شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

ضرورت تشکیل شورایی از کشورهای مسلمان برای اداره حج

یکشنبه,۲۲ام شهریور ۱۳۹۴ - سیاسی

عضو فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری مجلس با بیان اینکه سقوط جراثقال در صحن مسجد حرام اتفاق ناگواری بود که غیرقابل جبران است به همین دلیل دولت سعودی باید جرأت داشته و اعلام کنند که توان اداره زائران را ندارد، گفت: به همین دلیل باید بخش اعظمی از کارهای مربوط به مناسک حج، رسیدگی به چند میلیون زائر و حتی مباحث امنیتی را به شورایی از کشورهای مسلمان بسپارد.

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت به اتفاق تلخی که در پی طوفان مکه برای زائرین به وجود آمد واکنش نشان داد و گفت: دولت سعودی با عملکرد خود نشان داده نمی‌تواند دو الی سه میلیون زائر را در زمان حج مدیریت کنند و به دلیل ضعف شدید مدیریتی و علمی این دولت در رسیدگی به زائران هر سال برای آنها مشکلات بسیاری به وجود می‌آید.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ناگوارترین این اتفاق‌ها سقوط جراثقال(ماشینی بسیار بزرگتر از جرثقیل) در صحن مسجد حرام بود که غیرقابل جبران است به همین دلیل دولت سعودی باید جرات داشته و اعلام کنند که توان اداره زائران را ندارد و بخش اعظمی از کارهای مربوط به مناسک حج، رسیدگی به چند میلیون زائر و حتی مباحث امنیتی را به شورایی از کشورهای مسلمان بسپارد.

دولت سعودی از توان امنیتی ایران استفاده کند

وی با تاکید بر ضرورت تشکیل این شورای مدیریتی از میان کشورهای مسلمان برای اداره مناسک حج واجب، گفت: در میان کشورهای مسلمان ایران از توان امنیتی و مدیریتی بالاتری برخورداراست بنابراین دولت سعودی باید از این ظرفیت‌ نهایت استفاده را کند.

عضو فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری مجلس با بیان اینکه چه تضمینی وجود دارد که باز هم این اتفاق نیفتد، ادامه داد: زائران به شدت از حضور این جراثقال‌ها در اطراف خانه خدا نگران هستند و دولت عربستان باید هر چه سریع‌تر این وسایل سنگین را جمع‌آوری کند.

جعفرزاده اضافه کرد: علاوه بر این حوادث غیرقابل پیش‌بینی، بهداشت و سلامت زائران نیز در خطر است و منا و عرفات محل تجمع زباله شده است و امنیت فیزیکی و روانی برای زنان و مردان زائر وجود ندارد به‌همین دلیل کشورهای اسلامی باید ورود کنند.

عضو فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری مجلس با تاکید براینکه تشویش و استرس روانی عجیبی در میان زائران ایجاد شده است و دولت عربستان باید پاسخگو باشد چراکه زائران این روزها به جای آنکه چشم به خانه خدا داشته باشند چشم به این وسایل قول‌پیکر دارند، ادامه داد: باید از دولت عربستان پرسید؛ با این همه هزینه‌ای که از زائران دریافت می‌کند چرا اقدام مناسبی برای تامین آرامش و امنیت میهمانان خود انجام نمی‌دهند متاسفانه باید گفت؛ شیوخ آن‌ها در حال خوش‌گذرانی با پول زائران هستند و مسلمانانی که برای عبادت خانه خدا آنجا آمده‌اند سختی‌های بسیاری متحمل می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، در پی طوفان دو روز پیش، یک جراثقال‌ در مسجدالحرام مکه سقوط کرد و تعداد زیادی زائر جان خود را از دست دادند و مجروح و زخمی شدند./

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.