شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

اعطای تسهیلات درازمدت برای صنعت چاپ ‌و نشر راهگشاست

دوشنبه,۲۲ام شهریور ۱۳۹۵ - اجتماعی

اعطای تسهیلات درازمدت برای صنعت چاپ ‌و نشر راهگشاست
عضو فراکسیون هنر و رسانه مجلس در گفت‌وگو با «همشهری حقوق» با بیان اینکه باید برای حوزه چاپ و نشر تسهیلات در نظر گرفت، گفت: «متاسفانه عدم حمایت‌های مادی و معنوی، نبود فناوری و تکنولوژی جدید و البته وجود رانت‎های خاص موجب شده که صنعت چاپ حال خوشی نداشته باشد».
غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی با اشاره به وضعیت چاپ و نشر کتاب در کشور گفت: «در حال حاضر کمبود سرانه مطالعه در کشور، دغدغه مهم بخش فرهنگی کشور است و باید برای ترویج کتابخوانی فکر اساسی کرد اما با همه این دغدغه‌ها، حلقه‌های زنجیره تولید و توزیع کتاب یکی پس از دیگری از هم گسسته می‌شود تا این کالای فرهنگی بیش از پیش مهجور شود». وی اضافه کرد: «پس از نویسنده، چاپخانه‌دار مهم‌ترین نقش را در تولید محصولات فرهنگی برعهده دارد که متاسفانه عوامل متعددی از جمله رکود اقتصادی، مالیات‌های سنگین و گرانی تجهیزات و ماشین‌آلات چاپ دست به دست هم داده تا چاپخانه‌ها ورشکسته و تعطیل شوند».
به گفته جعفرزاده، نظام نشر و توزیع کتاب در ایران به دلایل مختلفی همچون نابسامانی‌های اقتصادی ناشی از تحریم، عدم رعایت قانون کپی‌رایت و حمایت نکردن از بخش نشر و چاپ و… با مشکلات متعددی رو‌به‌روست. به همین دلیل به نظر می‌رسد برای سامان دادن به آن باید سیستم چاپ و توزیع فراگیر کتاب در کشور راه‌اندازی شود اما وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای رسیدگی به وضعیت چاپ ‌و نشر محدودیت‌های ساختاری دارد».
نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: «البته به تازگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدامات مثبتی در زمینه صنعت چاپ انجام داده که یکی از آنها پرداخت یارانه به ازای مصرف است». این استاد دانشگاه به صحبت‌های اخیر سخنگوی وزارت ارشاد مبنی بر واگذاری بخش صنعت چاپ و نشر به وزارت صنعت، معدن و تجارت واکنش نشان داد و گفت: «امیدواریم این واگذاری به عبارتی از سرباز کردن نباشد. زیرا با این تغییر قطعا نقش نظارتی وزارت ارشاد قابل توجیه نخواهد بود».
جعفرزاده بر ضرورت حمایت و توانمندسازی بخش خصوصی در این حوزه هم تأکید کرد و گفت: «بخش خصوصی نیازمند حمایت جدی بخش دولتی در عرصه چاپ و نشر است تا بتواند در عرصه بازار با کالاهای وارداتی دیگر کشورها رقابت کند. بالا بودن هزینه تولید محصولات چاپی در ایران موجب می‌شود مصرف‌کنندگان به سمت کالاهای خارجی بروند و توان رقابت تولیدات داخلی روزبه‌روز کاهش یابد».
این استاد دانشگاه ادامه داد: «صنعت چاپ در ایران در سال‌های اخیر بیش از گذشته با مشکل روبه‌رو شده است و هنوز بانک اطلاعاتی منسجمی در کشور برای پیدا کردن عناوین کتاب‎ها‌ در یک حوزه مشخص و به دست آوردن آن در کوتاه‌ترین زمان و کمترین هزینه وجود ندارد».
این نماینده مجلس مسئله رعایت نکردن حق کپی‌رایت را از دیگر مشکلات حوزه نشر برشمرد و گفت: «تنها با ایجاد قانون نمی‎توان به این موضوع سرو‌سامان داد. درواقع باید تأکید کنم که در موضوع حق کپی‌رایت آنچه بیش از قانون راهگشاست، فرهنگسازی در این زمینه خواهد بود. اینکه بدانیم نه تنها قانوناًً بلکه شرعاً کپی کتاب و دانلود غیرمجاز بدون اذن مؤلف و ناشر امری حرام است».
عضو فراکسیون هنر و رسانه مجلس با بیان اینکه نبود قدرت اجرایی و نظارتی لازم در کشور جهت اجرای قانون کپی‌رایت، صدمات فراوانی به ناشران و به تبع آن صنعت چاپ وارد کرده است، افزود: «مقوله چاپ و نشر باید در ایران صنعتی شود. به عنوان مثال در کشورهای دارای این صنعت، چاپ در کوتاه‌ترین زمان ممکن اتفاق می‌افتاد و چاپ یک ساعتی را به چند دقیقه و حتی کوتاه‌تر تقلیل داده‌اند چراکه کاهش زمان چاپ در کاهش قیمت‌ها تاثیر بسزایی دارد».
وی اعطای تسهیلات درازمدت و ارزان‌قیمت با اقساط طولانی مدت را به عنوان المان حمایتی دولت از صنعت چاپ و نشر ضروری برشمرد و یادآور شد: «دولت باید از صنعت چاپ و نشر حمایت کند تا ناشران جان تازه‌‍‌ای بگیرند. درواقع باید تصریح کنم که ناشران ما از نفس افتاده‌اند. مجلس هم قطعا با حمایت از لوایح دولت در این زمینه می‎تواند گره مشکلات صنعت چاپ و نشر را باز کند».

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.