شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

شورای فقهی از ابتدای شکل‌گیری قرار بوده است که نقش یک رکن اصلی را ایفا کند

شنبه,۱۶م مرداد ۱۳۹۵ - سیاسی
Untitled

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، نماینده مردم رشت در مجلس دهم، معتقد است که شورای فقهی از ابتدای شکل‌گیری این شورا، قرار بوده است که نقش یک رکن اصلی را ایفا کند اما کارشکنی‌های بانک‌های مرکزی به حاشیه رانده شد و موجب گردید تا رهبری شخصا به این موضوع ورود کنند.

جعفرزاده در گفت‌وگو با «آرمان» با توصیف وضع وخیم بانکداری کشور، گفت: «آن سوالی که ما پاسخی برایش نداریم آن است که مدام شعار اسلامی می‌دهیم و از شعائر اسلامی سخن می‌گوییم اما برخی از عملکردهای ما ضد اسلامی است؛ مانند نظام بانکداری! دلایل مختلفی وجود دارد که به آن توجه نشده و کوشیده شد تا بانک‌ها بر بحث سود متمرکز شوند؛ اما ما به سود هم نرسیدیم. چراکه زیان‌دهی بانک‌ها و ورشکستگی آنها، نشان از آن دارد که ما حتی نتوانستیم نقش بانک سودده را بازی کنیم!»

نماینده مجلس دهم اضافه کرد: «بااین‌حال شورایی فقهی در نظام بانکی به کار گرفته شد، اما این شورا مقام مشورتی نداشت و رکنی اصلی تلقی می‌شد؛ اما بانک مرکزی با تبحری که داشت، این شورا را به عنوان مزاحم تلقی کرد و آن را در حاشیه نگه داشت. این موضوع مورد تاکید مجدد مقام معظم رهبری قرار گرفت و ظاهرا دستور فرمودند که این شورا رکنی اصلی باشد و از حاشیه خارج شود. چراکه نظر مشورتی، الزام‌آور نیست.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*

کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.