شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

دولت برای تامین کسری بودجه اقدام نماید

یکشنبه,۲۱م آذر ۱۳۹۵ - سیاسی
88+

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی درگفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با تشریح بخش هایی از بودجه سال ۱۳۹۶ کل کشور که هفته گذشته از سوی رئیس جمهور تقدیم مجلس شد، گفت: بودجه سال ۱۳۹۶  ،۱۰میلیون و ۸۴۹ هزار و ۳۹۳ میلیون ریال بسته شده است؛به طوری که در مصارف بودجه عمومی ۳۷۱ هزار میلیارد تومان دیده شده است و این رقم نسبت به سال گذشته ۶/۱۰ درصد رشد داشته است.

این نماینده مجلس افزود:هزینه های کشور دراین بودجه ۲۳۶ هزارمیلیارد تومان دیده شده است  و این رقم نیز نسبت به بودجه سال قبل ، ۷/۹ رشد نشان می دهد؛همچنین در بخش تملک دارایی های سرمایه ای این رقم ۶۲ هزار و ۷۱۰ میلیارد تومان رسیده که نسبت به سال گذشته، ۱/۹ درصد رشد داشته است.

وی تصریح کرد:در بودجه ۹۶ امور رفاهی و اجتماعی با ۷۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بیشترین رشد را نسبت به سال ۹۲ و ابتدای آغاز به کار دولت یازدهم دارد که این رشد حدود ۹۳ درصد تخمین زده می شود.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی،همچنین خاطرنشان کرد: امور آموزش و تحقیقات ۵۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان نسبت به سال ۹۲ ، ۱۰۶ درصد رشد داشته، امور دفاعی و امنیتی ۵۱ هزار میلیارد تومان که  نسبت به سال ۹۲  ، ۶۵ درصد رشد و سهم امور مربوط به سلامت در بودجه۹۶ به ۴۸ هزارمیلیارد تومان رسیده که نسبت به سال ۹۲، ۱۲۸درصد رشد را نشان می دهد.

جعفرزاده ایمن آبادی در ادامه با بیان اینکه منابع عمومی دولت رشد ۱۳ درصدی داشته است افزود:این منابع در لایحه بودجه ۹۶ به ۳۱۹ هزار میلیاردتومان رسیده است که در بخش درآمدی ۱۵۹ هزار میلیارد تومان دیده شده که نسبت به گذشته با رشد ۲۳ درصدی مواجه شده است.

وی ادامه داد:درآمدهای مالیاتی،با رقم ۱۱۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان، ۲۳ درصد رشد داشته و ۳۵ درصد ازکل درآمدها را درآمدهای مالیاتی به خودش اختصاص می دهد.همچنین رقم واگذاری دارایی های سرمایه ای معادل ۱۱۶ هزارمیلیارد تومان است که رشد ۴۷ درصدی را نوید می دهد.

عضوکمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات مجلس شوری اسلامی،خاطرنشان کرد: در بودجه سال آینده پیش بینی شده است که منابع حاصل از فروش نفت خام ۱۱۱هزار میلیارد تومان باشد که این رقم ۴۹ درصد نسبت به بودجه سال ۹۵ رشد نشان می دهد.

جعفرزاده ایمن آبادی افزود:منابع حاصل از فروش اوراق مشارکت و صکوک اجاره ای ۲۰ هزار میلیارد تومان و منابع حاصل از فروش اسناد خزانه اسلامی ۷۵۰۰ میلیارد تومان است که در بودجه ۹۵ وجود نداشته و به بودجه ۹۶ اضافه شده است.

به کاهش ۳۸ درصدی منابع حاصل از واگذاری شرکت های دولتی نقد داریم

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی درادامه منابع حاصل از واگذاری شرکت های دولتی را ۱۰ هزارمیلیارد تومان عنوان کرد و افزود:این منابع ۳۸ درصد کاهش داشته است که البته به این موضوع نقد وارد است؛چراکه انتظار از دولت این است که  کوچک شود و اصل ۴۴ را محقق کند.

وی همچنین اعتبارات هزینه ای در ردیف ملی را ۱۹۳ هزار میلیارد تومان، استانی را ۸ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان و متفرقه را ۳۱ میلیارد تومان با رشد ۹ درصد عنوان کرد و افزود: در اعتبارات تملک دارایی ها  نیز عدد ۶۲ هزار و ۷۱۰ میلیارد تومان رشد ۹ درصدی را نشان می دهد که از این رقم  ۷۰۰ میلیارد تومان آن ملی، ۸ هزار میلیاردتومان استانی و ۲۴ هزار میلیارد تومان متفرقه است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی در بودجه ۹۶ کل کشور ۴/۷ درصد است و نرخ تسعیر ارز ۳۳۰۰ تومان دیده شده است. همچنین میزان واردات خودرو ۹۵/۱ میلیارد دلار دیده شده و نرخ تعرفه خودرو ۵۰ درصد دیده شده است. ضمن اینکه میزان واردات سایر کالاهای ضروری ۴۵ میلیارد دلار درنظرگرفته شده است.

رسیدن قیمت نفت از ۴۰ دلار در بودجه ۹۵ به ۵۵ دلار در بودجه ۹۶ خوشبینانه لحاظ شده است

جعفرزاده ایمن آبادی با بیان اینکه در بودجه سال آینده قیمت هر بشکه نفت ۵۵ دلار پیش بینی شده است، تصریح کرد: به نظر می رسد که رسیدن قیمت نفت از ۴۰ دلار در بودجه ۹۵ به ۵۵ دلار در بودجه ۹۶  خوشبینانه لحاظ شده است.

این نماینده مجلس ادامه داد:سهم دولت از صادرات نفت ۶۶/۳۳ میلیارد دلار و ۱۴ هزار میلیارد تومان برای افزایش ۱۰ درصدی حقوق و دستمزد پیش بینی شده است.همچنین تامین کسری حداقل نیاز بیمه سلامت ۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان دیده شده است. بیمه تکمیلی درمان ایثارگران، مازاد برپایه ۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان برای آن دیده شده ،خرید تضمینی گندم ۹۰ هزار میلیارد ریال و اصل اوراق مالی سررسید شده ۹۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال در بودجه برای دیده شده است.

عضوکمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: دولت قصد دارد درصورت بالا رفتن قیمت نفت از ۵۵ دلار در هر بشکه تا مبلغ ۱۰ هزارمیلیارد تومان به طرح های زیر کمک کند:۱۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال به وزارت نیرو ،۲۴ هزار و ۳۶۰ میلیارد ریال به وزارت جهاد کشاورزی، ۱۱ هزار و ۳۴۰ میلیارد ریال به محیط زیست ،۲۱ هزار میلیارد ریال به حمل و نقل و ۱۷ هزار میلیارد ریال به آب و فاضلاب.همچنین دولت برای حمایت از سرمایه گذاری، تولید و اشتغال ۱۰ هزار میلیارد را میان ۶ دستگاه توزیع کند؛مشروط براینکه قیمت نفت افزایش پیدا کند،اما اگر مازاد بر ۱۰ هزارمیلیارد تومان از فروش نفت درآمد کسب کرد به آب و فاضلاب خوزستان، مجتمع های آبرسانی روستایی، آب و فاضلاب شهرهای دارای تنش و توسعه حمل و نقل عمومی تخصیص می دهد.

درنظرگرفتن۳۲ هزار میلیارد ریال برای خطوط ریلی از نکات مهم بودجه ۹۶

جعفرزاده ایمن آبادی با اشاره به اینکه یکی از نکات مهمی که در بودجه لحاظ شده است، در نظرگرفتن۳۲ هزار میلیارد ریال برای خطوط ریلی است؛در تشریح جزئیات آن گفت: اتصال اردبیل به شبکه ریلی،اتصال چابهار،اتصال راه آهن یزد- اقلید به اصفهان – شیراز، احداث راه آهن تهران- همدان – سنندج ، احداث راه آهن سریع السیر تهران – قم- اصفهان، احداث راه آهن غرب کشور، احداث راه آهن قزوین- رشت- انزلی- آستارا، احداث راه آهن گل گهر- تبریز- استهبان- فسا و خط ریلی تربت حیدریه – سنگان- هرات  و برقی کردن قطار تهران- مشهد از جمله این پرژه هاست

کمیسیون تلفیق درآمد حاصل از ذخایر فسیلی و فروش معایانات گازی را به پروژه های عمرانی اختصاص دهد

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در تحلیل خود از بودجه سال ۹۶ خاطرنشان کرد:دولت برای پیش بینی کسری بودجه باید اقداماتی انجام دهد؛همچنین شرایطی بوجود آید تا بتوانیم تملک دارایی و سرمایه ای را عملیاتی کنیم؛چراکه با فعال شدن پروژه های عمرانی نرخ بیکاری کاهش پیدا می کند و کشور رونق اقتصادی یافته و بسیاری از مشکلات کاهش پیدا می کند؛انتظار ما این است که چنین کاری انجام شود.

وی تصریح کرد:به نظر می رسد تدبیر ویژه ای را از سوی کمیسیون تلفیق می طلبد و آن تدبیر این است که درآمد حاصل از ذخایر فسیلی،نفت و فروش معایانات گازی را به پروژه های عمرانی و زیر ساخت های کشور اختصاص داده  و دولت را مکلف کنیم که این منابع را در ردیف های هزینه ای،هزینه نکند.

جعفرزاده ایمن آبادی درخصوص احتمال افزایش ۵ درصدی قیمت حامل های انرژی از جمله بنزین در بودجه ۹۶ با رد این موضوع گفت:چنین چیزی وجود ندارد./photo_2016-12-11_22-44-27

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*

کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.