شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

مهندس جعفرزاده ایمن‌آبادی از دکتر روحانی خواستار شد:

بی‌توجهی به سد سفیدرود،چالش‌های زیست‌محیطی را در پی خواهد داشت!

سه شنبه,۲م خرداد ۱۳۹۶ - سیاسی
a72afb9dbafc76bc21d4bb2bff0cc614a873270a

مهندس جعفرزاده ایمن‌آباری نماینده مردم رشت ضمن تبریک مجدد به درکتر حسن روحانی در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری گفت:٢٩ اردیبهشت سالروز افتتاح سد سفیدرود در گیلان بود. این سد بزرگ برای مردم استان گیلان و حتی سراسر هموطنان عزیز ایرانی همراه با خاطرات زیبا و شیرینی است و چندین سال است در چنین روزی که سالروز افتتاح سدبزرگ سفیدرود است نمی‌دانیم می‌بایست خوشحال باشیم یا ناراحت؟!خوشحال از این جهت که چنین نماد و سمبل زیبایی را در استانمان گیلان داریم و ناراحت از این جهت که روز به روز شاهد کم آب شدن و یا نابودی آن هستیم!!
وی در ادامه گفت: زمانی که سد سفیدرود یا همان سد منجیل در سال ١٣۴١ به بهره‌برداری رسیده بود و ظرفیت آن ۵/۴ میلیاردمترمکعب اعلام شد،شاید کمتر کسی فکر می‌کرد زمانی برسد که این سد در اغلب سال‌ها بیشتر از یک میلیاردمترمکعب آب در آن جمع نشود!!!
اگرچه ممکن است یکی از علت‌های بسیار فرعی آن خشک‌سالی باشد، اما قطعا یکی از دلایل اصلی آن مطالعه، اجرا و بهره‌برداری از ١۶۶ سد بالاتر از سد سفیدرود در این حوضه آبریز است!!

نماینده مردم رشت گفت:حوضه آبریز سفیدرود دارای ۵۴ هزار کیلومترمربع مساحت بوده و پس از حوضه‌های آبریز کویر لوت و مرکزی و نیز دریاچه نمک و جازموریان بیشترین مساحت را در میان حوضه‌های آبریز کشور به خود اختصاص داده است. این حوضه آبریز دارای دو رودخانه اصلی شاهرود و قزل‌اوزن است که در محل سد سفیدرود به هم پیوسته و رودخانه سفیدرود را تشکیل داده است. این حوضه آبریز در ١٠ استان شامل استان‌های البرز، اردبیل، قزوین، زنجان، گیلان، آذربایجان‌شرقی، غربی، همدان، کردستان و قسمت ناچیزی هم در استان کرمانشاه واقع شده است که متاسفانه امروز شاهد مرگ تدریجی آن هستیم!!

جعفرزاده ایمن‌آبادی ضمن شاهرگ خواندن رودخانه سفیدرود گفت:رودخانه سفیدرود به‌عنوان شاهرگ حیاتی استان گیلان بوده و سد سفیدرود در مجاورت شهر منجیل بخش عمده‌ای از آب مورد نیاز کشاورزی و شرب استان گیلان را تأمین می‌کند. هدف از ساخت سد سفیدرود تأمین آب شرب، کشاورزی، آبزی‌پروری، محیط‌زیست و صنعت (به‌ویژه تولید برق) در استان گیلان بوده است. این سد دارای حجم کل مخزن اسمی حدود هزارو ٧۶۵ میلیون‌مترمکعب (٧/١ میلیارد) و حجم مفید مخزن حدود هزارو ١۵٨میلیون‌مترمکعب (١/١ میلیارد) است. این سد دارای آورد رسوب سالانه ۵٠ میلیون‌مترمکعب است که هرسال به‌دلیل افزایش فرسایش خاک در بالادست به میزان رسوب سالانه آن می‌افزاید و برآوردها و گزارش‌ها نشان می‌دهند که از زمان ساخت سد تاکنون رقمی حدود دوهزار تا دوهزار و ۵٠٠ میلیون‌مترمکعب رسوب در این سد ذخیره شده است!!!!
جعفرزاده ایمن آبادی خاطرنشان ساخت:با توجه به اینکه در حوضه آبریز سفیدرود بیش از ۶٠ گونه ماهی شناسایی شده است، متأسفانه در هیچ‌کدام از سدهای ساخته‌شده یا درحال‌ اجرا، مسیر عبور ماهیان از پایین‌دست رودخانه به بالادست در محل سدها پیش‌بینی نشده و رودخانه سفیدرود و سرشاخه‌های آن به حلقه‌های جداگانه‌ای تبدیل شده و پیوستگی جریان رودخانه از نظر زیست‌بومی به‌طور کامل قطع شده است!!
نماینده مردم رشت در پایان گفت:درصورت ادامه بی‌توجهی به سد سفیدرود ،امکان بروز چالش‌های بسیار جدی و حتی برگشت‌ناپذیرزیست‌محیطی در یک تا دو دهه آینده به‌هیچ‌وجه دور از انتظار نخواهد بود.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*

کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.