شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

اقتصاد کنونی کشور دولتی و متکی به درآمدهای نفتی است

دوشنبه,۵ام مهر ۱۳۹۵ - اقتصادی

جعفرزاده نماینده مجلس گفت: اقتصاد کنونی کشور دولتی و متکی به درآمدهای نفتی است، موضوعی که در برنامه های توسعه گذشته بوده و عملا در برنامه اخیر تکرار شده است، اقتصاد دولتی یعنی دو سوم بودجه دولتی است و اقتصاد نفتی نیز به معنای تامین بخشی از بودجه کشور از طریق فروش نفت خام است.

او افزود: بحث اقتصاد دولتی بحث امروز و دیروز نیست بلکه به دوران قبل از انقلاب برمی گردد مهم برنامه ریزی صحیح است که باید به آن نائل شویم.

جعفر زاده  تصریح کرد: برنامه پنجم توسعه کتاب امیال و آرزوها بود درحالی که در برنامه ششم تلاش شد تا چند موضوع را هدف بگیریم و به سرانجام برسانیم، بنابراین اراده ما در برنامه ششم این بود که کتاب آرزوها ننویسیم، دولت تلاش کرده تا موضوعات خاص راهبردی را در برنامه ششم توسعه هدفگذاری کند.

او اظهار کرد: اینکه ادعا می شود برنامه ششم متناسب با اقتصاد مقاومتی نیست کم لطفی است زیرا برنامه کنونی کارشناسی شده است، دولت امروز لایحه ای برای اجرای برنامه هایش می خواهد، نکاتی در این برنامه لحاظ شده است که به دنبال تحقق اهداف مورد نظر است.

او گفت: ما به دنبال فروش نفت هستیم و می خواهیم پول حاصله را سرمایه گذاری کنیم نه اینکه در بودجه کشور صرف کنیم، ما می خواهیم این درآمدهای نفتی را برای آیندگان سرمایه گذایر کنیم.

او یادآور شد: پول های صندوق توسعه ملی براساس قانون قابل استخراج توسط دولت و مجلس نیست این در حالیست که در دولت های پیشین این دستدرازی ها کم و زیاد شده صورت می گرفت.

او تاکید کرد: من اعتقادی به کلی گویی ندارم، این برنامه حرکت رو به جلوست و اتفاقا برنامه پنجم توسعه، برنامه بدی هم نبود! ما به دنبال فاصله دولت از اقتصاد نفتی هستیم و این برنامه حداقل روی کاغذ این هدف را دنبال می کند.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.