شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

بیش از ۹۴ درصد منابع هدفمندی در سال جاری صرف پرداخت نقدی شده است

دوشنبه,۸ام شهریور ۱۳۹۵ - سیاسی
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، با انتقاد از عدم اجرای صحیح قانون هدفمندی، گفت: در ۴ ماه نخست سال جاری بیش از ۹۴ درصد منابع هدفمندی صرف پرداخت نقدی شده است.
غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی ، با اشاره به روند اجرای قانون هدفمندی یارانه ها در 4 ماهه نخست سال جاری، گفت: طبق بررسی های انجام شده معلوم است که دولت در اجرای این قانون تخلف کرده و از مسیر اصلی خود منحرف شده است.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: طبق مفاد تبصره 14 قانون بودجه 95 به دولت اجازه داده شده که منابع مالی حاصل از اصلاح قیمت کالاها و خدمات موضوع قانون هدفمندی را تا 48 هزار میلیارد تومان مندرج در قانون به روش های پرداخت نقدی و غیرنقدی به خانوارهای هدف نیازمند توزیع و برای ارایه خدمات حمایتی و برای کمک به بخش تولید اقدام کند اما 4 ماهه اول سال 95 به این شکل عمل نشده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه دولت منابع سازمان هدفمندی یارانه ها در 4 ماهه نخست سال 95 را از طریق درآمد حاصل از اصلاح قیمت کالاها و خدمات برای ردیف های یارانه ای حدود 14 هزار و 600 میلیارد تومان به دست آورده است، تصریح کرد: از این رقم 10 هزار و 270 میلیارد تومان منابع حاصل از قیمت کالاها و 4 هزار و سیصد میلیارد تومان ردیف های مندرج در قانون از یارانه نقدی نان و یارانه انرژی است اما رقمی که دولت پرداخت کرده در مجموع 14 هزار و 540 میلیارد تومان است.


94 درصد منابع هدفمندی به صورت نقدی پرداخت شده است

وی ادامه داد: از رقم 14 هزار و 540 میلیارد تومان 13 هزار میلیارد تومان یارانه نقدی داد شده، 160میلیارد تومان حمایت غذایی اقشار آسیب پذیر، 500 میلیارد تومان به بخش بهداشت اختصاص داده شده و در همین راستا کمک به تولید هم 198 میلیارد تومان و 26 میلیارد تومان نیز تنخواه بوده است.

جعفرزاده ایمن آبادی با بیان اینکه رقم بالایی از منابع هدفمندی صرف پرداخت نقدی شده است، تصریح کرد:  که از 14 هزار و 500 میلیارد تومان منابع هدفمندی 13 هزار و 600 میلیارد تومان صرف پرداخت نقدی شده یعنی 94 درصد از پول هدفمندی به صورت نقدی توزیع شده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه دریافت کنندگان یارانه نقدی در اسفند سال 94 رقمی در حدود 74 میلیون و 678 هزار و 820 نفر بوده اند، گفت: به جای اینکه این ارقام کاهش یابد در تیرماه 95 به 75 میلیون و 225 هزار و 708 نفر رسیده یعنی 547 هزار نفر اضافه شده است.

وی با اشاره به اشکالاتی که به دولت در بحث قانون هدفمندی وارد است، افزود: عدم تهیه و تصویب آیین نامه اجرایی موضوع بند «د» این تبصره تا پایان تیرماه 1395 و همچنین عدم تعیین ساز وکار مشخصی به منظور شناسایی و حذف افراد مشمول این بند از جمله ایراداتی است که در بحث اجرای قانون هدفمندی به دولت وارد است.

اشکالات بسیاری به دولت ها در بحث هدفمندی وارد است

جعفرزاده ایمن آبادی با اشاره به دیگر اشکالات وارده به دولت در بحث اجرای قانون هدفمندی ادامه داد: در بحث هدفمندی عدم رعایت مفاد بند «ط» تبصره در خصوص ثبت نام و پرداخت یارانه نقدی افرادی که موفق به ثبت نام نشده‌اند و همچنین عدم تعیین سهم بهداشت، تامین اجتماعی و تولید از منابع سال 1395 در تبصره مذکور از جمله این ایرادات است که اولویت پرداخت طبق سنوات گذشته، یارانه نقدی بوده و بخش‌های مذکور، همانند سنوات گذشته، در سال 95 نیز با کمبود منابع مربوط مواجه خواهند بود.

در سال 94 بیش از 96 درصد منابع برای هدفمندی را صرف پرداخت نقدی کرده ایم

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: ما در سال 94 بیش از 96 درصد منابع برای هدفمندی را صرف پرداخت نقدی کرده ایم و در 4 ماهه نخست سال جاری نیز 94 درصد این منابع صرف شده است از این رو روند حرکت نشان می دهد که بخش قابل توجه و قاطبه پول برای پرداخت نقدی هزینه شده است.

وی با انتقاد از نادیده گرفته شدن سهم سایر بخش ها در توزیع منابع هدفمندی، تصریح کرد: تولید، بهداشت، سلامت و سایر حوزه ها از منابع هدفمندی رقم اندکی یا سهم ناچیزی از هدفمندی دارند.

انحراف از قانون در دولت گذشته و دولت فعلی مشهود است

جعفرزاده ایمن آبادی با بیان اینکه انحراف از قانون در دولت گذشته و دولت فعلی مشهود است، افزود: متاسفانه این دولت نیز همان مسیر اشتباه دولت قبل در اجرای هدفمندی را ادامه داد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه مجلس باید قبل از تنظیم بودجه سال 96 تدبیر ویژه ای برای بحث هدفمندی داشته باشد، گفت: مجلس برای اصلاح مسیر هدفمندی باید وارد حوزه عمل شود چون هدفمندی صرفه جویی در حامل های انرژی بود اما اکنون صرفه جویی انجام نمی شود و مصرف افزایش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه در مسیر هدفمندی قرار بر این بود که هزینه های دولت کاهش یابد، افزود: اکنون هزینه های کشور هم افزایش پیدا کرده و تنها در اثر هدفمندی پول نقدی در حال توزیع است و ما به هیچ کدام یک از اهداف ترسیم شده در قانون هدفمندی چه در دولت قبل و چه در دولت فعلی نرسیده ایم.

تاکید بر ضرورت اصلاح مسیر هدفمندی

جعفرزاده ایمن آبادی با تاکید بر ضرورت اصلاح مسیر هدفمندی، گفت: ما باید با تشکیل کمیته ای قبل از بررسی قانون بودجه 96 و قبل از تنظیم برنامه ششم توسعه موضوع هدفمندی را تعیین تکلیف کنیم.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: باید اصلاح مسیر هدفمندی برای جلوگیری از هدر رفت منابع کشور در اولویت کارها قرار بگیرد./

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.