شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

دولت درارایه تسهیلات خریدکالا یا خودرو هوشمندانه عمل کرده است

چهارشنبه,۲۹ام مهر ۱۳۹۴ - اقتصادی

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان این‌که دولت، هوشمندانه روش خوبی را در ارایه تسهیلاتی مانند خرید کالا یا صنایع خودرویی انتخاب کرده است، گفت: به نظر می‌رسد در این شرایط اقتصادی بهتر است حجم نقدینگی به‌طور متعادل وارد نظام اقتصادی کشور شود.

غلامعلی جعفرزاده درباره بسته اقتصادی دولت اظهار کرد: این که دولت در خرید کالا و صنایع خودرو در گام اول تسهیلاتی را پرداخت کند، به نظر می‌رسد هوشمندانه روش خوبی را انتخاب کرده است و باید منتظر بود که نتایج گام اول احصاء و ارایه شود تا وارد گام دوم شویم.

وی یادآور شد: پیش از این، ایراد وارد بود که از سیاست‌های سخت انقباضی پرهیز شود زیرا این سیاست‌ها کشور را دچار مشکل می‌کند، البته سیاست‌های انبساطی پولی هم کشور را با مشکل رو به رو می‌کند، اما با چنین سیاست‌هایی حجم نقدینگی و به تبع آن تورم افزایش می‌یابد و سفته بازی و دلالی هم زیاد می‌شود.

نماینده مردم رشت در مجلس خاطرنشان کرد: معتقدم سیاست‌های انقباضی و انبساطی نباید وجود داشته باشد، بلکه در این زمینه رویه معتدل باید در پیش گرفته شود، زیرا اگر بانک‌ها پول برای تولید یا هر مشکل اضطراری مردم تزریق نکنند و وام نپردازند، تمام سرشاخه‌های پول بسته می‌شود و این خیلی مطلوب نیست، از طرفی اگر کسی بخواهد وام بگیرد و بعد سفته بازی کند، این هم کار اشتباهی است.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تاکید کرد: باید به طور متعادل حجم نقدینگی را به گونه‌ای که اقتصاد هم دچار خشکی نشود، وارد نظام اقتصادی کشور کرد.

وی با اشاره به کاهش نرخ سود تسهیلات نیز اظهار کرد: این مساله به حالت دستوری نگران‌کننده است و عملی نیست، در ماده 85 قانون برنامه پنجم نیز در نظر گرفته شده که چگونه به صورت شناور این کار انجام شود، اما اگر به صورت دستوری باشد، نگران‌کننده خواهد بود.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.