شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

شهروند معلول در آینده رشت

شنبه,۹ام آبان ۱۳۹۴ - اجتماعی

بقلم: معلول نظامی(جانباز) سید داود نجار مبارکی

تحولات شتابناکی در روند توسعه رشت در حال وقوع است. کوته نوشته ای که اینجا نگارنده ارائه میکند در پی بازشناسی نقش معلولان در این روند است. احترام به حقوق معلولین احترام به حقوق همه شهروندان است از اینرو که هر شهروندی حداقل یکبار در عمر خود میتواند به معلولیت و محدودیتی موقت دچار شود؛ یک شکستگی در اندام تحتانی, دوره بارداری و محدودیتهای آن, حرکت یک مادر همراه کالسکه کودک خود نیز همراه با محدودیت حرکتی میگردد, بیماری هایی که سبب تشدید معضلات حرکتی میشود و نمونه هایی از این دست. حال بنگریم به وضعیت آندسته از عزیزان شهروند که با معضلات حرکتی دائمی دست به گریبانند. حتی ضروریست به انبوه شهروندانی که عضوی از خانواده شان دچار معلولیت موقت یا دائمی هستند بیاندیشیم. پیشنهاد نویسنده به مدیران عزیز شهری اینست که یکروز سوار بر ویلچر ساعتی در معابر رشت تردد کنند تا به ابعاد مشکل تردد معلولین در رشت اشراف یابند. بزعم نویسنده تسلط کافی در تیم جدید شهرداری بر مقوله معلولین وجود دارد و مکررا در مصاحبه های آقای شهردار از لزوم توجه ویژه به شرایط زندگی شهروندان معلول و جانباز بسیار میشنویم که جای خشنودی و امیدواری است.

تسهیل امکان نقش آفرینی شهروند معلول 2 مسئله کلان را هدف میگیرد. ابتدا ایجاد انگیزه, امید و نشاط در اشخاص معلول جهت ایفای نقشی فعالتر در اجتماع و دو دیگر آنکه ایجاد فضایی امیدبخش برای همه اقشار جامعه که معلولیت سبب حذف شهروند معلول نمیگردد و شهروند سالم با خود می اندیشد که در صورت بروز محدودیتهای حرکتی در آینده؛ از چرخه نقش آفرینی فعال حذف نمیگردد و این هم مسئله مهمی است که از آن نباید غفلت ورزید.

مهم ترین کلید میدان دادن و تسهیل حیات طیبه شهروندی برای معلولان؛ ایجاد امکان تردد و دسترسی راحت به امکانات شهری برای این قشر است. در شرایط جاری رشت, شرایط تردد معلولین بقدری سخت و دشوار است که بر همه هویداست. و کیست که نداند تردد یک فرد ویلچر سوار یا عصا بدست چقدر با عذاب همراه است. از بُعد سخت افزاری پیاده راه های نامناسب و غیرمسطح, عدم وجود رمپ های مناسب با شیب استاندارد, ارتفاع بلند مسیر پیاده راه از سمت خیابان, عدم وجود مسیرهای ویژه تردد معلولین, عدم وجود آسانسور و آسانبر در بسیاری از ادارات, کمبود محلهای پارک ویژه معلولین و موارد متعدد دیگر. از بعد نرم افزاری اجرایی نشدن حقیقی شهروند الکترونیک و لینک نبودن بسیاری از سامانه های خدماتی به هم؛ سبب آشفتگی و آنومی در مواجهه با شهروندان علی الخصوص معلولین ایجاد کرده است.

با توجه به تحولات مهم کنونی رشت در حوزه ترافیک؛ یکی از درخواستهای مهم معلولین تسهیل استفاده از بی آر تی است. مناسب سازی ایستگاه های بی آر تی و داخل اتوبوسها جهت سوار و پیاده شدن معلولین امری ست که نباید به فراموشی سپرده شود. مسئله دیگر امکان دسترسی به بافت مرکزی شهر برای عزیزان سوار بر خودروهای با پلاک معلولیت است.

کاهش معضلات ترددی معلولان سبب افزایش قدرت مانور این عزیزان در شهر میگردد و میتوانند با دغدغه کمتر به فعالیت بپردازند و سبب خیر برای سایر شهروندان نیز گردند. امروز در رشت تعداد زیادی از شهروندان معلول نقش پررنگی در عرصه های مختلف ایفا میکنند که بجای شعارزدگی حتما باید از وجود و تخصص و اراده آهنین و ایده های اینان در مدیریت شهری و در سایر عرصه ها استفاده شود. اراده سترگ یک معلولِ فعال سبب ایجاد انگیزه و توان حرکت در سایر شهروندان بخصوص شهروندان جوان میشود که مسئله مهمی است.

و در انتهای این سیاهه باز تاکید میکنم که . احترام به حقوق معلولین احترام به حقوق همه شهروندان است.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.