شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

جهان به دیپلماسی فعال انرژی ایران اذعان دارد

چهارشنبه,۴ام آذر ۱۳۹۴ - سیاسی

.

بقلم:مهندس غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی

برگزاری اجلاس گازی در ایران، به عنوان یکی از بزرگترین آوردگاه های کشورهای تولید کننده و صادر کننده گاز، به تعبیری اجلاس سران کشورهای اوپک گازی جهان است و این رخداد مهم بین المللی تنها بخشی از فعالیت هایی است که کشورمان به عنوان یک کنشگر مهم و موثر در عرصه انرژی و در مجموع عرصه دیپلماسی صورت داده است.

.

81852498-70326998

ایران با فعالیت های صلح آمیز هسته ای خود به دنیا ثابت کرد که دیپلماسی فعال انرژی ایران در تمامی بخش های انرژی اعم از فسیلی و اتمی و … دیپلماسی راهبردی به شمار می آید.
حضور روسای جمهور کشورهای متعدد در ایران، نشانگر اعتماد این کشورها به موقعیت باثبات کشورمان در منطقه و جهان است. خواست روسیه برای تقویت ارتباط با ایران، خود مهر تاییدی بر این واقعیت است. ایران که همراه با روسیه، صاحب بیشترین ذخایر گاز جهان هستند و این روزها به عنوان دو بازیگر مهم در صحنه سیاسی خاورمیانه هم شناخته می شوند، این امکان را دارا هستند تا از این فرصت در روابط بین الملل، سیاسی و اقتصادی خود در تعامل با جهان بهره گیری نمایند.
دیدار «ولادیمیرپوتین» رییس جمهوری روسیه با رهبر معظم انقلاب با هدف بررسی فرصت های جدید همکاری های ایران و روسیه، بدین معناست که روابط مسکو و تهران به خصوص بعد از توافق با 1+5 پایداری قابل قبولی در عرصه فعالیت دوسویه در حوزه های صنعتی، نفت و گاز، دریای خزر و … خواهد داشت و باب عصر تازه ای از روابط سازنده میان دوکشور را باز می کند، زیرا نوع حضور پوتین در ایران نشان داد که رئیس جمهور روسیه صرفا برای پرداختن به مباحث اوپک گازی به تهران سفر نکرده است و خواستار تقویت روابط کشورش با ایران است، چه اینکه پوتین می داند نقش ایران در خاورمیانه تا چه اندازه جدی و مهم است و بدون ایران نمی توان در مقابل برنامه ها و ترفندهای آمریکا ایستادگی کرد.
مجموعه عوامل مذکور، مبین این مهم هستند که فاز جدید دیپلماسی انرژی کشور با برگزاری اجلاس اوپک گازی در تهران آغاز شده است و باید از این رخداد که برای نخستین بار از زمان تشکیل مجمع کشورهای صادرکننده گاز سه اجلاس سران، فوق العاده و عادی وزیران با حضور سران 9 کشور در تهران برگزار شد در جهت شکوفایی اقتصادی کشور و توسعه همه جانبه و حرکت در مسیر تحقق منویات مقام معظم رهبری در عرصه اقتصاد ایران اسلامی بهره برد.

 

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.