شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

با انتقاد از دریافت وجه از متقاضیان شرکت در نمایشگاه صنایع دستی؛

درآمدزایی سازمان میراث از هنرمندان مظلوم صنایع دستی پذیرفته نیست

سه شنبه,۷ام اردیبهشت ۱۳۹۵ - فرهنگی

عضو فراکسیون میراث فرهنگی‌وگردشگری مجلس معتقد است با پولی کردن بیش از ۳۰۰ غرفه از مجموع ۴۰۰ غرفه حاضر در «نمایشگاه روز جهانی صنایع دستی»، تنها حلقه فشار اقتصادی به تولیدکنندگان تنگ‌تر می‌شود.

غلامعلی جعفرزاده‌ایمن‌آبادی با انتقاد از دریافت پول از متقاضیان حضور در «نمایشگاه روز جهانی صنایع‌دستی»، گفت:  صنایع دستی ایران جزء نخستین جاذبه‌های گردشگری کشور برای غرب و شرق است و به‌دلیل بی‌نیازی به مواد اولیه خارجی، می‌تواند بازار جهانی بسیار خوبی را بدست آورد اما محل عرضه این آثار به چند نمایشگاه همچون «نمایشگاه روز جهانی صنایع دستی» منتهی می‌شود؛ ضمن آنکه نگاه پولی و سودطلبانه دولت به این نمایشگاه سبب شده تولیدکنندگان در اجاره غرفه با مشکل روبه‌رو شوند.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آثار صنایع‌دستی هیچگاه به قیمت واقعی به خریدار فروخته نشده‌اند و به دلیل نداشتن بازار پررونق در داخل و عدم ارتباط مناسب با جهانیان آن‌طور که باید مورد استقبال قرار نگرفته‌اند؛ به‌همین دلیل دولت باید برای جلوگیری از فراموشی شدن این صنایع و ایجاد اشتغال گسترده از این طریق به تولیدکنندگان آن یارانه پرداخت و راه را برای آن‌ها همواره کند.

وی با تاکید براینکه یکی از راه‌های کمک دولت به تولیدکنندگان صنایع‌دستی این است که غرفه‌های رایگان در اختیار آن‌ها قرار دهد، گفت: با پولی کردن بیش از 300 غرفه از  مجموع 400 غرفه حاضر در «نمایشگاه روز جهانی صنایع دستی» تنها حلقه فشار اقتصادی به تولیدکنندگان تنگ‌تر می‌شود؛ بنابراین از سازمان میراث فرهنگی درخواست می‌شود نگاه حمایتی خود را از تولیدکنندگان صنایع‌دستی برندارد تا نسل جوان جهت ورود به این شغل راغب شوند.

جعفرزاده با بیان اینکه نمایشگاه‌های صنایع‌دستی باید رویکرد تولیدمحور داشته باشند، گفت: بسیاری از صنایع‌دستی و سنتی ایران به دلیل فوت استادکاران آن‌ها و عدم انتقال این هنر به نسل‌های جدید از بین رفته یا در حال از بین رفتن هستند به همین دلیل بی‌توجهی بیش از این به این هنر-صعنت جایز نیست.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در پایان بیان‌ کرد: کمیسیون برنامه و بودجه مجلس جلسه‌ای تخصصی با مسئولان مربوطه به منظور برگزاری بهتر این نمایشگاه و رسیدگی به خواسته‌های شرکت‌کنندگان خواهد گذاشت.

 بنابر تصمیم معاونت صنایع‌دستی در  نمایشگاه روز جهانی صنایع‌دستی که از پنجم تا دهم خردادماه در مصلای امام خمینی(ره) برگزار می‌شود، تنها ۵۰ غرفه از ۴۰۰ غرفه رایگان است.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.