شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

سودجوبان نخواهند گذاشت برنج در بورس کالا عرضه شود!

پنج شنبه,۱۴ام مرداد ۱۳۹۵ - اجتماعی

چند سالی است، بورس کالا رسما کار خود را در کشور آغاز کرده و هر روز که می گذرد، بر شمار کالاهایی که برای عرضه به این بازار می آید، افزوده می شود؛ هر چند بورس کالا در خصوص عرضه برخی کالاها، سابقه خوبی از خود بر جای گذاشته، در مورد برخی محصولات اساسی آنچنان که باید، موفق نبوده است.

به گزارش «تابناک»، در روزهای اخیر، بنا بر اعلام مسئولان جهاد کشاورزی، قرار است بار دیگر عرضه برنج در بورس کالا از سر گرفته شود. این کالا در سال های گذشته نیز به تناوب برای عرضه به این تالار آمده بود، ولی بورس سابقه خوبی در عرضه این محصول از خود نشان نداده و تقریبا هر بار که برنج به بورس وارد شده، شکست خورده است.

بنا بر این گزارش، برنج پس از نان، دومین قوت غالب مردم ایران است، ولی مدت هاست این بازار تحت تأثیر دلالان قرار دارد؛ سوداگرانی که در زمان برداشت محصول بر سر قیمت می زنند و محصول را به ثمن بخس می خرند و چند ماه بعد با پایین و بالا کردن قیمت ها در بازار، سودهای کلانی به جیب می زنند.

در این باره باید گفت، دولت تا کنون راهکارهای زیادی برای عرضه این محصول استراتژیک در کشور در پیش گرفته، ولی گویی هر بار دلالان بازار، یک گام از دولت جلوتر بوده اند؛ اما اکنون بار دیگر پیشنهاد عرضه را از طریق بورس کالا مطرح می کنند!

این گزارش می افزاید: کارشناسان اقتصادی بر این باورند که مکانیسم بورس می تواند از سفته بازی در عرضه این محصول جلوگیری کند و دیگر آنکه می شود پی برد چند نفر و چه کسانی در این عرصه به فعالیت مشغول هستند.

این روزها که قیمت برنج در بازار بیش از حد واقعی خود قد کشیده، فعالان و تجار برنج داخلی، توپ را به زمین تجار برنج خارجی ها شوت کرده و می گویند، این افراد برای گرفتن واردات، عرضه برنج را در بازار کاهش داده اند تا دولت تحت فشار مجوزهای واردات را صادر کنند.

اما از سوی دیگر، مسئولان و تجار برنج خارجی بر این اعتقاد هستند که هم اکنون نیز بازار داخلی از برنج خارجی به حد کافی اشباع است و تمام صحبت هایی که در این باره می شود، نوعی شانتاژ است.

البته مسئولان انجمن برنج ایران نیز چندان با ورود این کالا به تالار بورس موافق نیستند. به گفته مسئولان این انجمن، عرضه برنج در بورس در گذشته نیز انجام شده و این کار باعث نوسان در بازار خواهد شد.

با این حال، مدیریت بازار بورس بر این باور است که می تواند با خدمات ویژه ای که در این کار انجام می شود، بازار برنج کشور را سر و سامان دهد، که مهم ترین سوغات آن جلوگیری از ضرر کشاورزان در فصل برداشت است؛ یعنی دقیقا همان زمانی که دلالان با گل آلود کردن آب، ماهی خود را از آب می گیرند.

اما دلیل آنکه برخی ها به عرضه این محصول در بورس روی خوش نشان نمی دهند متفاوت است، بهارستانی ها بر این اعتقاد هستند که در این مواقع معمولا پای سودجویان در میان است.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی عضو کمیسیون برنامه و بودجه و نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی  در خصوص این موضوع اظهار داشت: در فرایند بورس، می توان کشف قیمتی نزدیک به واقعیت را داشت.

وی گفت: به نظر می رسد، این کار می تواند دست دلالان را کوتاه کند، ولی به هر حال مافیای پشت این کار، نمی خواهد عرضه برنج در بورس آغاز شود.

وی همچنین یادآور شد: تجربه نشان داده که بورس کالا تا کنون نتوانسته است کامل موفق شود و این روش آنچنان که باید موفق نبوده است؛ اما برای اینکه بتوان کام کشاورزان را شیرین کرد، باید فکری به حال چیره شدن بر مشکلات آن نمود.

این نماینده مجلس افزود: عرضه محصولات کشاورزی در بورس، باعث می شود تا خریداران و فروشنده های جزء، نتوانند از آن استفاده کنند. به عبارت دیگر، عده ای انگشت شمار به صورت عمده در این بازار فعالیت می کنند و دوباره این کشاورزان هستند که سرشان بی کلاه خواهد ماند.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.