شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

بودجه عمرانی در مرز خطر قرار دارد

یکشنبه,۲۰ام دی ۱۳۹۴ - سیاسی

عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس درباره تاثیر کاهش قیمت نفت گفت:  متاسفانه در سال‌های گذشته دولت‌های مختلف نتوانسته اند وابستگی اقتصاد به درآمدهای حاصل از صادرات و فروش نفت را کاهش دهند.

غلامعلی جعفر‌زاده ایمن‌آبادی در گفت‌وگو با بولتن‌نیوز با بیان این مطلب اظهار داشت: کاهش قیمت نفت در ماه‌های اخیر نیازمند برنامه‌ریزی‌های دقیق برای عبور از این شرایط از سوی دولتمردان بوده است.

وی افزود: در سال جاری به دلیل کاهش قیمت نفت شاهد کاهش درآمدهای پیش بینی شده در بودجه هستیم که در نتیجه دولت برای پیشگیری از هرگونه مشکل احتمالی باید از هم اکنون برنامه‌ریزی کند و براساس پیش‌بینی‌های دقیق قیمت نفت را در بودجه 95 تعیین کند.

عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس تاکید کرد: دولت باید با برنامه ریزی‌های مناسب وابستگی به صادرات نفت را به زیر 20درصد برساند در غیر این صورت با توجه به کاهش قیمت نفت به حتم شاهد بروز مشکلات فراوان برای دولت در سال 95 خواهیم بود.

جعفرزاده بیان کرد: کاهش قیمت نفت و بی توجهی به پیش بینی‌های دقیق می تواند منجر به کاهش بودجه پروژه‌های عمرانی شود.

وی گفت: دولت برای جبران کسری بودجه به دلیل نوسانات قیمت نفت باید اقدام به اخذ کامل مالیات و جلوگیری از فرارهای مالیاتی برخی افراد حقیقی و حقوقی کرده، برای فروش اوراق مشارکت برنامه‌ریزی کند و همچنین در هزینه‌های غیر ضروری صرفه جویی کند تا بتواند از ورطه عبور کند.

عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهار کرد: هزینه‌های فعلی دولت در بخش‌های مختلف در سال آینده می تواند ضررهای فراوانی بر پیکره اقتصاد وارد کند بنابراین دولت باید خود را برای سالی سخت از نظر اقتصادی آماده کند.

وی تاکید کرد: بسیاری از اقتصاددان و فعالان اقتصادی بر این باورند که با اجرای کامل برجام می توان بستر را برای حضور سرمایه گذاران خصوصی فراهم کرد زیرا بازار ایران اکنون بسیار بکر و دست نخورده است و سرمایه گذاران و تولید کنندگان خارجی می توانند در کنار تولید کنندگان ایرانی موجبات رونق اقتصادی را فراهم کنند و از این رهگذر می توان به صادرات کالاهای غیر نفتی و کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی امیدوار بود.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.