شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی:

دلالان برای سهام عدالت کمین کرده اند

دوشنبه,۱۶ام شهریور ۱۳۹۴ - اقتصادی

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، آزادسازی سهام عدالت و واگذاری آن به دیگران را بدون فراهم سازی لوازم و مقدمات آن در تناقض با اهداف اولیه این طرح دانست.

غلامعلی جعفرزاده افزود: هدف اصلی از اجرای طرح سهام عدالت، توزیع عادلانه ثروت بین تمام اقشار جامعه بوده، اما اگر صاحبان این سهام بخواهند برگه هایی را که در دست دارند بفروشند و چیز دیگری بخرند، ثروت در یک جای دیگری به شکل ناعادلانه انباشت خواهد شد.
وی اظهار داشت: براساس قانون، آزادسازی سهام عدالت 10 سال زمان دارد که پایان این زمان انتهای سال 94 خواهد بود؛ البته به علت برگزاری مجامع شرکت ها در تیر هر سال، طبق قانون تا تابستان سال 95 فرصت باقی است.
وی تصریح کرد: همچنین اگر ظرف مدت 10 سال یا کمتر از آن ثمن معامله تخصیص یابد و از محل سود سهام تامین و به خزانه واریز شود، این سهام آزادسازی می شود تا در اختیار افراد قرار گیرد و اگر این اتفاق رخ ندهد میزانی که از سود سهام پرداخت شده آزاد می شود و مابقی در اختیار دولت خواهد بود.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه افزود: برگه های سهام عدالت به شکل ارزان و منطقی به عده ای نیازمند واگذار شده است. حال اگر کسی بیاید و اینها را بخرد (که مفت هم می خرد) می تواند برود و در جایی دیگر انباشت ثروت ناعادلانه داشته باشد.
وی گفت: بنابراین دولت باید نهایت دقت را در این آزادسازی به خرج دهد تا این سرمایه به دست عده ای دلال که کمین کرده اند و می خواهند از آن سودهای کلان بیرون بکشند، نیفتد.
جعفرزاده ادامه داد: سهام عدالت فی النفسه چیز خوبی بود ولی بعدها دچار اشکالاتی در اجرا و نحوه ساماندهی و مدیریت سهام شد، درست شبیه آنچه در ماجرای هدفمندی اتفاق افتاد، طرح خوبی شکل گرفت اما بعد از مسیر اصلی خود منحرف شد.
این نماینده مجلس الگوی پیشنهادی شما برای واگذاری و آزادسازی سهام عدالت چیست، گفت: مدیریت سهام عدالت با همین تعاونی هایی که شکل گرفته درست است. منتهی تعاونی ها باید به سمت اقتصادی شدن پیش بروند که الان اقتصادی نیستند، ضمن اینکه آن مجموعه ای که به بورس آمده، همچنان باید در بورس باشد.
وی با بیان اینکه به تازگی معاون اول رئیس جمهور، جزئیاتی از لایحه دولت یازدهم برای ساماندهی سهام عدالت اعلام کرده، افزود: اشکالات و ایرادات اساسی در نحوه مدیریت و اجرای سهام عدالت وجود دارد که در جلسات کارشناسی بررسی و لایحه ای نیز برای رفع این ایرادات تدوین شده و آماده طرح در هیات دولت است.
وی با اشاره به سخنان اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری بر لزوم ساماندهی سهام عدالت و نحوه مدیریت و اجرای صحیح آن به گونه ای که بالاترین بازدهی را برای مردم به همراه داشته باشد، تاکید کرد و گفت: در دولت تردیدی وجود ندارد که سود و منافع حاصل از سهام عدالت باید به مردم و البته به ضعیف ترین اقشار و طبقات جامعه برسد.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.