شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

مهندس غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی:

به جای فیلتر ومسدود کردن شبکه‌های مجازی،باید فرهنگسازی کرد

چهارشنبه,۲۷م آبان ۱۳۹۴ - اجتماعی
telegram_logo_170915

مسدود کردن شبکه‌های مجازی از قبیل تلگرام هم آسان‌ترین کار است و هم اشتباه‌ترین کار ممکن.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در رابطه با فیلتر شدن تلگرام گفت:مسدود کردن هر شبکه مجازی اشتباهی تاریخی است. مردم را با این ذهنیت که همه خطا می‌کنند نمی‌توان از ابزاری محروم کرد و وقتی تلگرام فیلتر شود و مردم بخواهند از آن استفاده کنند به سراغ وی‌پی‌ان و فیلترشکن می‌روند.

وی افزود:پس واقعا چه نیازی است برای فیلتر کردن اینگونه شبکه‌ها بخواهیم وقت صرف کنیم و تصمیم بگیریم؟ توصیه‌ام به متولیان کار این است که از مسدود کردن تلگرام منصرف شوید.

جعفرزاده ایمن آبادی خاطرنشان ساخت:اگر شبکه‌های مجازی را فیلتر کنید مردم و جوانان برای استفاده از آنها بیشتر تحریک می‌شوند و هزینه‌هایی ایجاد خواهد کردو به جای فیلتر و مسدود کردن شبکه‌های مجازی،باید فرهنگسازی کرد.

عضو کمیسیون برنامه بودجه با اشاره به استفاده درست از تلگرام اظهار داشت:وقتی می‌خواهیم هزینه‌های یک ابزار را بسنجیم باید استفاده درست از آن را هم ارزیابی کنیم و در تلگرام مگر چند درصد کار خلاف صورت می‌گیرد؟ چه تعداد از مردم از این نرم‌افزارها استفاده بهینه می‌کنند؟ در هر جا و مکان و ابزاری می‌تواند موضوع تلخی اتفاق بیفتد.

عضو فراکسیون رهروان ولایت گفت:باید باور کرد وقتی صورت مساله‌ها پاک می‌شود آن مشکل هیچ‌گاه حل نشده است. تصمیم‌گیرندگان باید به جای فیلتر، به سراغ آگاه‌سازی بروند و استفاده درست را تبلیغ کنند و در این زمینه تاکنون کار فرهنگی صورت نگرفته و همیشه نهی کرده‌اند.

وی همچنین تصریح کرد:چند درصد از مسئولان ما در یک گروه تلگرامی عضو هستند تا مردم با مراجعه به آن گروه، با آنها گفت‌وگو کنند و مسائلشان را در میان بگذارند؟ اینکه مسئولان ما از این نرم‌افزارها و شیوه‌های تازه و جدید اطلاع‌رسانی پرهیز می‌کنند باعث می‌شود بخشی از جوانان ندانند چگونه باید از شبکه‌های مجازی استفاده کرد. البته بسیاری از جوانان هم از تلگرام استفاده‌های دانشجویی و اداری می‌کنند. تلگرام امروز مخاطبان خاصی برای خود پیدا کرده و به میز مذاکره تبدیل شده است.

مهندس غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در پایان گفت:در بسیاری از موارد در تلگرام بحث‌های کارشناسی صورت می‌گیرد و من بشخصه برای سهولت در مجموعه‌های خودم از این نرم افزار استفاده می‌کنم. بیشتر نماینده‌های مجلس هم از این نرم‌افزار استفاده می‌کنند. دقیقا نمی‌دانم تعدادشان چقدر است اما حدس می‌زنم حدود ۸۵ یا ۹۰درصد نمایندگان از تلگرام استفاده کنند. مردم بعد از وایبر، تلگرام را روی گوشی‌های خود نصب کردند. با بسته شدن تلگرام هم باز به سراغ نرم‌افزار دیگری خواهند رفت و نتیجه اقدامات تحدیدکننده کاملا معکوس خواهد بود.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*

کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.