شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

مهندس جعفرزاده در گفت‌وگو با «مردم‌سالاري»:

بسیاری از تحقیق و تفحص‌ها با حب و بغض بود

دوشنبه,۱۷م خرداد ۱۳۹۵ - سیاسی
jafarzadehhhh (51)

قبل از بسته شدن درهای مجلس نهم، اعلام کردند ۵۰۰ طرح و لایحه بدون رسیدگی به مجلس دهم منتقل می‌شود. از طرفی نماینده مردم آبادان در مجلس نیز به تازگی اعلام کرده است: «از ۱۸۲ تقاضای تحقیق و تفحص فقط ۶ گزارش در مجلس نهم قرائت شد.» یکی از همین پرونده‌های قرائت نشده که اتفاقا زمان زیادی هم از آن می‌گذرد، پرونده بنیاد شهید است که گفته می‌شود در مجلس جدید قرائت خواهد شد. اما درباره چرایی قرائت نشدن گزارش ۱۷۵ تحقیق و تفحص دیگر، با غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی گفت‌وگو کردیم:

۱۸۲ تحقیق و تفحص در مجلس بوده که فقط گزارش ۶ پرونده از آنها منتشر شده است. ما می‌دانیم که اینها طرح هستند. طرحها تکلیفشان مشخص است و به صلاحدید نماینده‌های مجلس دهم یا ادامه پیدا می‌کنند یا برای همیشه کنار گذاشته می‌شوند. درباره تحقیق و تفحص‌ها هم همینطور است؟

اصلی هست که در فرمایشات مقام معظم رهبری هم بود و آن اینکه از کثرت قانونگذاری‌ها باید فرار کنیم. قانون گذاری زیاد، به درد نمی‌خورد. مجلس براساس قانون دو وظیفه دارد، یکی قانونگذاری ویکی نظارت. تایم نظارتی را باید بیشتر کنیم و در قانون گذاری باید به سمت تصویب لوایح برویم. در بخش نظارتی تذکر، سوال و تحقیق و تفحص داریم. تحقیق و تفحص‌ها باید بدون حب و بغض باشد. جنبه سیاسی نداشته باشد. واقعیت برخی از تحقیق و تفحص‌ها به خصوص در دوره نهم اینطور نبود. یکی از علتهای رکودش هم همین بود. آنقدر این آش شور بود که یک جا هم که یک تحقیق و تفحص درست انجام می‌شد، برچسب سیاسی بودن به آن می‌چسباندند.فکر می‌کنم با روحیه اعتدالی که در مجلس دهم وجود دارد چسباندن این برچسبها به مجلس دهم سخت تر است، تحقیق و تفحص‌های واقعی به دور از حب و بغضها برای افزایش نقش نظارتی بیشتر می‌شود. می‌تواند بخشی از تحقیق و تفحص‌های گذشته مورد استفاده قرار گیرد و یا جدید انجام شود.

درباره تحقیق و تفحص بنیاد شهید چه اتفاقی می‌افتد؟

این شامل همه تحقیق و تفحص‌ها می‌شود.

با اینکه این پرونده گزارشش آماده شده ولی هنوز قرائت نشده است، باز هم مشمول همین حرف شما می‌شود؟

این پرونده دوباره بررسی می‌شود و نکاتی را مورد توجه قرار می‌دهیم. در این مجلس با فرصت بیشتری به آن رسیدگی می‌شود. براساس آیین‌نامه داخلی مجلس هر تحقیق و تفحص باید در مدت ۶ ماه انجام شود و اگر باز نیاز به زمان بیشتری بود ۶ ماه دیگر تمدید می‌شود. اما این پرونده حتی ۴ دوره ۶ ماهه دیگر هم زمان برده اما هنوز جوابی به آن داده نشده! حجم پرونده خیلی سنگین بود.از یک زمانی به بعد ما دیگر تقاضای جدید هم به آن اضافه نکردیم. همه تحقیق و تفحص‌ها به همین وضعیت می‌رسند.

فکر می‌کنید چند درصد از این پرونده‌ها در مجلس جدید دنبال شود؟

باید ببینیم اجماع بر چیست. علاوه بر من باید حداقل ۱۵ نفر دیگر اعلام نظر کنند.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*

کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.