شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

مهندس جعفرزاده در گفت‌وگو با «فرهیختگان»

تخریب‌کنندگان نمی‌توانند روحانی را حذف کنند

دوشنبه,۱۸ام مرداد ۱۳۹۵ - سیاسی
مهتاب اسفندیاری| 9 ماه مانده به انتخابات 96 گمانه‌زنی‌ها درباره کاندیداها و تصمیمات جریان‌های سیاسی بالا گرفته است. برخی مانند اصلاح‌طلبان تکلیف خود را روشن کرده‌اند که در مقابل روحانی کاندیدای دیگری به صحنه رقابت نمی‌آورند. اما در مقابل جریان اصولگرایی در چندراهی انتخابات پیش رو متوقف شده است. غلامعلی جعفرزاده‌ایمن‌آبادی، نماینده رشت در گفت‌وگو با «فرهیختگان» کثرت همیشگی گزینه‌ها میان آنها را مشکل می‌داند.

 

انتخابات ریاست‌جمهوری 96 پیش رو است و به نظر می‌رسد اصولگرایان هنوز به کاندیدای واحدی نرسیده اند. این موضوع درست است؟
در مجموعه‌ اصولگرایی نام افرادی از باقری لنکرانی، سعید جلیلی تا احمدی‌نژاد و حتی افراد دیگری مانند مصباحی‌مقدم و توکلی مطرح می‌شود. حتی برخی خبرها حاکی از حضور سیدابراهیم رئیسی، رئیس آستان قدس رضوی به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری است. اگرچه حضور این تعداد از شخصیت‌ها بار دیگر کثرت کاندیداها در جریان اصولگرایی برای انتخابات پیش رو را بالا می‌برد اما تصور من بر این است که در این میان ، فردی که جمع‌کننده نهایی آرا باشدو همه حول او به وحدت برسند، وجود ندارد.
پس به نظر شما مشکل بر سر نبود کاندیدا نیست، بلکه مشکل از کثرت آن است؟
بله، فکر می‌کنم کثرتی رخ خواهد داد و بار دیگر بحران اجماع بر سر یک کاندیدا به‌وجود بیاید. نتیجه این کثرت هم انشقاق رای در انتخابات است. زیرا بدنه اصولگرایی برای دادن رای دچار انشقاق می‌شود و برای اصولگرایان به‌رغم همه شعارهایی که می‌دهند، تجربه 92 تکرار خواهد شد. ‌

 

یعنی به نظر شما عدم اجماع و کثرت افراد مشکل اصلی است؟
بله، علاوه‌بر کثرت افراد که منجر به عدم اجماع بر یک گزینه قوی می‌شود، موضوع ضعف مدیریت و شیوخیت نیز در جریان اصولگرا وجود دارد و نمی‌توان آن را نادیده گرفت. دراین میان موضوع مهم و موثر دیگری نیز وجود دارد که در مجموعه اصولگرایی همه افراد و اشخاص مدعی هستند. یعنی همه فکر می‌کنند در این حوزه می‌توانند دارای جایگاهی باشند که این از اشکالات کار آنها به حساب می‌آید.

 

آیا کسی پیدا خواهد شد که همه متفق‌القول بر او اجماع کنند؟
از نظر من نه. من به کرات گفته‌ام که با این روش‌ها و روندها، جریان اصولگرایی نمی‌تواند صاحب اکثریت آرا در انتخابات 96 شود. زیرا حضور افرادی که هر یک مدعی هستند یا مدعی به حساب می‌آیند، شرایط را بدتر می‌کند.
همانطور که گفتم این موضوع یکی از عمده‌ترین دلایل به اجماع نرسیدن آنهاست، ضمن اینکه همین افراد مدعی باعث رای‌شکنی در انتخابات می‌شوند.

 

با این تفاسیر این سوال پیش می آید که اصولگرایان چه نیازی به انتخابات سال 96 دارند؟
 نیاز دارند. اگر کاندیدا نداشته باشند یعنی شکست ‌خورده‌اند. باید یک کاندیدای واحد و مقبول داشته باشند. اما متاسفانه مشکل اینجاست که اصولگرایان به نظر مردم کاری ندارند. بلکه فرد یا افرادی را انتخاب و مطرح می‌کنند که مورد تایید مردم نیست. فردی را انتخاب می کنند و اصلا توجهی ندارند که اقبال اجتماعی این کاندیدا چقدر است. اقبال اجتماعی و مقبولیت باید با یکدیگر همراه شود. ‌
برخی از اصولگرایان معتقدند که در انتخابات سال آینده نباید با روحانی رقابت کرد. برخی برخلاف آنها می گویند باید کاندیدا داشت و از  روحانی نباید حمایت کرد؟
قطعا اگر بتوانند به این عقلانیت برسند و یک کاندیدا معرفی کنند، پیشرفت قابل توجهی است و می‌توانند در کنار آن مطالباتی هم از روحانی داشته باشند‌. البته اصولگرایان آدم‌های لجبازی هستند و درنهایت فکر می‌کنم کاندیدایی را معرفی خواهند کرد که مقبول نخواهد بود. به همین علت به‌‌رغم همه این نقدهایی که به روحانی وارد می‌کنند، بعید است که بتوانند جایگزینی برای او پیدا کنند. واقعیت این است که روحانی با انجام اصلاحاتی در بهبود وضعیت معیشتی و ارائه خدمات به مردم و با یک خانه‌تکانی در دولت می‌تواند وضعیت را بهبود دهد و به احتمال خیلی زیاد در انتخابات 96 هم رای می‌آورد. ‌

 

تخریب‌ها تاثیری ندارد؟
تخریب‌کنندگان فکر می‌کنند با این کار می‌توانند روحانی را حذف کنند اما چنین اتفاقی نمی‌افتد؛ این تخریب‌ها نتیجه معکوس می‌دهد، یعنی روحانی را مظلوم جلوه می‌دهد.

 

شما از احمدی‌نژاد به‌عنوان یکی از افرادی یاد کردید که تمایل به کاندیداتوری خود را اعلام کرده است. چقدر این موضوع را محتمل می‌دانید و آیا اصولگرایان از او حمایت خواهند کرد؟
تحرکات اخیر احمدی‌نژاد چنین شائبه‌ای را ایجاد می‌کند و شنیده‌ها هم از این موضوع حکایت دارد. اما من بعید می‌دانم جریان اصولگرایی از او حمایت کند، علاوه‌بر اینکه به نظر نمی‌رسد او دیگر پایگاه مردمی هم داشته باشد. ‌
نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.