شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی:

سرمایه بانک کشاورزی در دوران مسئولیت حجتی ۵۰۰ درصد رشد داشته است.

جمعه,۲۵ام اسفند ۱۳۹۶ - اقتصادی

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در جلسه علنی امروز (چهار شنبه، ۲۳ اسفند ماه) مجلس شورای اسلامی به تشریح دلایل خود در مخالفت با استیضاح محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی پرداخت و خطاب به دکتر لاریجانی، گفت: قبل از شروع سخنانم نکته ای را باید به عنوان تذکر مطرح کنم؛ اینکه استیضاحی ۴۶ بند دارد در نوع خود بی سابقه بوده برای من مهم است است که به این موضوع توجه کنید؛ بخش اعظمی از مطالبی که گفته شد در راستای ۴۶ بند نبود یعنی مطالبی گفته شد که در این بند قبلا عنوان نشده بود و من از شما خواهش می کنم به عنوان رییس جلسه این را به عنوان تذکر بفرمایید.

رشد ۲۶ درصدی تولید محصولات کشاورزی

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، افزود: در این مطالب به تولید محصولات کشاورزی ایراد گرفته شده است در این رابطه تولید محصولات در سال ۹۲، ۹۷ میلیون تن بود و در ۹۶ به ۱۲۲ میلیون تن بود و رشد تولید محصولات کشاورزی ۲۶ درصد بوده است. تولید انواع محصولات کشاورزی به ویژه محصولات اساسی و دارای ارزش افزوده از سال ۱۳۹۲ تا ۹۶ سالانه ۵ میلیون تن و در مجموع ۲۵ میلیون تن بوده است.

وی افزود: کل تولیدات محصولات کشاورزی سال ۵۷، ۲۵ میلیون تن بوده و رشد سالانه ارزش افزوده بخش کشاورزی در ۵ سال اخیر حدود ۵ درصد بوده است و افزایش صادرات، کاهش صادرات و بهبود کسری تراز تجاری در بخش کشاورزی معادل ۵ میلیارد دلار و این جزو برنامه های ابلاغی حجتی بوده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: تراز تجاری کشاورزی از منفی ۸ میلیارد دلار با صرفه جویی ارزی ۵ میلیارد دلاری به منفی ۳ میلیارد دلار رسیده؛ واردات بخش کشاورزی از ۱۸ میلیون تن در سال ۹۲ به ۱۴ میلیون تن در سال ۹۵ کاهش پیدا کرده است.

جعفرزاده ایمن آبادی افزود: ارزش واردات محصولات کشاورزی و غذا از ۱۳میلیارد دلار در سال ۹۲ به حدود ۷ میلیارد دلار در سال ۹۵ کاهش پیدا کرده است.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: ذخایر راهبردی گندم از ۱۵ روز در ابتدای سال ۹۲ به حدود ۷ ماه در سال جاری کاهش پیدا کرده که این متکی به تولیدات داخلی بوده است.

افزایش خرید تضمینی گندم از حدود ۴ میلیون تن به حدود ۹میلیون تن در سال جاری

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: خرید تضمینی گندم از حدود ۴ میلیون تن به حدود ۹میلیون تن در سال جاری افزایش یافته که در دو سال آخر بالغ بر ۲۰ میلیون تن گندم از کشاورزان زحمتکش خریداری شده و خرید تضمینی چغندر قند از حدود ۳ میلیون تن تولید در سال ۹۲ به ۵ میلیون تن افزایش یافته و ۸ میلیون تن در سال ۹۶ بوده است؛ افزایش ۵ میلیون تنی چغندر قند در ۵ سال اخیر نتایج اعمال دانش فنی، افزایش تولید و توسعه کشت پاییزه در صرفه جویی آب بوده است.

وی افزود: نیاز مصرف کشور حدود ۲/۲ میلیون تن برآورده می شد که دستیابی به خودکفایی شکر در دوران آقای حجتی بخش اعظمش تحقق پیدا کرده و شما می دانید واردات شکر از حدود یک و نیم میلیون تن در سال ۹۲ با ۵۰ درصد کاهش به ۷۷۰ تن در سال ۹۶ رسیده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: تولید دانه های روغنی در تناوب با گندم و گسترش سه برابری سطح زیر کشت به ۴۰۰ هزار تن افزایش پیدا کرده و پیش بینی می شود در سال ۹۷ به ۶۰۰ هزار تن برسد.

جعفرزاده ایمن آبادی ادامه داد: تولید و صادرات میگو از ۱۲هزار تن از سال ۹۲ به بیش از ۳۰هزار تن در سال ۹۶ افزایش یافته که در سال جاری این افزایش صد در صدی در صادرات تحقق پیدا می کند که با صرفه جویی در مصرف آب کشاورزی در توسعه گلخانه ها در طی دوره مسئولیت ایشان حدود ۴ هزار هکتار به سطح گلخانه های کشور افزوده شده است.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، افزود: وزارت جهاد کشاورزی طی سال ۱۳۹۲تا به امروز با ایجاد خطوط اعتباری و تامین تسهیلات ارزان قیمت برای کشاورزان بیش از ۹۱ هزار دستگاه تراکتور را که عمدتا توسط صنایع داخلی تامین شده تامین کرده و افزایش مکانیزاسیون از ۱/۱ به ۱/۶ رسیده است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: ۲ هزار دستگاه کمباین، ۲۰۰هزار دستگاه انواع ادوات اصلی کشاورزی نقش مهمی را در کاهش ضایعات داشته است.

وی یادآور شد: ظرفیت جذب مواد خام کشاورزی در سال ۹۲ ۳۲ میلیون تن بوده است که طی ۴ سال به ۵۳ میلیون تن رسیده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، خطاب به دکتر لاریجانی، گفت: طی دوره چهارساله بیش از ۵۰۰ سردخانه با ظرفیت حدود یک و نیم میلیون تن احداث شده که نقش قابل توجهی در ماندگاری محصول، کاهش ضایعات و ثبات درآمد تولیدکنندگان را دارد.

جعفرزاده ایمن آبادی افزود: در اصلاح ساختار در بخش مصرف آب کشاورزی طی دوره مسئولیت حجتی بیش از ۷۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی به سامانه های نوین آبیاری تجهیز شده است.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: سرمایه بانک کشاورزی با ۵۰۰ درصد رشد از ۱۸۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۲ به بیش از ۹ هزار میلیارد تومان در سال ۹۶ رسیده است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، افزود: تعداد ۳۰ صندوق حمایت از سرمایه گذاری بخش کشاورزی طی دوره های اخیر به مجموعه صندوق های حمایت از بخش اضافه شده و به ۱۱۰ صندوق تخصصی استانی افزایش پیدا کرده است؛ اقدامات خوبی در حوزه برنج و چای مانند برقراری تعرفه برای چای وارداتی، هزینه کرد این تعرفه ها برای یارانه خرید برگ چای، صندوق حمایت از کشت و کار صنعت چای برای اولین بار با سرمایه ۴۰ میلیارد تومان و طلب چایکاران نیز بابت فروش برگ سبز تا هفته گذشته ۱۸۷ میلیارد تومان معادل ۹۵ درصد پرداخت شده است؛ کسی منکر مشکلات نیست و در زیتون و گندم و محصولات کشاروزی مشکل داریم و اگر به حجتی کمک کنیم مشکلات حل می شود و به طور قطع به خودکفایی می رسیم؛ ۲۵۵ نفر از سنگر سازان بی سنگر وفرماندهان جنگ نیز برای حمایت از حجتی امضا کردند؛ اقای حاجتی سوابق خوبی در کسوت استانداری دارد و حدود۱۷ شهید داده است و زمانی که ایشان در دولت سابق از سمت وزیری کنار رفت مجبور شدیم حدود ۵ الی ۶ میلیون تن گندم وارد کنیم.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس شورای اسلامی در دفاع از وزیر جهادکشاورزی اظهار داشت: یکی از همکاران شب گذشته در استوری صفحه انیستاگرام خود جمله ای را نوشته است، همکاران ببیند مرز بی انصافی و تخریب مجلس تا کجا پیش رفته است، عین عبارت این است که “دولت شام داد تا وزیرانش بماند” دکتر لاریجانی چه کسی دراین مجلس شام خورده است؟

جعفرزاده ایمن آبادی ادامه داد: چرا سطح مجلس را اینقدر تنزل می دهیم و خودمان را تخریب می کنیم، همه به دلایل مختلف با استیضاح مخالف بودیم، دلیل مخالفت من زمان طرح استیضاح بود، مردم در شب عید مشکل دارند باید به دنبال حل مشکلات مردم باشیم، در این مسیر کارهای بسیاری شده و کارهای بسیاری هم مانده است.

واردات از مرزهای قاچاق انجام می شود

نماینده مردم رشت در مجلس دهم شورای اسلامی با بیان اینکه باید از این استیضاح ها نهایت استفاده را داشته باشیم، گفت: ما این پیام را به جامعه رسانه ای و بعضی رسانه های پوپولیستی می دهیم که مجلس دهم مجلس نخبگان است، قرارنیست چهارسایت ما را هدایت کنند، ما از فضای استیضاح می خواهیم نهایت استفاده کنیم و در ابتدای سال ۹۷ این پیام را بدهیم که مردم ما به مشکلات شما و مشکلات حوزه کشاورزی کاملا واقف هستیم.

وی اظهار داشت: مگر آقای حجتی نمی داند، مگر همه منابع برای آن تامین شده است، ده ها جلسه با موضوع برنج با آقای وزیر برگزار کردیم، منابع محدود است منابع موجود نیست، واردات از مرزهای قاچاق انجام می شود ما باید باهم دیگر کمک کنیم.

این نماینده مجلس بیان داشت: به اصل ۵۷ قانون اساسی اشاره می شود، این اصل به تفکیک قوا تاکید دارد نه تقابل قوا، تمام قوا در کنار یکدیگر زیر چتر رهبری برای حل مشکلات مردم هستند، این استیضاح عین دادگاه است، مگر دادگاه تبرئه نمی کند، تذکر نمی دهد، مگر دادگاه پرونده ای را باز نگه نمی دارد؟ ما هم به همین شکل می توانیم عمل کنیم. بنابراین این انتظار که باید استیضاح به انداختن وزیر ختم شود و برخورد و تقابل بین مجلس و دولت باشد اصلا قابل قبول نیست اما ممکن است مجلس اقناع نشود.

بهار ۹۷، بهار خشونت است

عضو هیات رئیسه فراکسیون مستقلین ولایی در مجلس گفت: همه این فرایند و بحث های کارشناسی برای این است که اولا قدردان زحمات باشیم و دوما بگویم که به مشکلات مردم واقف هستیم و برنامه کاری آینده را طراحی کنیم، بهار ۹۷ بهار خشونت است، بهاری است که تنش آبی شدید دارد در این بهاری که تنش شدید وجوددارد و کشاورزان مشکل دارند آیا به جان هم بیافتیم و کشاورزی را بدون وزیر کنیم کار خوبی کرده ایم؟

وی ادامه داد: مجلس تمام اهتمام خود را بگذارد که مجلس عاقل باشد، آمریکا و غربی ها ما را با امنیت غذایی تهدید می کنند آیا در زمانی که با تهدید امنیت غذایی روبه رو هستیم باید به جان هم بیافتیم؟

جعفرزاده ایمن آبادی با بیان اینکه از دولت گله داریم، تاکید کرد: فاصله بین رئیس دولت و مجلس افزایش پیدا کرده است، این مجلس آمادگی دارد به دولت کمک کند، این مجلس نمایندگان مسلمان و مومن و وقف نظام و انقلاب دارد و می خواهند به دولت کمک کنند، به جهانگیری گفتم که به ولله نه ما تشنه قدرت و کرسی نمایندگی هستیم و شهادت می دهیم هیچ کدام از وزرا نیز خواهان قدرت و پست نیستند، بنابراین باید یک فضای تعاملی و خوبی برای حل مشکلات مردم وجوانان حرکت کنیم.

وی خطاب به نمایندگان گفت: اسیر فضاهای پوپولستی نشودید، اینکه بگویند دو وزیر رای آورده است یکی را بندازید، اقتدار مجلس را زیر سوال می برد، نه عقل و نه شرع این رفتار را قبول نمی کند، حجتی را وزیر خوبی می دانیم، فردی که وقف نظام و انقلاب شده و برای این کشور کار کرده ، موسسه جهاد بوده یکی از سرمایه کشور است چرا با سرمایه های کشور چنین برخورد می کنیم.

جعفرزاده ایمن آبادی افزود: صبح از حجتی سوال کردیم که می گویند راغب به این کرسی نیستید، عنوان کرد که به رئیس جمهور گفته است دنبال پست ومقام نیست اما اگر تکلیف کنید تا مرز شهادت کار می کنم، ما کجا می توانیم چنین مسئولی پیدا کنیم.

برنج باید به خودکفایی برسد

این نماینده مجلس با بیان اینکه حجتی مشکلات را قبول کرده است، بیان داشت: با این حال درمحصولات کشاورزی راه بسیاری خوبی طی شده است و کار بسیار زیادی داریم، برنج باید به خودکفایی برسد، ما کشوری هستیم با همه تحریم ها و ظلم های که آمریکا و اسرائیل کرده است راه خوبی را پیش آمده ایم، اما خودمان در داخل یکدیگر تحریم نکنیم و آتش بیار معرکه نباشیم و با شیطنت رسانه ای تصمیم نگیریم.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: پایان سال عیدی که آقای مطهری عیدی است که مردم بدانید ما مشکلات شما شنیدیم، در فکر شما هستیم، مسائل یکبار دیگر کارشناسی شد و نقشه راه سال ۹۷ طراحی شد. در حوزه های تعاون راه و شهرسازی و کشاورزی و سایر حوزه ها نقش راه سال ۹۷ را تنظیم می کنیم، این طور نیست که وقت دولت ومجلس را می گیریم./

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.