شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

مهندس غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی:

به جاي فيلتر ومسدود كردن شبكه‌هاي مجازي،باید فرهنگسازي کرد

چهارشنبه,۲۷ام آبان ۱۳۹۴ - اجتماعی

مسدود کردن شبکه‌های مجازی از قبیل تلگرام هم آسان‌ترین کار است و هم اشتباه‌ترین کار ممکن.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در رابطه با فیلتر شدن تلگرام گفت:مسدود کردن هر شبکه مجازی اشتباهی تاریخی است. مردم را با این ذهنیت که همه خطا می‌کنند نمي‌توان از ابزاري محروم كرد و وقتي تلگرام فيلتر شود و مردم بخواهند از آن استفاده كنند به سراغ وي‌پي‌ان و فيلترشكن مي‌روند.

وی افزود:پس واقعا چه نيازي است براي فيلتر كردن اينگونه شبكه‌ها بخواهيم وقت صرف كنيم و تصميم بگيريم؟ توصيه‌ام به متوليان كار اين است كه از مسدود كردن تلگرام منصرف شويد.

جعفرزاده ایمن آبادی خاطرنشان ساخت:اگر شبكه‌هاي مجازي را فيلتر كنيد مردم و جوانان براي استفاده از آنها بيشتر تحريك مي‌شوند و هزينه‌هایی ايجاد خواهد کردو به جاي فيلتر و مسدود كردن شبكه‌هاي مجازي،باید فرهنگسازي کرد.

عضو کمیسیون برنامه بودجه با اشاره به استفاده درست از تلگرام اظهار داشت:وقتي مي‌خواهيم هزينه‌هاي يك ابزار را بسنجيم بايد استفاده درست از آن را هم ارزيابي كنيم و در تلگرام مگر چند درصد كار خلاف صورت مي‌گيرد؟ چه تعداد از مردم از اين نرم‌افزارها استفاده بهينه مي‌كنند؟ در هر جا و مكان و ابزاري مي‌تواند موضوع تلخي اتفاق بيفتد.

عضو فراکسیون رهروان ولایت گفت:بايد باور كرد وقتي صورت مساله‌ها پاك مي‌شود آن مشکل هيچ‌گاه حل نشده است. تصميم‌گيرندگان بايد به جاي فیلتر، به سراغ آگاه‌سازي بروند و استفاده درست را تبليغ كنند و در اين زمينه تاكنون كار فرهنگي صورت نگرفته و هميشه نهي كرده‌اند.

وی همچنین تصریح کرد:چند درصد از مسئولان ما در يك گروه تلگرامي عضو هستند تا مردم با مراجعه به آن گروه، با آنها گفت‌وگو كنند و مسائلشان را در ميان بگذارند؟ اينكه مسئولان ما از اين نرم‌افزارها و شیوه‌های تازه و جدید اطلاع‌رسانی پرهيز مي‌كنند باعث مي‌شود بخشي از جوانان ندانند چگونه بايد از شبكه‌هاي مجازي استفاده كرد. البته بسياري از جوانان هم از تلگرام استفاده‌هاي دانشجويي و اداري مي‌كنند. تلگرام امروز مخاطبان خاصي براي خود پيدا كرده و به ميز مذاكره تبديل شده است.

مهندس غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در پایان گفت:در بسياري از موارد در تلگرام بحث‌هاي كارشناسي صورت مي‌گيرد و من بشخصه براي سهولت در مجموعه‌هاي خودم از اين نرم افزار استفاده مي‌كنم. بيشتر نماينده‌هاي مجلس هم از اين نرم‌افزار استفاده مي‌كنند. دقيقا نمي‌دانم تعدادشان چقدر است اما حدس مي‌زنم حدود 85 يا 90درصد نمايندگان از تلگرام استفاده كنند. مردم بعد از وايبر، تلگرام را روي گوشي‌هاي خود نصب كردند. با بسته شدن تلگرام هم باز به سراغ نرم‌افزار ديگري خواهند رفت و نتيجه اقدامات تحدیدکننده كاملا معكوس خواهد بود.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.