شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

بخشی از انتقادات به بودجه 96 ناشی از ضعف علم نظام بودجه ریزی کشور است!

چهارشنبه,۴ام اسفند ۱۳۹۵ - سیاسی

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با “آرمان امروز” گفت:«به نظر می‌رسد که اطلاعات بودجه‌ای برخی از منتقدان کافی نیست.» غلامعلی جعفرزاده در واکنش به انتقاداتی که برخی نماینده‌های مجلس نسبت به ردیف آسیب‌های اجتماعی، وام مسکن زوجین و درآمد فرهنگیان داشته‌اند اظهار کرد: «در بودجه یک سال نباید انتظار داشته باشیم مشکل جهان اسلام را حل کنیم. ما درآمد و هزینه‌های مشخصی داریم. برخی از نیازهایی که دوستان اعلام می‌کنند ممکن است به حق باشد اما این دوستان می‌توانند بگویند که از چه بخشی می‌توان درآمد را افزایش داد و نتیجه حاصل شده از آن را به مقاصد مورد نظرشان بپردازند.

در حال حاضر درآمدها و هزینه‌ها مشخص است. آنها می‌توانند راه کسب درآمد بیشتر را مشخص کنند و بعد بگویند که در کدام بخش و ردیف اجتماعی باید درآمد‌ها معطوف به اهداف آنها شود.» او همچنین راه حل دیگری مقابل روی منتقدان گذاشت و توضیح داد:«آنها حتی می‌توانند به جای ترسیم کردن منابع درآمدی در جای دیگر بگویند که هزینه‌های مشخص شده در ردیفی اضافی است که باید حذف و سپس در بخش آسیب‌های اجتماعی هزینه شود.» نماینده مردم رشت با تاکید بر اینکه انتقادکنندگان بودجه باید یا برای افزایش درآمد یا کاهش هزینه‌های ردیف‌های بودجه پیشنهادهایی داشته‌ باشند، ادامه داد:«درآمد و هزینه‌ها در بودجه کاملا منطقی دیده شده و جای هیچ حرف دیگری در آن نیست.»

او با اعتقاد بر اینکه بودجه آسیب‌های اجتماعی باید به صورت پیشگیرانه طراحی شود، ادامه داد:«منتقدان بودجه ۹۶ فقط می‌گویند که آسیب‌های اجتماعی ۹۶ را باید درمان کرد. درمان اینها هر ساله در بودجه دیده شده و اعتبارات خود را می‌گیرد. برای مثال اعتبارات بهزیستی، کمیته امداد، بنیاد شهید و بیمارستان‌ها در همین جهت است.» جعفرزاده تاکید کرد:«اینکه گروهی می‌گویند آسیب‌های اجتماعی در بودجه ۹۶ دیده نشده خلاف واقعیت است اما اینکه بگویند که آسیب‌های اجتماعی باید پررنگ‌تر در بودجه دیده شود و منبع افزایش بودجه آن را مشخص کنند، صحیح‌تر است.» او با اشاره به حضور منتقدان بودجه ۹۶ در کمیسیون تلفیق اظهار کرد:«آنها آنجا می‌توانستند پیشنهادات خود را ارائه کنند. به نظر من بودجه معقول، منطقی و درست بسته شده‌است.

مشکلات زیادی در ابعاد آسیب‌های اجتماعی وجود دارد اما نمی‌توان همه آنها را در بودجه یک ساله رفع و رجوع کرد. ظرفیت این بودجه همین قدر بوده‌است.» جعفرزاده در توضیح جزئیات بودجه ۹۶ در بخش پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی افزود:«ما وقتی بودجه‌ای را صرف مسائل فرهنگی می‌کنیم، چه در آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها، شورای هماهنگی و سازمان تبلیغات و حوزه‌ها، سیاست‌های فرهنگی را در آن پیش می‌بریم. اینها بیانگر پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی است اما اگر منتقدان برنامه خاصی داشتند آن را ارائه می‌کردند.» او در واکنش به انتقاد برخی سایت‌های تندرو مبنی بر دیده نشدن وام‌های مسکن زوجین توضیح داد:«بودجه وام‌های مسکن نباید در بودجه‌ها دیده‌ شود. این جزو اختیارات شورای اقتصاد است و ارتباطی به بودجه سالیانه ندارد.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.