شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

در جریان حادثه تروریستی اگر مجلس تعطیل می‌شد،نشان دهنده ضعف نمایندگان بود!

پنج شنبه,۲۵ام خرداد ۱۳۹۶ - سیاسی

هفته گذشته خانه ملت مورد هجوم تروریستی قرار گرفت. این حادثه دلخراش و تلخ شاید برای همیشه در تقویم سیاسی کشور ماندگار شود. به هر حال، حادثه‌ای را که در آن تروریست‌ها مظهر مردمسالاری کشور را مورد هجوم قرار دادند، سخت بتوان به همین سادگی از یاد برد. این ماجرا حواشی بسیاری را به همراه داشت که برای بحث درباره آنها غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده مجلس با «آرمان»‌ گفت‌وگو کرده که متن آن را در ادامه می‌خوانید.

در روز حادثه 17 خرداد و در جریان حادثه تروریستی گفته می‌شد که شما در مجلس تنها مانده‌اید. خبری که در رسانه‌ها منتشر شد، حاکی از این بود که نمایندگان بدون توجه به شما مجلس را ترک کرده‌اند. روایت شما از روز حادثه چیست؟

نه؛ این اخبار درستی نیست که در برخی رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی منتشر شد. به نظر من انتشار این اخبارهای کذب، بی‌انصافی درباره نمایندگان مجلس بود. نمایندگان طبق روال عادی خود از مجلس خارج شدند. قرار بود من از یک در دیگری از مجلس بیرون بروم که این در باز نشده بود؛ یعنی همه نمایندگان فکر می‌کردند که من از این در خارج می‌شوم و اطلاع نداشتند که مشکلی پیش آمده است. واقعا برخی رسانه‌ها در رابطه با نماینده‌ها کم‌لطفی کردند. نمایندگان مجلس باید چه کاری انجام می‌دادند؟ کاری از دست آنها برمی‌آمد؟ 300 نماینده که نماد این کشور هستند، بدون اسلحه در یک سالن بودند و جانشان در خطر بود. در این شرایط، برخی رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی شروع کردند که چرا عکس گرفتند، چرا پیام دادند و… اگر همه این نمایندگان به رگبار بسته می‌شدند، دل این افراد خنک می‌شد؟ در مورد من هیچ‌کاری از دست هیچ نماینده‌ای برنمی‌آمد، ضمن اینکه اصلا اطلاع نداشتند که مشکلی پیش آمده و آن دری که قرار بود من از آن خارج شوم، به هر دلیلی باز نمی‌شود.

انصافا نماینده‌ها قصوری نداشتند و طوری اخبار منعکس شده که انگار به من لگد زده‌اند و از مجلس خارج شده‌اند. تصور من این بود که در اصلی باز می‌شود که مشخص شد به دلایل امنیتی باز نمی‌شود. زمانی به من گفتند در باز نمی‌شود که هیچ‌کس در مجلس نبود و من در سالن تنها بودم. این موضوع تقصیری را متوجه نماینده‌ها نمی‌کند؛ آنها واقعا دلشوره داشتند. بعد هم شنیدم که عده‌ای متاثر شدند و برخی دیگر تحت تاثیر فضاسازی رسانه‌ها قرار گرفته‌اند. من در مجلس تنها ماندم، اما هیچ نماینده‌ای قصد و غرضی نداشت. دلیل آن را هم توضیح دادم و بار دیگر می‌گویم: به علت مسائل امنیتی در اصلی باز نشد که تشخیص درستی هم بود و ماموران امنیتی و حراست مجلس درست عمل کردند و نباید باز می‌شد.

چرا مجلس باتوجه به این حادثه جلسه را متوقف نکرد و به کار خود ادامه داد؟

اینکه مجلس کار خود را متوقف نکرد، نشان از صلابت مجلس داشت. اگر مجلس تعطیل می‌شد، نشان‌دهنده ضعف نمایندگان آن بود. مجلس با قدرت و با صلابت کار خود را ادامه داد. من فکر می‌کنم این رشادت نماینده‌ها قابل تحسین است.

پس از این حادثه، برخی شروع به تخریب آقای پزشکیان کردند. گفته می‌شد که پزشکیان از سردادن شعار مرگ برآمریکا ممانعت کرده که باتوجه به شناختی که از روحیه آقای پزشکیان وجود دارد، به نظر نمی‌رسد که این موضوع حقیقت داشته باشد.

آقای پزشکیان شخصیتی انقلابی، متعهد، مومن و استکبارستیز است. پزشکیان از مدافعان و حامیان مدافعان حرم است و هیچ‌شکی در اینها وجود ندارد. اما عده‌ای همیشه هستند که برای هر موضوعی یک می‌سازند. در این موضوعی که در رسانه‌ها منعکس شد، اصل داستان تغییر داده شد. در جلسه مجلس در خارج از دستور نماینده‌ای بلند شد و بدون مقدمه و توضیح گفت مرگ بر آمریکا. این طبیعی است که رئیس جلسه سوال کند که مرگ بر آمریکا به چه دلیلی گفته شد و چه ارتباطی با موضوع دارد. قرار نیست هر شعار خوبی را در هر جایی داد. فرض کنید در کلاس دانشگاه نشسته‌اید و استاد شما در حال تدریس فیزیک کوانتوم است؛ یک‌مرتبه یکی از دانشجویان فریاد بزند مرگ بر آمریکا و نظم و تمرکز کلاس به هم بریزد به این دلیل که مرگ بر آمریکا شعار خوبی است؛ آیا مجازید که در این شرایط این شعار را بدهید؟ در مجلس هم به همین شکل بود. واقعا نظم جلسه به هم خورد و هیچ‌کس هم متوجه نشد که چرا آن نماینده مرگ بر آمریکا گفت. بنابراین فضاسازی‌های منفی و بی‌انصافی و به دور از تقوای برخی افراد و رسانه‌هاست که این ماجرا را واژگون نشان دادند.

بعد از این حادثه تروریستی، برخی افراد به جای حفظ و گسترش وحدت در کشور، دست به تخریب دولت زدند و از این موضوع استفاده جناحی کردند.

متاسفانه در کشور، این نگاه‌های جناحی، باندی و گروهی خسران‌های زیادی را درپی داشته است. داعش به کشور هجوم آورده، اما گروهی می‌گویند الان بهترین وقت برای زدن دولت است. کجای این انصاف است؟ البته مردم این موضوعات را می‌فهمند. 29 اردیبهشت همه دیدیم که مردم چه پیامی دادند.

پس از این روزهای اخیر و حاشیه‌هایی که در مجلس وجود داشت، مهم‌ترین دغدغه خانه ملت باید معطوف به چه موضوعاتی باشد؟

مجلس در این روزها برنامه‌ها و کارهای زیادی دارد. یکی از مهم‌ترین دغدغه‌هایی که باید در خانه ملت دنبال شود، مشکلات کشور در بحث رونق اقتصادی است. اصلی‌ترین مساله در کشور اقتصاد است و اگر ریشه‌های آن یافته شده و توسط دولت و مجلس حل شود، رونق اقتصادی به دست خواهد آمد. رفاه، شغل، حل مشکلات معیشتی و همه چالش‌های کشور زیرمجموعه رونق اقتصادی قرار دارد. بنابراین باید این موضوع حل شود که روز گذشته نیز جلسه غیرعلنی مجلس در خصوص همین موضوع بود.

در آستانه تشکیل کابینه دوازدهم قرار داریم. این روزها یکی مهم‌ترین بحث‌های کشور رابطه میان دولت و مجلس است. ارزیابی شما از این رابطه چیست؟

رابطه بین مجلس و دولت برقرار است، به شرطی که دولت هم تغییر رویه‌ای در کابینه ایجاد کند. آقای روحانی باید به سمت جوانگرایی و چابک‌سازی کابینه پیش برود. اعضای کابینه جدید باید کارشناسانه‌تر تصمیم‌گیری کنند و از صاحبنظران مشورت بگیرند و اعضای ناکارآمد را واقعا کنار بگذارد. در این صورت مجلس همکاری خوبی را با دولت خواهد داشت تا برنامه‌های خود را پیش ببرد و کشور را در مسیر رشد قرار دهد. برخی وزرای دولت نتوانستند آقای روحانی را همراهی کنند و عملکرد ضعیفی داشتند. به نظر من چنین افرادی، صلاحیت همکاری با آقای روحانی را ندارند. دولت باید این تغییرات را در بدنه و هیات وزیران خود اعمال کند و در این شرایط اطمینان داشته باشد که مجلس با آن همسوست و تلاش نمایندگان برای رشد و بهبود عملکرد دولت خواهد بود.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.