شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

دور دوم ریاست جمهوری زمان تغییر ساختار نیست/ مجلس با تغییر ساختار مقابله می‌کند

دوشنبه,۲۲ام آبان ۱۳۹۶ - سیاسی
خرداد ماه بود که دولت با ارائه لایحه ای خواستار تفکیک 3 وزارتخانه مسکن از مسکن و شهرسازی، بازرگانی از صنعت، معدن و بازرگانی و جوانان از ورزش و جوانان شد. این لایحه در مجلس چندان مورد مقبولیت قرار نگرفت.
حالا اما در جلسه روز گذشته سران قوا این تغییر ساختار به شکلی کلی تری مطرح شده است. بر اساس توافق روسای قوا وزارت راه و شهرسازی به دو وزارتخانه مسکن و شهرسازی و امور راهداری تقسیم می‌شود و سازمان شهرداری‌ها از وزارت کشور به وزارت مسکن منتقل خواهد شد. همچنین بنا شده تا امور مربوط به برق از وزارت نیرو جدا و به وزارت نفت ملحق شود و نام وزارت نفت به وزارت انرژی تغییر کند.
همچنین بنا است وزارتخانه‌ای ایجاد شود که تنها به امورات مربوط به روستاهای کشور رسیدگی کند.علاوه بر این، قرار است سازمان محیط زیست و همچنین منابع طبیعی و بخش آب، آب‌وفاضلاب شهری و روستایی و آب‌منطقه‌ای یک وزارتخانه دیگری را تشکیل دهند.
وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز به دو وزارتخانه توسعه صادرات و بازرگانی تقسیم می شود و در مورد وزارت ورزش و جوانان نیز حوزه جوانان از ورزش منفک و در قالب سازمان ملی جوانان به کار خود ادامه دهد.
غلامعلی جعفرزاده نماینده رشت و نایب رئیس فراکسیون مستقلین در گفت‌وگو با خبرنگار اعتمادآنلاین با اشاره به توافق سران قوا بر روی تغییر ساختار دولت، گفت: به صورت کلی در دوره دوم هیچ ریاست جمهوری موافق با تغییر ساختار نیستیم.
وی با تاکید بر لزوم تغییر ساختار دولت در دوره اول ریاست جمهوری، تصریح کرد: ما  اعتقاد داریم هر رییس جمهوری می خواهد در ساختار دولت تغییراتی را ایجاد کند، در دوره اولش این تغییرات را باید لحاظ کند. تغییر ساختار حداقل دو یا سه سال طول می کشد تا اجرا شود و جا بیفتد، در آن زمان دوره ریاست جمهوری آقای روحانی هم به پایان می رسد و دولت بعدی بر روی کار می آید و دولت بعدی نیز باز ساز تغییر ساختار می زند.
جعفرزاده با بیان اینکه ما سعی می کنیم تغییر ساختار را محدود کنیم، یادآور شد: یک رییس جمهور دولت را چاق می کند و دیگری لاغر و این اقدامات خیلی کار خوبی نیست و در اصول کلی همیشه چه دور اول و چه دور دوم سعی می کنیم که تغییر ساختار را محدود کنیم.
وی به ضرورت ها و اقتضائات زمانی برای تغییر ساختارها اشاره کرد و اظهارداشت: در کشورمان چیزی به اسم وزارت انرژی نیاز داریم. ما برای انرژی باد، انرژی خورشیدی و … هیچ برنامه ای نداریم. بنابراین ضرورت دارد که یک فکر اساسی بر روی وزارت انرژی انجام شود و تشکیل وزارت انرژی تا حدودی مقبولیت دارد. ولی به نظر می‌رسد اینکه راه و شهرسازی از یکدیگر تفکیک شود و تغییرات دیگر ایجاد شود، خیلی در مجلس طرفدار پیدا نکند.
این عضو کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به زمان اندک باقی مانده برای تغییر ساختار دولت، قبل از  تصویب بودجه، خاطرنشان کرد: یک سال از دولت گذشته و سه سال باقی مانده است. تا تغییر ساختارها تصویب شود و بودجه و اعتبارش تعیین شود کلی زمان می برد،  دولتی که می خواهد تغییر ساختار بدهد باید در چهار سال اول این کار را انجام دهد تا در دوره دوم پاسخگو باشد.
جعفرزاده تاکید کرد: نظرسران سه قوا بر روی سر، اما به نظر نمی رسد که کلیات این تغییرات مورد موافقت مجلس قرار بگیرد. فضای مجلس موافق تغییر ساختارها به این حد و وسعت نیست و قطعا مقابله خواهیم کرد.
وی تصریح کرد: تغییر ساختار دولت برای کشور هزینه دارد. هزینه تعویض تابلوها به تنهایی هزینه های بسیاری را بر کشور تحمیل می کند. نمی شود که هر کسی بیاید و تشخیصی بدهد که کشور را برهم بریزد. تمام هزینه ها از جیب مردم است. چرا باید این هزینه ها آن هم در کشوری با این مشکلات تحمیل شود. تغییر اتاق ها، ساختمانها، پرسنل ها و… هزینه های بسیاری دارد. ما نباید خیلی تغییرات بدهیم.
این نماینده مجلس افزود: می توانند بگویند که برای انرژی های پاک کاری نکردیم و تعداد زیادی کویر و نور خورشید ، باد و امواج دریا داریم که باید از اینها استفاده کنیم و باید وزارت انرژی تاسیس کنیم. این حرف منطقی است و آن را انجام هم می دهیم اما اینکه برق را بیاوریم به وزارت نفت معنایی ندارد. نفت کم کم در حال زمین گیر شدن است حالا برق را به این وزارت خانه بیاوریم!معنی ندارد که برق و نفت با هم ادغام شود.
جعفرزاده با بیان اینکه تغییرات مطرح شده در ساختار دولت، آن را چابک نمی کند،خاطرنشان کرد: تغییراتی که در جلسه روز گذشته سران قوا مطرح شده، دولت را چابک نمی کند بلکه دولت را پهن می کند این اقدام، چابکی نیست. بلکه چابکی دولت در کوچک شدن آن و مسئولیت ها و فروش شرکت‌هایش است. این راه چابک کردن دولت است دولت کاملا کاشی را دارد اشتباه می رود.
وی تاکید کرد: من موافق تغییر ساختار دولت نیستم آن هم به دلایل مختلفی از جمله هزینه های این اقدام، تغییر ساختار در دولت دوم، عدم امکان استفاده از آن و … و فکر می کنم که این تغییرات خیلی کار پخته ای نیست.
نایب رئیس فراکسیون مستقلین، ادامه داد: مخالف تغییر ساختار دولت هستم و قطعا هم با نمایندگان صحبت خواهم کرد. ادغام ها هزینه زیادی را به کشور وارد کرد و هر کسی فقط طرح می دهد اما باید کار کنند. مشکل مردم ارتباطی به این تغییر ها ندارد و بخش اعظمی از آن به سوء مدیریت بر می گردد. مسکن باید وزیر مجزا داشته باشد تا کار کند؟ مدیریت درستی نداریم و ین موضوع ارتباطی به ساختارها ندارد.
جعفرزاده در پاسخ به اینکه آیا در جلسه روز گذشته بحث سپنتا نیکنام مطرح شده، گفت: نمیدانم و از جزییات جلسه روز گذشته بی اطلاع هستم اما خیلی حیف شد که یک مسئله کوچک را در سطح بین المللی پهن کردند. خدمات بسیاری در کشور انجام شده اما این خدمات را با موضوعی که اصلا مشکلی نداشت به حاشیه بردند و به دلیل این اقدام کشور را ناقض حقوق بشر، حقوق شهروندی و حقوق اقلیت ها خواندند. عدم فکر درست هزینه های بسیاری را روی دست این کشور گذاشته و هیچ کس نیز از این اقدام و ممانعت از حضور یک زرتشتی به شورای شهر یزد دفاع نمی کند. اصولگراترین اصولگرا نیز می گوید چه کاری بود که در این مقطع انجام شد و این موضوع نشان می دهد که آش چقدر شور بوده…
نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.