورت جدي پيگير آن هستيم.

اساسا ساختار فراكسيون چگونه است و فكر مي‌كنيد اين فراكسيون چند عضو داشته باشد؟

به هرحال يك عده‌اي قريب به 50 نفر در مجلس هستند كه مستقل وارد انتخابات شدند و مشي مستقل دارند. اين افراد نه اصولگرا و نه اصلاح‌طلب هستند. مضاف بر اين عده ديگري در مجلس هستند كه هم در ليست اصولگرايان بودند و هم در ليست اصلاح‌طلبان ولي اكنون كه انتخابات تمام شده است آنها نمي‌توانند چنين مسيري را ادامه بدهند. در مجموع كلي چنين افرادي كه مشي اعتدالي براي خود دارند خواهان تشكيل فراكسيوني هستند كه نه فقط ديدگاه اصولگرايي و نه فقط ديدگاه اصلاح‌طلبي بلكه مبتني بر اعتدال حركت كند.

اعضاي هيات موسس اين فراكسيون چه كساني خواهند بود؟

هنوز تصميمي براي اعلام اين اسامي گرفته نشده است.

منظور از اعتدال دقيقا چيست؟ اين اعتدال بيشتر در حمايت از اصولگرايان است يا در حمايت از دولت حركت مي‌كند؟

ديدگاه افراد در اين فراكسيون را اگر بخواهيم نسبت به دو فراكسيون فراگير اصولگرايي و اميد مقايسه كنيم بايد گفت كه آنان بيشتر نزديك به فراكسيون اميد و حاميان دولت هستند و چه بسا در موضوعاتي از صحن مجلس هم نظر و متحد عمل كنند.

با اين حساب آيا تشكيل چنين فراكسيوني به ضرر فراكسيون اميد نخواهد بود. در حالي مي‌توان در قالب يك فراكسيون منسجم تر عمل كرد؟

اتفاقا تشكيل اين فراكسيون يك اتفاق خوبي تلقي مي‌شود؛ چراكه بيشتر اعضاي اين فراكسيون از اعضاي فراكسيون ولايت بوده و با تشكيل اعتدال از آن مجموعه جدا خواهند شد.

گفته مي‌شود كه اين فراكسيون ادامه رهروان ولايت مجلس نهم است . از طرف ديگر برخي اين فراكسيون را به همان فراكسيون اعتدال مجلس قبل ربط مي‌دهند. اعتدال مجلس دهم دقيقا نشات گرفته از كدام جريان سياسي مجلس است؟

بله همين طور كه گفته مي‌شود بيشتر اعضاي اين فراكسيون را افرادي تشكيل مي‌دهند كه در دوره قبلي مجلس عضو فراكسيون رهروان ولايت بودند و اكنون نيز با همان خط مشي سعي در تشكيل اين فراكسيون دارند.

پس مي‌شود چنين تحليلي را مطرح كرد كه رهرواني‌ها نهايتا نتوانستند در ائتلاف فراگير اصولگرايي بمانند؟

به هرحال چنين مسئله‌اي از قبل پيش‌بيني مي‌شد كه انشقاق در فراكسيون ولايت رخ بدهد.

قرار بود كه رهروان ولايت در قالب حزبي فعاليت سياسي خود را در خارج از مجلس آغاز كند. موضوع حزب به كجا رسيد؟

پيش‌بيني مي‌شود كه به زودي حزبي بر آمده از اين فراكسيون تحت عنواني متفاوت و البته نزديك با مضمون رهروان ولايت تشكيل شود ولي هنوز زمان دقيق آن مشخص نيست.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.