شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

سدسازی می‌بایست توجیه فنی،اقتصادی و زیست محیطی داشته باشد

سه شنبه,۲۴ام اسفند ۱۳۹۵ - سیاسی

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی با اشاره به روز جهانی حفاظت از رودخانه‌ها در برابر سدهای بزرگ اظهار داشت:وضعیت رودخانه‌های کشور به عنوان موجودات زنده جهان هستی که نفس می‌کشند و حیات بخش هستند با احداث سدهای ساخته شده در طی چهل سال گذشته نگران کننده است و وضعیت رودخانه‌های کشور بسیار نامناسب است.

وی افزود: سازه‌ای به نام “سد” که قرار بود، آب را مدیریت و تنظیم کند نه تنها در ذخیره میزان آب موفق نبوده بلکه به مهمترین عامل مرگ رودخانه‌های کشور تبدیل شده است.

جعفرزاده با اشاره به ضرورت کنترل سدسازی افزود: سدها باید بتوانند آب را در طول سال در قسمت‌های مورد نیاز تقسیم کنند و از سیلاب جلوگیری کنند، بنابراین باید مطمئن باشیم بعد از ساخت سد، شبکه‌های پایین دست سدها برای بهره‌برداری آماده است زیرا اگر این شبکه‌ها برای انتقال آب آماده نباشند شاهد تبخیر آب جمع شده در پشت سد خواهیم بود، بنابراین سدسازی چه در ایران و چه در کشورهای پیشرفته باید توجیه فنی اقتصادی و زیست محیطی داشته باشند و روی شبکه‌های پایین دست آنها برای انتقال آب در طی فصول کار شده باشد.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در صورت عدم کارایی شبکه‌های پایین دست؛ آب جمع شده تبخیر می‌شود و یا مشکل شوری ایجاد می‌کند این در حالی است که حداقل در بیست‌وپنج الی سی درصد از سدهای ما شبکه‌های پایین‌دست اصلا کارآیی ندارند یا شبکه‌های درجه یک ساخته شده و شبکه‌های درجه دو ، سه هنوز دارای مشکل هستند.

جعفرزاده ایمن‌آبادی به سد گتوند که بر روی کارون بنا شده است اشاره و مطرح نمود: با ورود سالانه حدودا هزار و دویست و ده میلیارد متر مکعب آب تمیز حاصل از چرخش بالا دست رودخانه کارون به سد گتوند، این آب به نمک تبدیل می‌شود و دشت خوزستان را که در معرض شوری متعدد دیگر است، بیشتر از قبل تهدید می‌کند.

جعفرزاده در پایان گفت: طبیعت ما زخمی شده است و به راحتی قابل درمان نیست و مدت زمان زیادی لازم است تا این دردها درمان شوند.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.