شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

دولت بایددقت کندکه با افزایش نرخ ارز چند آسیب جبران ناپذیر به اقتصاد کشور وارد خواهد شد

دوشنبه,۲۵ام آبان ۱۳۹۴ - اقتصادی

مهندس غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در گفت و گو با تابناک در خصوص این موضوع و با بیان اینکه بالا رفتن نرخ ارز تبعات منفی زیادی خواهد داشت گفت: یکی از واکنش هایی که بازار به بالا رفتن نرخ ارز نشان خواهد داد، بالا رفتن قیمت تمام شده و بالا رفتن قیمت کالا خواهد بود.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: این بالا رفتن قیمت کالا باعث خواهد شد بازار نتواند در عرصه رقابت خارجی وارد شود و به همین نسبت، ممکن است تولید داخلی زمینگیر شود. از سوی دیگر، اگر افزایش نرخ ارز با هدف تأمین کسری بودجه باشد، باز هم قیمت تمام شده افزایش پیدا خواهد کرد؛ علاوه بر این، هزینه های دولت را هم افزایش خواهد داد.

این نماینده مجلس گفت: دولت نباید فکر بکند با افزایش نرخ ارز می تواند کسری خود را تأمین کند، چون هر چقدر دولت از این راهکار کسب درآمد کند، همان میزان را نیز باید صرف هزینه های خود کند، چون همان گونه که اشاره شد، با افزایش نرخ ارز قیمت کالا نیز در بازار افزایش خواهد داشت.

جعفرزاده گفت: با این کار ارزش پول ملی کاهش پیدا خواهد کرد و بودجه ای که از این راه تأمین شده، توانایی لازم برای تأمین کالاهای مورد نیاز را نخواهد داشت. دولت باید به این موضوع دقت کند که با افزایش نرخ ارز چند آسیب جبران ناپذیر به اقتصاد کشور وارد خواهد شد؛ نخست اینکه ارزش پول ملی کاهش پیدا خواهد کرد و نکته بعدی، افزایش قیمت کالا خواهد بود و در نهایت تولید صدمه شدید خواهد دید.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفت: اظهاراتی مانند اینکه ما در ماه ژانویه قرار داریم و یا تقاضا به دلیل نزدیک شدن به پایان سال میلادی افزایش داشته است، اظهارات خوبی نیست.
وی در پایان تأکید کرد، اگر این گونه که وزیر گفته، باشد، باید همه ساله در این فصل شاهد افزایش قیمت ارز بوده باشیم، ولی این اتفاق تا کنون رخ نداده و بیشتر این اظهارات شبیه به مزاح است.

.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.