شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

اوراق مشارکت و میزان سرمایه تعیین‌کننده نرخ سود بانکی است

پنج شنبه,۲۱ام آبان ۱۳۹۴ - اقتصادی

غلامعلی  جعفرزاده‌ایمن‌آبادی،عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به  میزان نرخ سود بانکی در جهت بهبود کسب‌و‌کار کشور و عوامل تاثیرگذار در تعیین نرخ سود بانکی بیان کرد: بانک‌ها تصور می‌کنند که تعیین نرخ سود بانکی باید دستوری باشد. تعیین نرخ سود بانکی به روش‌ها و مبناهای مختلفی مانند میزان اوراق مشارکت و میزان سرمایه و سایر موارد بستگی دارد اینها نرخ سود بانکی را تعیین می‌کنند.

او تصریح کرد: اگر میزان نرخ سود بانکی بالا باشد قیمت تمام شده کالا‌ها افزایش پیدا می کند که طبیعتا تولیدات داخلی ما دچار مشکل خواهد شد و اگر نرخ سود بانکی پایین باشد سفته بازی رایج می‌شود.

جعفرزاده‌ایمن‌آبادی خاطر نشان ساخت: دولت باید از تولید پول یا حجم نقدینگی جلوگیری کند و سیستم بانکی باید به گونه‌ای عمل کند تا نقدینگی‌ها به سمت تولید برود و دغدغه هایی که در بابت کاهش دستوری سود وجود دارد به دلیل نبود به نظارت بانکی است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه عنوان کرد: تعیین نرخ سود بانکی به صورت دستوری همیشه دچار مشکل می‌شود و قابل قبول نیست و پیشنهاد ما به دولت این است با روش‌های منطقی و علمی تعیین نرخ کند. باید چندین شاخه با وزن‌های مختلف در کنار یکدیگر قرار بگیرد تا نرخ سود بانکی را تعیین کند.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.