شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

حفاظت از میراث فرهنگی، توهم دسترسی به داشته‌های ایران را نقش برآب می‌کند

شنبه,۱۴ام شهریور ۱۳۹۴ - اجتماعی

عضو فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری با بیان اینکه خبر ایجاد فهرست موقت ثبت ملی آثار تاریخی ایران را باید به فال نیک گرفت، افزود: به روز کردن فهرست آثاری که نامزد ثبت جهانی هستند می‌تواند ایران را در حفظ و جهانی کردن آثار خود جدی‌تر کند.

  غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره ایجاد فهرست موقت ثبت آثار تاریخی برای نخستین بار در ایران اظهارنظر کرد و گفت: در گذشته میراث فرهنگی ایران عمدتا رفتار انفعالی داشت، به طورمثال هنگامی که کشور ترکیه مشاهیر ایران، همچون «مولانا جلال‌الدین محمد بلخی» را به‌عنوان شاعر سرزمین خودشان معرفی جهانی و یا زمانی که آذربایجانی‌ها ورزش چوگان را به نام خود کردند، متولیان فرهنگی ایران گویی تازه از خواب بیدار شده و با رفتارهای اعتراضی و جنجالی سعی در جلوگیری از اقدامات آن‌ها داشتند، در حالی که باید پیش از وقوع اتفاق‌های فوق اقدام به ثبت ملی رویدادها و آثار ملی ایران می‌شد.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خبر خوش ایجاد فهرست موقت ثبت ملی آثار تاریخی ایران را باید به فال نیک گرفت، افزود: مدیران در این طرح با بررسی و بازنگری مجدد آثار ملی، آن‌ها را برای ثبت جهانی آماده می‌کنند، درواقع به روز کردن فهرست آثاری که نامزد ثبت جهانی هستند می‌تواند ایران را در حفظ و جهانی کردن آثار خود جدی‌تر کند.

همین امروز هم برای حفاظت از میراث فرهنگی و تاریخی کشورمان دیر است

عضو فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری با تاکید براینکه این کار باید سال‌های بسیار دور انجام می‌شد، افزود: باید باور کنیم همین امروز هم برای حفاظت و رسیدگی صد چندان به میراث فرهنگی و تاریخی کشورمان دیر است بنابراین باید با سرعت و بی‌وقفه کار را ادامه داد.

جعفرزاده با بیان اینکه بهتر است به دلیل عقب افتادگی ایران در این حوزه، مدیران مربوطه اجرای برنامه‌های خود را تسریع ببخشند، اضافه کرد: مجلس هم در کنار دولت مردان قرار دارد تا به آثار تاریخی و فرهنگی کشور نگاه مجددی شود و نامزدهای ثبت جهانی را علاوه بر به روز شدن مراقبت و حفاظ کرد.

توجه به این موضوع در قالب برنامه ششم

وی با بیان اینکه اگر مدیران دفتر ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی برای به انجام رساندن فهرست موقت ثبت ملی آثار تاریخی ایران خلاء و یا مشکل قانونی دارند با مجلس مذاکره کنند، گفت: این مذاکره مفید خواهد بود چراکه فصل تخصیص بودجه‌های سال 95  نزدیک است همچنین می‌توان به این موضوع در قالب برنامه ششم توجه کرد.

عضو فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری با تاکید براینکه حفاظت از میراث فرهنگی خیال دسترسی دیگر کشورها به داشته‌های ایران زمین را نقش برآب خواهد کرد، افزود: با مکاتبه با پژوهشکده‌های سازمان میراث فرهنگی و کارشناسان در استان‌های مختلف می‌تواند مسیر درست را تشخیص داد چراکه به‌یقین حجم زیادی از پرونده‌های آثار تاریخی در کشور وجود دارد که در انتظار ثبت ملی و در ادامه ثبت جهانی هستند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی از ایجاد فهرست موقت ثبت ملی آثار تاریخی ایران برای نخستی بار در  کشور خبر داده و گفته است؛ فهرست موقت نامزدهای ثبت جهانی را به روز خواهند کرد.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.