شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

با بهره جویی از تاکتیک مدل جدید قراردادهای نفتی

ضرباهنگ توسعه در میدان های مشترک شتاب می گیرد

شنبه,۳۰ام مرداد ۱۳۹۵ - سیاسی
 • مدل جدید قراردادهای نفتی، روشی برای عبور از سهم اندک در میدان های مشترک است، میدان هایی که رقیبان از منابع مالی آن برای طرح های ایران هراسی استفاده می کنند و این به معنای بهره جویی از منابع خودمان علیه کشورمان است، حال در این نبرد اقتصادی چه باید کرد.
 • غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، نماینده رشت در درباره «پیامدهای منفی رویکردهای سیاسی به مسائل اقتصادی و آثار این رهیافت بر روند توسعه ای کشور بویژه در حوزه نفت گفت: هم اکنون توان سرمایه گذاری کافی برای میدان های مشترک نفت و گاز وجود ندارد این در حالی است که ما در فضای ارزیابی قرار گرفتیم که چه مسائلی به نفع و چه مسائلی در تضاد با منافع ماست و در این بحبوحه «هیچ» بهره مند می شویم از سوی دیگر کشورهایی که با ایران میدان مشترک نفت و گار دارند به کمک شرکت های غربی نهایت بهره برداری را می کنند.

  عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات با اشاره به مدل جدید قراردادهای نفتی افزود: اگر شرایط اقتصادی کشور مطلوب بود می توانست این قراردادها را بهتر نیز تدوین کرد اما اکنون که توان مالی کافی نداریم باید تدبیر کرد به جای «هیچ» سهمی از عواید میدان های مشترک نصیب کشور شود زیرا در برخی میدان ها همه عواید نصیب طرف مقابل می شود در حالی که ما یک در صد هم آنجا سهم نداریم؛ حال اگر از یکی از روش ها استفاده کنیم و از  سهم هیچ تا ٥٠ درصد عواید نصیب کشور شود، بهتر است یا هیج؟!

  وی با این سخن که در برخی موارد اهمیت گذاری و اولویت بندی نمی شود، ادامه داد: به سبب تدبیر دولت برای تدوین و پیش بینی ابزاری برای جذب سرمایه گذاری، نگاه ها سیاسی شده است و تلاش می شود به گونه ای این برنامه ناکام گذاشته شود در حالی که ما باید از یکسری موارد بگذریم و با ورود سرمایه گذاران، افزون بر کاهش سهم غارت طرف های دیگر در میدان های مشترک، به جای برداشت هیچ و نظاره کردن بخشی از عواید را نصیب ایران کرد.

  عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات با طرح این پرسش که کدام مطلوب است، نظاره کردن طرف ها در میدان های مشترک که نفت و گاز را با آسیب به مخزن، استحصال می کنند یا کسب سمهی از منابع؟ ادامه داد: خوب، اجازه ندادیم سرمایه گذار خارجی وارد کشور شود در بیرون کشور و در میدان های مشترک ورود کرد سهم ایران را برد!.

  عضو کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه با بیان این مطلب که منافع ملی باید محور قرار گیرد نه منافع حزبی و گروهی گفت: باید در مواجهه با بحث بررسی مصوبه دولت در زمینه قردادهای جدید نفت هزینه فایده کرد زیرا در گذشته برداشت ما در میدان های مشترک اندک و گاهی هیچ بود، حال این گونه از قراردادها می خواهد سهم ایران را از هیچ یا کم تا ٥٠ درصد افزایش دهد.

  وی ادامه داد: درست است که مثلا تا ٥٠ درصد عواید نصیب ایران می شود اما این وضع بهتر از هیچ است و افزون بر این، افزایش برداشت به هر میزان ٢٠ یا ٥٠ درصد سبب تاثیر بر میران برداشت طرف مقابل می شود.

  این نماینده مجلس دهم، با اشاره به تحولات غرب آسیا گفت: برخی کشور ها که با ایران میدان مشترک نفت و گاز دارند منابع مشترک را استحصال می کنند و اعتبار آن را در برخی نقاط علیه ایران استفاده می کنند و این خیلی جالب است آنها منابع مالی را که برای ایران هراسی استفاده می کنند از محل منابع خودمان کسب می کنند!.

  نماینده رشت در مجلس، پرسش دیگری مطرح کرد که ما در این نبرد اقتصادی چه باید کنیم؟ تصریح کرد: ایران در دفاع مقدس از تجهیزات طرف مقابل که به دست می آورد استفاده می کرد اینجا نیز باید چنین ندبیری کرد؛ اما رویکرد شعاری سازنده نیست

  عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات تاکید کرد: با همکاری، وفاق، همدلی و محور قراردادن منافع ملی می توانیم حداکثر استفاده از عواید مالی میدان های مشترک نفت و گاز را برای کشور کرد.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.