شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

رشد ضریب نفوذ بیمه،نشان‌دهنده نقش مثبت وزارت اقتصاد است

دوشنبه,۲۳ام اسفند ۱۳۹۵ - اقتصادی

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، نماینده مردم شریف شهرستان رشت: رشد ضریب نفوذ بیمه نشان دهنده نقش مثبت وزارت اقتصاد است

یکی از اقدامات مهم و راهبردی وزارت اقتصاد در دولت تدبیر و امید، توسعه رقابت در صنعت بیمه و کاهش انحصار و تصدی گری دولت در این صنعت است. از این رو طبق آخرین گزارشات بیمه مرکزی، سهم بخش خصوصی از بازار بیمه به 61 درصد رسیده است که این میزان نسبت به سال 1391، رشد 7 درصدی را نشان می دهد. کارشناسان اقتصادی معتقد هستند که یکی از مهم ترین راه کارهای مقابله با توسعه نیافتگی و پیشرفت بازار سرمایه کشور، تقویت بخش خصوصی است. زمانی که بازار سرمایه در دست مالکیت دولتی باشد فضای غیررقابتی آن به بازار لطمه می زند که اقدام موجب ایجاد تورم و رکود در اقتصاد می شود. همچنین ضریب نفوذ بیمه که نشانگر میزان توسعه صنعت بیمه در مقایسه با تولید ناخالص داخلی است از 1.83 در دولت دهم به 2.1 درصد در سال 1394 رسیده که افزایش به معنی رشد سریعتر صنعت بیمه نسبت به کل اقتصاد کشور است. در همین راستا به سراغ غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، نماینده رشت رفتیم و نظرات وی را جویا شدیم.

*کاهش نقش دولت و تقویت بخش خصوصی در وضعیت بیمه چه میزان به توسعه یافتگی و پیشرفت بازار سرمایه کشور کمک خواهد کرد؟

در اینکه تقویت بخش خصوصی و کاهش تصدی گری دولت به توسعه یافتگی و پیشرفت بازار سرمایه کمک می کند شکی نیست. خصوصی سازی در صنعت بیمه هم یک اتفاق مبارکی است. فقط باید نظارت دقیقی صورت گرفته شود و ببینیم که این کار واقعاً عملی شده است یا خیر؟ تمام دولت ها شعار تقویت خصوصی سازی را سر داده اند ولی خیلی موفق نبوده اند. در این دولت کارهای خوبی در این راستا صورت گرفته ولی بنظرم هنوز برای موفقیت حداکثری خیلی کار داریم.

*مدیریت اصولی و نظارت صحیح نهاد ناظر در موفقیت و رقابت سالم بخش خصوصی صنعت بیمه چقدر موثر است؟
انصافاً نظارت در دولت یازدهم بیشتر از گذشته است، ولی باید دندان طمع را کشید. مدیریت و نظارت دقیق و صحیح همیشه لازم و واجب است و امیدوارم این تحرکی که در دولت یازدهم در بخش نظارت راه افتاده همچنان با قدرت ادامه پیدا کند.
*ضریب نفوذ بیمه که نشانگر میزان توسعه صنعت بیمه در مقایسه با تولید ناخالص داخلی است از 1.83 در دولت دهم به 2.1 درصد در سال 1394 رسیده که افزایش به معنی رشد سریعتر صنعت بیمه نسبت به کل اقتصاد کشور است. نقش وزارت امور اقتصاد و دارایی را در این موفقیت چطور می بینید؟

قطعاً این رشد نشان دهنده نقش مثبت وزارت اقتصاد بوده است. باعث خوشحالی است که در صنعت بیمه رشد داشتیم ولی انتظار داریم این رشد شتاب بیشتری به خود بگیرد چون احساس می شود هنوز جای کار بسیار است

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.