شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

برخی کاندیداهای ریاست‌جمهوری،با افزایش3برابری پول آب و برق می‌خواهند یارانه بدهند!

دوشنبه,۱۸ام اردیبهشت ۱۳۹۶ - اقتصادی

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دهم درباره وعده هایی که در انتخابات مطرح می شود به خبرنگار پارلمانی خبرگزاری برنا گفت: من در بحث وعده افزایش یارانه ها به کررات گفته ام که این مسئله نیاز به اخذ مجوز مجلس دارد و نمایندگان زمانی این مجوز را خواهند داد که محل آن مشخص شود. به عبارت دیگر باید مشخص شود از چه راهی قرار است منبع لازم برای پرداخت یارانه تامین شود. در اینجا یک راه باقی می ماند و آن اینکه قیمت حامل های انرژی افزایش یابد.
می خواهند آب و برق را گران کنند که یارانه بدهند
غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی ادامه داد: در حقیقت آنها برای آنکه یارانه را بیشتر کنند باید پول آب و برق و بنزین را چندین برابر اضافه کنند تا به واسطه آن بتوانند یارانه بدهند. یعنی از مردم پول بگیرند و بین خود آنها توزیع کنند. با این تفاوت که یک تورم چندبرابر را نیز در کشور رقم می زنند.
نماینده مردم رشت افزود: در درجه اول دولت قانونا اجازه چنین کاری را ندارد و در درجه دوم اگر هم بخواهد مجوزی برای افزایش یارانه کسب کند، مجلس با آن مخالفت خواهد کرد. چرا که ما با گران کردن حامل های انرژی مخالف هستیم و دلیل این امر هم روشن است، چون گرانی حامل های انرژی تورم به دنبال دارد و این کشور ظرفیت تورم را ندارد. وعده پنج میلیون شغل نیاز به رشد اقتصادی ۲۶ درصدی دارد که ۲ میلیون و ۴۰۰هزار میلیارد تومان پول نیاز است. این درحالی است که تمام درآمد کشور ما ۲۲۰ هزار میلیارد تومان است.
جعفرزاده تاکید کرد: لازم به ذکر است که ما برای تحقق کامل رشد اقتصادی ۸ درصد ۷۵۰ هزار میلیارد تومان پول نیاز داریم. حال باید پرسید آیا می توانند در کره زمین کشوری را مثال بزنند که در عرض دو الی چهار سال بتواند رشد اقتصادی ۲۶ درصد رقم بزند؟!
او یادآور شد: سابقه تاریخی ایران می گوید در سال های ۴۹ تا ۵۱ رشد اقتصادی ۱۱ درصد داشته ایم و طبق برنامه ششم ما باید رشد اقتصادی ۸ درصد داشته باشیم که با آن چیزی حدود یک میلیون شغل در سال ایجاد خواهد شد، بنابراین تامین ۵ میلیون شغل دروغ محض و غیر ممکن است.
برای اولین بار سایر درآمدها از فروش نفت بیشتر بود
وی در پاسخ به این سوال که در مناظره های انتخاباتی یکی از نامزدها مطرح کرد 80 درصد رشد اقتصادی به خاطر فروش نفت است، گفت: قانون بودجه سال ۹۶ را لازم می دانم برخی نامزدها نگاه کنند و ببینند ما برای اولین بار سایر درآمدهای مان که شامل فروش اوراق مشارکت و درآمد حاصل از مالیات از فروش نفت بیشتر است. بنابراین نمی تواند رشد اقتصادی تنها حاصل فروش نفت باشد. من منکر نمی شوم که فروش نفت در این زمینه دخیل بوده است اما این صحبت که ۸۰ درصد رشد اقتصادی متعلق به فروش نفت است مربوط به زمانی است که ۸۰ الی ۹۰ درصد درآمد های کشور نیز از فروش نفت باشد نه وقتی که ۴۷ درصد درآمد از فروش نفت تامین می شود.
اگر رشد اقتصادی از فروش نفت است چرا فروش نفت 130 دلار رشد اقتصادی نداشت؟!

او افزود: حتی بر فرض محال اگر بگوییم نسبت هایی که این افراد درباره رشد اقتصادی و فروش نفت صحیح است، باید پرسید چرا زمان دولت نهم و دهم که فروش نفت بالا بود آن هم با قسمت رویایی ۱۳۰ دلار چرا آن زمان رشد اقتصادی پدید نیامد؟!
از اعداد و ارقام اطلاعاتی ندارند
جعفرزاده گفت: خارج از تعارفات باید بگوییم متاسفانه نامزدهایی که وعده های این چنین مطرح می کنند یا چنین نقدی را بیان می کنند، چندان آشنایی به عدد و رقم ندارند.
او بیان کرد: اینکه گفته می شود سه چهارم رشد اقتصادی از فروش نفت است در حالی که کمتر از ۵۰ درصد درآمد از فروش نفت تامین می شود، نشان دهنده آن است که این افراد نسبت ها را نمی دانند.
این عضو کمیسیون برنامه و بودجه در پایان گفت: این آمار و ارقامی که مطرح می شود ناشی از بی اطلاعی و صرفا جهت شعار است. متاسفانه هیچ کدام از این افراد علمی صحبت نمی کنند.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.