شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

بیش از 26 درصد از بودجه عمومی منابع استانی است

دوشنبه,۲۹ام آذر ۱۳۹۵ - اقتصادی

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به بودجه استان ها در لایحه بودجه سال 1396 گفت: از طرف مصارف-از کل اعتبارات (معادل 319 هزار میلیارد تومان)، 5.3 درصد اعتبارات استانی است (معادل 16 هزار میلیارد تومان) که البته بخشی از بودجه غیراستان نیز که به صورت متمرکز (یعنی توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی و وزرا) تصمیم گرفته می شود در استان ها هزینه می شود.

وی افزود: اینکه بگوییم شورای برنامه ریزی و توسعه استان ها به اندازه 5 درصد بودجه اختیارات مالی دارند، درست نیست. چون 530 اعتبارات مربوط به حقوق و مزایا مستمر است که به هر حال باید پرداخت شود و اختیار تصمیم گیری و جود ندارد.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: با اضافه کردن ارقام دیگری شامل 2 درصد درآمد حاصل از صادرات نفت، طرح های استانی ویژه و اعتبارات موضوع قانون استفاده متوازن از امکانات کشور (ماده 180 قانون برنامه پنجم) که مازاد بر جدول بودجه استانی است، کل اعتبارات استانی برابر می شود تا 32 هزار میلیارد تومان که معادل 9.9 درصد کل اعتبارات عمومی است.

وی افزود: در لایحه بودجه سال 96 نسبت مجموع اعتبارات استان ها (جاری و عمرانی) به درآمدهای استانی حدود 20 درصد بوده است. این نسبت را اصطلاحاً ضریب بازگشت درآمدهای استانی می گویند. دقت در ارقام ضریب بازگشت استانی این واقعیت را بیان می کند که درصد کمی از درآمدهای استانی به عنوان مصارف استانی تخصیص داده می شود. این ضریب در قانون بودجه سال 1395 حدود 19 درصد بوده است.

جعفرزاده ایمن آبادی تصریح کرد:  استان های ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، لرستان، سیستان و بلوچستان و خراسان شمالی استان هایی هستند که مصارف آنها بیش از منابع استانی است، استان تهران با ضریب بازگشت 2 درصد در رتبه آخر قرار دارد و بعد از تهران استان های اصفهان، البرز، مرکزی قرار دارند که زیر 20 درصدهستند.

وی با بیان اینکه رشد اعتبارات استانی به طور متوسط برای استان های حدود 16 درصد بوده است،گفت: بیشترین رشد مربوط به استان های قزوین و خراسان شمالی با 21 و 20 درصد رشد و کمترین رشد مربوط به استان کرمانشاه با 11 درصد بوده است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه متوسط رشد اعتبارات عمرانی برای استان ها برابر با 14 درصد بوده است، گفت:بیشترین رشد در اعتبارات عمرانی مربوط به استان بوشهر با 17 درصد و کمترین رشد مربوط به استان هرمزگان با  درصد بوده است.

جعفرزاده ایمن آبادی افزود: در بررسی سرانه اعتبارات استانی در لایحه ، 96 جایگاه استان های یزد، اردبیل، لرستان، هرمزگان، گیلان، قزوین و اصفهان نسبت به قانون بودجه سال 1395 ارتقا یافته است.photo_2016-12-19_12-52-33

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.