شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

در دیدار مجمع نمایندگان گیلان با وزیر کشاورزی مطرح شد؛

افزایش سرطان در استان گیلان به دلیل استفاده از کودهای شیمیایی

سه شنبه,۱ام تیر ۱۳۹۵ - سیاسی

مجمع نمایندگان گیلان امروز (دوشنبه 31 خردادماه) با وزیر جهاد کشاورزی در وزارتخانه جهاد کشاورزی دیدار کردند. در این مراسم نمایندگان استان گیلان مشکلات کشاورزی، دامی، منابع طبیعی، تولیدات و صادرات این محصولات را با وزیر و معاونین وی در میان گذاشتند.

جعفرزاده: درصد سرطان در استان گیلان بالا است

در ادامه غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی با بیان اینکه درصد سرطان در استان گیلان بالا است و مردم این استان آرزوی می‌کنند که کود شیمیایی تبدیل به کود آلی شود چرا که صنایع غذایی مسموم هستند، گفت: دامپرورها از جنگل بیرون رانده شدند اما تکلیف آنها هنوز مشخص نشده در حالی که زندگی آنها به هم خورده است.

نماینده مردم رشت در مجلس تأکید کرد: روند واردات برنج از سال 89 تا 92 رشد داشته است اما اگر برنج به خودکفایی برسد دیگر کسی نمی تواند واردات بی رویه داشته باشد در حالی که در این سال ها ضریب خودکفایی برنج نیز کاهش پیدا کرده است و این امر نیاز ما را به واردات بیشتر می کند.

نماینده مردم رشت با اشاره به اصطلاح «رقم پرمحصول»، توضیح داد: رقم پرمحصول یعنی اینکه در واحد ثبت از یک هکتار بیش از 6 تن محصول حاصل شود.

جعفرزاده با بیان اینکه افزایش راندمان آب در نوع محصول برنج نقشه راه ندارد، افزود: تولید شیر، گوشت، مرغ و صید ماهی در این سال‌ها افزایش نداشته است و ما فقط در تولید تخم مرغ افزایش داشته ایم.

وزیر کشاورزی: واردات برنج مدیریت شده است

در ادامه این مراسم محمود حجتی؛ وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه 70 درصد دروگرها در این 3 ساله توزیع شده و هیچ محدودیتی در مکانیزم ارتباط با نشاکار و دروگر ندارند، گفت: بحث دو کشته شدن نیز در این مکانیزم جای می گیرد.

وی در ادامه با اشاره به مسئله برنج ، افزود: من در بازار برنج تهران نیستم و همه می دانیم بازار تهران یک صنف مستقل است و ساختار تشکیلاتی خودش را دارد، آنچه که به ما مربوط است؛ این است که قیمت برنج در فصل برداشت از قیمت توافقی و تضمینی پایین تر نیافتد در حالی که این قیمت توافقی و تضمینی در سال 94 از قیمت بازار هم پایین تر بوده است.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: از سال 93 ثبت سفارش برنج را محدود کرده ایم، چراکه ثبت سفارش برنج در شرایطی بود که متقاضی می توانست در هر زمانی که بخواهد برنج سفارش دهد و حتی آن را تمدید کند، باور کنید محدود کردن ثبت سفارش برنج و قطع کردن دست دلال ها کار بسیار سختی بود.

وی در ادامه توضیح داد: در واقع ثبت سفارش برنج را تا آذرماه سال 94 متوقف کردیم و سپس تعرفه‌ها را به 40 درصد رسانده و مابه‌التفاوت آن را حدود 500 تومان گذاشتیم و در ادامه به اصلاح و محدود کردن ثبت سفارش پرداختیم بنابراین باید گفت؛ واردات برنج مدیریت شده است.

حجتی بیان کرد: مشکل برنج در زیرساخت آن است و به همین دلیل تلاش کردیم محل ردیف تولید برنج افزایش پیدا کند و به دنبال وام برای این منظور هستیم.

وی با بیان اینکه هنوز قول های رئیس جمهور در سفرهای استانی محقق نشده است، گفت: برای اجرای خط فاینانس نیاز به کمک داریم اگر چه تجهیز و نوسازی یکی از راه های برون رفت از این مشکلات است، مشکل چای سنواتی نیز دغدغه همه ما است و باید برای حل آن فکری کرد تا بازار چای از بین نرود و وزارت نیرو باید در تأمین آب چای ما را همراهی کند.

حجتی با بیان اینکه تولید ابریشم را با وجود تعرفه های عادی از 100 هزار به یک میلیون رسانده اند، ادامه داد: امیدواریم بتوانیم تولید تخم نوقان و توت را نیز افزایش دهیم.

6 میلیارد مترمکعب آب بندان گیلان  ر دریا تخلیه می‌شود

وزیر جهاد کشاورزی در مورد وضعیت آب بندان های استان گیلان، بیان کرد: حدود 6 میلیارد متر مکعب آب بندان در گیلان وجود دارد که در دریا تخلیه می شود و از آنجا که مجری این آب بندان ها وزارت جهاد نیست از دولت درخواست کردیم که مسئولیت آن را به ما بدهد چرا که می توان این آب بندان ها را تبدیل به سد کرد.

وی در پایان صحبت های خود از نمایندگان مجلس درخواست کرد؛ در تجهیز منابع برای شالی‌کوبی‌ها به وزارت جهاد کشاورزی کمک کند.

در ادامه این مراسم معاونان وزیر به توضیح آمارها و توضیحاتی در مورد موضوعاتی که نمایندگان به آن اشاره کرده بودند پرداختند.

غرقی: نهال توت توزیع شده از 100هزار تن به بیش از یک میلیون نهال رسیده/ کشت برنج فقط در گیلان و مازندران

در این بین  غرقی معاون وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: تولید مرغ در کشور بیش از 2 میلیون تن است که 160 هزار تن آن توسط گیلانی‌ها تولید می شود همچنین تولید تخم مرغ در کل کشور 19 هزار تن است که 2 درصد از این تولید به استان گیلان تعلق می گیرد این در حالی است که طی یک ماه گذشته وضعیت مرغ دارها بهتر شده است.

وی با بیان اینکه نوقان داری رو به تعطیلی بود تا اینکه «مرکز توسعه نوقان داری» راه اندازی شد، افزود: نوقان داری مشکل زیرساختی دارد در حالی که نهال توت توزیع شده در یک سال گذشته از 100هزار تن به بیش از یک میلیون نهال رسیده است.

غرقی با بیان اینکه طی برنامه‌ریزی‌های انجام شده از این پس برنج فقط در استان گیلان و مازندران کشت می شود، گفت: کشت برنج در مابقی استان ها به دلیل مصرف بالای آب اقتصادی نیست.

وی به دومین برنامه وزارتخانه جهاد کشاورزی در رابطه با برنج اشاره کرد و گفت: برنج های ما در گذشته دارای بذر نبودند و این امکان اصلاح را از کشاورزان می گرفت اما ما امسال پروژه تولید بذر را طراحی کرده ایم .

معاون وزیر کشاورزی در پایان گفت: در سال 93 وارد قیمت توافقی برنج شدیم و این کار باعث شد قیمت برنج های کیفی متعادل شود و ما تا پایان سال 94 بابت قیمت برنج نگرانی نداشتیم اگر چه ما باید صاحب دو نوع کشت باشیم چرا که با یک کشت چیزی حاصل کشاورز نمی شود./

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.