شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

شوراي فقهي از ابتداي شكل‌گيري قرار بوده است كه نقش يك ركن اصلي را ايفا كند

شنبه,۱۶ام مرداد ۱۳۹۵ - سیاسی

غلامعلي جعفرزاده ايمن آبادي، نماينده مردم رشت در مجلس دهم، معتقد است كه شوراي فقهي از ابتداي شكل‌گيري اين شورا، قرار بوده است كه نقش يك ركن اصلي را ايفا كند اما كارشكني‌هاي بانك‌های مركزي به حاشيه رانده شد و موجب گرديد تا رهبري شخصا به اين موضوع ورود كنند.

جعفرزاده در گفت‌وگو با «آرمان» با توصيف وضع وخيم بانكداري كشور، گفت: «آن سوالي كه ما پاسخي برايش نداريم آن است كه مدام شعار اسلامي مي‌دهيم و از شعائر اسلامي سخن مي‌گوييم اما برخي از عملكردهاي ما ضد اسلامي است؛ مانند نظام بانكداري! دلايل مختلفي وجود دارد كه به آن توجه نشده و كوشيده شد تا بانك‌ها بر بحث سود متمركز شوند؛ اما ما به سود هم نرسيديم. چراكه زيان‌دهي بانك‌ها و ورشكستگي آنها، نشان از آن دارد كه ما حتي نتوانستيم نقش بانك سودده را بازي كنيم!»

نماينده مجلس دهم اضافه كرد: «بااين‌حال شورايي فقهي در نظام بانكي به كار گرفته شد، اما اين شورا مقام مشورتي نداشت و ركني اصلي تلقي مي‌شد؛ اما بانك مركزي با تبحري كه داشت، اين شورا را به عنوان مزاحم تلقي كرد و آن را در حاشيه نگه داشت. اين موضوع مورد تاكيد مجدد مقام معظم رهبري قرار گرفت و ظاهرا دستور فرمودند كه اين شورا ركني اصلي باشد و از حاشيه خارج شود. چراكه نظر مشورتي، الزام‌آور نيست.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.