شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

زیر ساخت های ناقص مانع حضور سرمایه گذار درگیلان می شود

یکشنبه,۱ام شهریور ۱۳۹۴ - اقتصادی

مهندس غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده مردم شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی امروز(31 مرداد) در نشست با خبرنگاران به سالگرد کودتای ننگین ۲۸ مرداد که پشت سر گذاشتیم اشاره و اظهار کرد: کودتای 28 مرداد حاصل اختلاف افکنی آمریکا و انگلیس بود و ما اکنون باید از این تجربه تاریخی استفاده کرده و از هر اختلافی که به کشور ما خسارت وارد می کند پرهیز کنیم.

وی با تاکید بر اینکه با بررسی برجام در مجلس مخالف هستم، گفت: دلیل مخالفتم این است که برجام در پارلمان دیگر کشورها بررسی نشده است در حالی که برجام در شورای عالی امنیت ملی ایران که زیر نظر مقام معظم رهبری است بررسی شده و چگونه می شود یک ویرگول را در توافقی که ۱۲ سال روی آن بحث شده در مجلس جابجا کرد.

مهندس جعفرزاده در ادامه با بیان اینکه دولت به شدت دچار مشکل نقدینگی است و همه باید به آن کمک کنیم، افزود: بودجه عمرانی امسال دولت ۵۱ هزار میلیارد تومان بوده که ۸۸ درصد منابع به هزینه‌های جاری اختصاص یافته است و به دلیل تحریم‌ها ایران حتی یک دلار هم نمی‌تواند گردش مالی داشته باشد.

عضو ناظر مجلس در کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری در ادامه با تاکید بر اینکه نرخ حجم بیکاری بخصوص در تحصیلکرده‌های ما بیشتر است، مهمترین مشکلات گیلان را بیکاری و مسائل زیست محیطی به ویژه در بخش‌های تالاب انزلی، تالاب پیربازار و مرکز دفن زباله‌ها در سراوان عنوان کرد و افزود: در بهار ۹۴ برای اولین بار نرخ بیکاری استان گیلان از متوسط کشوری که ۸/۱۰ بوده پایین‌تر شده و با صعود بیش از ۱۱ پله از رتبه ۲۳ به رتبه ۱۲ کشوری ارتقا پیدا کرد در حالی که چهار شاخص جمعیت ۱۰ سال به بالای استان، جمعیت فعال، نرخ مشارکت فعل و جمعیت شاغلین در سال‌های ۹۲ و ۹۳ و ۹۴ رو به رشد بوده است.

وی با اشاره به اینکه با این چهار شاخص اگر رتبه قبلی گیلان هم حفظ می‌شد باز هم موفقیتی برای استان بود، اضافه کرد: با این روند مشکل اشتغال در گیلان همچنان حل نشده است، چرا که حجم مشکلات انباشته شده از قبل اجازه نمی‌دهد شیرینی کاهش نرخ بیکاری به کام مردم بنشیند.

مهندس جعفرزاده، احداث سدهای شفارود و پل رود را برای اینکه جلوگیری از ورود آب شیرین و انتقال آن به دریای خزر ضروری دانست و اظهار کرد: اولین راه آهن ایران از انزلی و به رشت آغاز به کار کرد ولی امروز متاسفانه نبود راه آهن در گیلان و زیر ساخت‌های ناقص مانع از حضور سرمایه گذار در این استان می شود.

وی در ادامه اعلام کرد: حداقل هزار واحد صنعتی و تولیدی در گیلان به بهره‌برداری رسیده که نیازمند سرمایه در گردش برای افزایش تولید است.

مهندس جعفرزاده، افزود: 700 هزار میلیارد تومان تا پایان دولت دهم پول سرگردان در کشور وجود داشت که اگر نسبت به جمع آوری آنها اقداماتی صورت می گرفت گام‌های ارزنده‌ای در آبادانی ایران اسلامی برداشته می شد.

وی با تاکید بر اینکه اگر دولت طرح خروج از رکود را اجرایی می کرد جامعه با مشکلات عدیده‌ای روبرو نمی‌شد، افزود: اگر رکود کنترل شود تورم دیگر نقش سازنده ای در وضعیت اقتصادی جامعه نخواهد داشت.

مهندس جعفرزاده در ادامه با بیان اینکه برخی رسانه‌ها وارد فضای تخریبی و غیر اخلاقی می‌شوند، تصریح کرد: وزارت ارشاد و ارشاد استان گیلان باید نظارت بیشتری بر روی رسانه‌ها داشته باشند تا یکی دو مورد رسانه‌ای که خلاف قانون عمل می کند باعث خدشه‌دار شدن جامعه رسانه ای استان نشود.

وی همچنین با تاکید بر اینکه دادگستری و قوه قضائیه نیز باید بر تکریم خبرنگاران بکوشند، بیان کرد: خبرنگاران قاتل و جانی نیستند و باید در برخورد با آنان احترامشان حفظ شود.

مهندس جعفرزاده، با اشاره به اینکه طرح صیانت از خبرنگارن در مجلس در حال بررسی است، خاطر نشان کرد: باید یک بسیج استانی صورت بگیرد تا اتفاقات خوبی برای رفع مشکلات خبرنگاران انجام شود.

وی در ادامه در خصوص اخباری که در برخی رسانه‌ها برای تخریب وی منتشر می شود را جو سازی و بهانه گیری دانست و اظهار کرد: تسلیم مسائل جانبی نخواهم شد و کسی که نماینده مردم است باید مستقل عمل کند

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.