شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

تأثیر نوسان قیمت نفت بر تعیین بودجه عمومی سال ۹۵

دوشنبه,۲۳م شهریور ۱۳۹۴ - اقتصادی
jafarzadeh

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، نوسان قیمت نفت در بازار جهانی را یکی دلایل تأثیرگذار بر تعیین سقف بودجه عمومی کشور برای سال ۹۵ دانست و گفت: کاهش قیمت نفت دولت را در تامین منابع بودجه سال ۹۵ در تنگنا قرار می دهد.

غلامرضا جعفرزاده در گفتگو با شانا، درباره بخشنامه بودجه سال ۱۳۹۵ کل کشور و با اشاره به تعیین سقف بودجه عمومی کشور به میزان ۱۷۷ هزار میلیارد تومان، اظهار کرد: به‌طور حتم دولت در تعیین این عدد دارای تنگناهایی مانند مواجه با کاهش قیمت نفت بوده است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات یادآوری کرد: در ۲۰ سال گذشته بخش فراوانی از بودجه کشور صرف هزینه‌های جاری‌شده است تا جایی که برای رفع کسری، پول بدون پشتوانه چاپ شد.

این نماینده مجلس نهم، استفاده از سایر درآمدها، مانند اصلاح نظام مالیاتها و جلوگیری از فرار مالیاتی را برای رفع کسری منابع اثربخش‌تر دانست و گفت: گفته می‌شود ۲۰ درصد فرار مالیاتی در کشور وجود دارد که البته این عدد از منظر کمّی هم بیان‌شده است، بنابراین از دیدگاه کیفی این عدد بیشتر هم خواهد شد.

وی یکی دیگر از راهکارهای مؤثر را کاهش هزینه‌ها جاری دانست و گفت: ۶۶ درصد بودجه عمومی صرف حقوق و دستمزد می‌شود که البته با ۱۰ درصد افزایش، این عدد به ۷۰ درصد خواهد رسید.

این نماینده مجلس نهم درباره رفت‌وآمد هیات سیاسی – اقتصادی خارجی به کشور پس از توافق _ برنامه اقدام مشترک (برجام) _ و با اشاره به علاقه‌مندی آن‌ها (سایر کشورها) برای حضور در طرحهای نفتی ایران تصریح کرد: یکی از محورهای مدنظر در سرمایه گذاریها مشترک، کاهش هزینه‌های تولید نفت در ایران باشد؛ زیرا با کاهش هزینه‌های تولید، نفت ایران از مزیتهای اقتصادی بیشتری برخوردار می‌شود و توان رقابت‌پذیری آن در شرایط متفاوت قیمتی نفت در بازار جهانی افزایش می‌یابد.

این نماینده مجلس نهم البته گفت: با همین شرایط ایران در فهرست چند کشور منطقه یا جهان در تولید نفت با توجیه اقتصادی است؛ اما بر لزوم کاهش بیشتر هزینه‌های تولید با استفاده از فناوریهای جدید تأکید کرد.

جعفرزاده ایمن آبادی به همین دلیل توسعه مناسبات نفتی و سرمایه‌گذاری مشترک با سایر کشورها را مستلزم انتقال فناوری دانست و گفت: فناوریهای جدید هزینه‌ها به‌خصوص در زمینه تولید نفت را کاهش می‌دهد بنابراین باید از تولید سنتی نفت فاصله گرفت.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات بعد از آنکه اهمیت انتقال فناوری و کاهش هزینه‌های تولید و استخراج نفت در داخل کشور را گفت، افزود: یکی از محلهای افزایش تولید نفت که دارای اولویت است، میدانهای مشترک نفت و گاز است که در چند سال گذشته طرفهای دیگر سهم بیشتری به نسبت ایران از آن‌ها برداشت کرده‌اند.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*

کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.