شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

عضو کمیسیون برنامه و بودجه:

در برنامه‌ توسعه باید دو یا سه استراتژی بزرگ مشخص شود

یکشنبه,۱۰ام آبان ۱۳۹۴ - سیاسی

عضوکمیسیون برنامه و بودجه مجلس معتقد است؛برنامه‌های پنج‌ساله،برنامه‌ای برای توسعه نیست و کتاب قطوری از آرزوها نوشته می‌شود و باید برای برنامه ششم توسعه براساس واقعیت‌ها و حداقل ظرفیت‌ها  کتاب نوشته شود.

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی درباره اینکه چرا اهداف برنامه‌های توسعه محقق نمی‌شود،به خبرنگار خانه ملت، گفت: برنامه‌های توسعه،برنامه نیست و اقدامی که انجام می‌دهیم،این است کتابچه قطوری تنظیم و فقط قانون می‌شود؛ نه برنامه‌ریزی، و این یک اشتباه بزرگ است.

نماینده مردم رشت درمجلس شورای اسلامی افزود:نکته دیگر این است که زمان بندی برای تحقق اهداف برنامه مشخص نمی‌کنیم،مثلا دریک زمان مشخص به کدام هدف برنامه باید برسیم و یا اینکه تحقق اهداف در سال اول و یا دوم چه میزان باشد.

هدف‌های ایده‌آل و بدور از واقعیت‌ها تدوین شده است

وی با اشاره به اینکه احکام برنامه و هدف‌های آن ایده‌آال و بدور از واقعیت‌ها تدوین شده است، ادامه داد: کشور ما همیشه با نیروی متخاصم درگیر من جمله تحریم‌ها و یا اینکه کشوری برای زدن آسیب به ایران باعث کاهش شدید قیمت نفت می‌شود و این موارد در کنار سوء‌مدیریت باعث خلل درعدم تحقق اهداف می‌شود.

جعفرزاده ایمن‌آبادی تصریح کرد: باید در برنامه‌های توسعه دو یا سه استراتژیک بزرگ مشخص و براساس آن اقدام کنیم که متاسفانه فاقد یک استراتژیک مشخص هستیم،به عنوان مثال اکنون با بحران آب روبه‌رو هستیم و در برنامه ششم باید برای این حل مشکل و تکلیف آن برنامه ریزی شود تا به یک نقطه مشخص برسیم.

کتابچه قطوری تدوین می‌شود که کسی آن را نمی‌خواند

این نماینده مردم در خانه ملت با بیان اینکه می‌خواهیم از شیر مرغ تا جان آدمیزاد را در برنامه‌های توسعه کنجانده شود،بیان کرد:به همین دلیل یک کتابچه قطور تدوین می‌شود که خیلی‌ها مواد آن را نمی‌دانند و یا اصلاً نخوانده‌اند.

به گفته وی،آنچه باید دربرنامه‌های توسعه دنبال شود، نباید قانون گذاری باشد، البته قانون شود که دارای استراتژی و هدف‌گذاری مشخصی باشد و برای حل مشکلات مهم و بزرگ کشور مانند حوزه آب تدبیر بیاندیشد و باید براساس حداقل‌ها و با توجه به واقیت‌های کشور نوشته و تدوین شود.

آرزوها بزرگ‌تر شد

جعفرزاده ایمن‌آبادی با اشاره به تدوین برنامه ششم تاکید کرد: نباید برای برنامه توسعه پنج سال آینده کشور، یک کتاب آرزوها بنویسیم و قانون برنامه‌های گذشته کتاب آرزوها بود و باید کتاب واقعیت‌ها نوشته شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: به هر میزان که جلوتر رفتیم، آرزوها بزرگ‌تر شد و پنج برنامه توسعه گذشته براساس واقعیت‌ها نوشته نشده بود و اگر برنامه توسعه بودند اکنون شرایط و جایگاه کشور در این وضعیت کنونی نبود.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.