شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

حمایت از مراکز رشد قرآنی؛ خواسته مجلس از دولت

شنبه,۲۱ام شهریور ۱۳۹۴ - فرهنگی

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس گفت: در زمینه حمایت از مراکز رشدی که به نظریه‌پردازی درباره تولید محصولات قرآنی می‌پردازند، دولت باید به صورت لایحه اقدام کند و ما هم قطعا دولت را مجبور می‌کنیم که از این مراکز رشد حمایت کند.

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس شورای اسلامی، به بیان دیدگاه‌های خود درباره راهکارهای حمایت از تولید محصولات دینی و قرآنی در کشور پرداخت و اظهار کرد: متأسفانه موضوع تحریم به بهانه‌ای برای راحت‌طلبی برخی از آقایان تبدیل شد تا به سمت واردات حرکت کنند و ما به کشوری واردکننده تبدیل شدیم.

کم‌کاری محصولات فرهنگی در حمایت از تولیدات قرآنی

وی ادامه داد: البته در برخی موارد دارای تکنولوژی نبودیم و مجبور شدیم این کالاها یا مواد اولیه آن را وارد کنیم اما موضوعی که منظر بدی را برای کشوری که با آرم پرچم «الله»، دارای نظامی اسلامی و مردمی دین‌مدار است، ایجاد کرده این است که محصولات فرهنگی هم وارد می‌شود.

جعفرزاده افزود: گاه مردم به مزاح می‌گویند مهر نمازی که باید از خاک کربلا باشد هم از چین وارد می‌شود اما اینکه تسبیح، قبله‌نما، چادرنماز و … در آنجا تولید شود موضوعی بسیار وحشتناک و ناشی از بی‌کفایتی مسئولان فرهنگی ماست.

لزوم سرمایه‌گذاری در تولید محصولات دینی و قرآنی

عضو کمیسیون برنامه‌و‌بودجه مجلس تأکید کرد: این موارد نشان می‌دهد اگر آنان چنین محصولاتی را تولید می‌کنند، ما نباید تحت هیچ‌ عنوانی اجازه ورود این کالاها را بدهیم و سرمایه‌های این کشور را در جایی سرمایه‌گذاری کنیم که محصولات مذهبی را در داخل تولید کنیم.

وی اظهار کرد: موضوعی که از اول انقلاب انتظار می‌رفت محقق شود و به هیچ عنوان تحقق پیدا نکرد و موجبات ناراحتی متدینین را فراهم کرده است موضوع استفاده از چادر مشکی است؛ ما کشوری هستیم که استفاده بانوان از چادر را ترویج می کنیم اما در سی و چند سال گذشته نتوانستیم چادر ارزان را اختیار مردم  قرار دهیم.

گرانی چادر مشکی در کشور

نماینده رشت در خانه ملت ادامه داد: جالب است که بخش عمده‌ای از علت استفاده نکردن از چادر را گران بودن آن مطرح می‌کنند و شاید چندان هم بی‌راه  نباشد؛ به این دلیل که عمده افراد جامعه که سعی می‌کنند قوانین شرعی را رعایت کنند طبقات میانی به پائین هستند و از لحاظ تمکن مالی دچار ضعف هستند.

وی افزود: بسیاری از این افراد، گاهی با وجود دینداری نمی‌توانند از چادر استفاده کنند، به این دلیل که این چادر باید از کشورهای دیگر وارد شود اما ما هنوز نتوانسته‌ایم این هویت زن ایرانی را در داخل تولید کنیم.

واردات کالاهای مذهبی ممنوع شود

جعفرزاده تأکید کرد: حتی بنده در جریان هستم که مدتی پرچم کشور جمهوری اسلامی ایران از چین وارد می‌شد بنابراین چاره کار این است که واردات برخی موارد را ممنوع کنیم و برای تولید آن در داخل سرمایه‌گذاری کرده و به تولیدکنندگان یارانه ارائه دهیم.

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس خاطرنشان کرد: اینکه در کشور چین، مواردی همانند لباس احرام و سایر موارد مذهبی تولید می‌شود، نه ناشی از عدم وجود امکانات در داخل بلکه ناشی از کم‌کاری خود ماست.

دولت برای حمایت از تولیدات دینی و قرآنی لایحه ارائه دهد

جعفرزاده در پاسخ به پرسشی درباره برنامه مجلس برای حمایت از مراکز رشدی که به ایده‌پردازی در زمینه تولید محصولات قرآنی می‌پردازند، تأکید کرد: در این زمینه باید دولت به صورت لایحه اقدام کند و ما هم قطعا دولت را مجبور می‌کنیم که از این مراکز رشدی که در حوزه مذهبی و قرآنی به ایده‌پردای مشغولند حمایت کند؛ چراکه تا الان به اندازه کافی کوتاهی کرده‌ایم و خسارت دیده‌ایم اما اکنون شرایط کشور نشان می‌دهد که نقاط ضعف ما کجاست و در چه زمینه‌هایی باید بیشتر تلاش کنیم.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.