شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

عارف راه را برای تندروها در انتخابات سال 96 باز می‌کند

سه شنبه,۲۸ام اردیبهشت ۱۳۹۵ - سیاسی

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی معتقد است ریاست محمدرضا عارف در ابتدای مجلس دهم، راه را برای تندروها در انتخابات سال 96 باز می‌کند.

به گزارش انتخاب، غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی از دلایلی سخن گفت که مبتنی بر آن ریاست علی لاریجانی بر مجلس دهم نسبت به محمدرضا عارف دست‌کم تا پس از انتخابات ریاست جمهوری در سال 96 ارجحیت دارد.

منتخب مردم رشت برای مجلس دهم دلایل خود را اینگونه تشریح کرد: فراکسیون امیدی‌ها شعاری می‌دهند و همین شعار را بهانه کرده و نتیجه اشتباهی می‌گیرند. آنها می‌گویند مردم خواستار تغییر هستند که حرف درستی است و نتیجه می‌گیرند که برای این تغییر باید عارف رئیس شود که نتیجه درستی نیست.
جعفرزاده ادامه داد: انصافا ملاک این تغییر برای مردم چیست؟ آیا فقط تغییر در چهره‌ها ملاک است؟ شاید این باشد اما تغییر در چهره‌ها شرط لازم خواسته مردم است و شرط کافی نیست. مردم خواستار تغییر در شرایط اقتصادی، وضعیت معیشت مردم، نرخ بیکاری و آزادی بیان و… هستند.

پیشنهادی به عارف
او با تاکید بر اینکه پیشنهادش را شخصا به عارف گفته است،‌ از اطرافیان عارف انتقاد کرد که می‌خواهند درهر صورتی عارف رئیس شود. او گفت: به مجالس سایر کشورهای دنیا نگاه کنید؟ آیا اگر کسی بر کرسی ریاست ننشیند، نمی‌تواند طرح‌های خود را پیش ببرد؟
جعفرزاده افزود: من اگر بخواهم به اصلاح‌طلب‌ها مشاوره سیاسی بدهم،‌ می‌گویم به صلاح نیست که دکتر عارف بر کرسی ریاست بنشیند. به این دلیل که اکنون برگ برنده و بسیار خوبی در دست اصلاح‌طلب‌ها وجود دارد. یعنی کسانی که جامعه روشنفکری آنها را هدایت می‌کند و این برگ برنده نتایج انتخابات 92 و 94 است. حال فرض کنید آقای عارف و تیم برنده در هیات رئیسه بنشیند و این تیم نتواند تا انتخابات 96 نتیجه مطلوبی که مردم به دنبال آن هستند را به دست بیاورد که قطعا هم نمی‌تواند، چه اتفاقی می‌افتد؟ در انتخابات 96 نتیجه عکس می‌گیریم.
نماینده مردم رشت پیش‌بینی کرد: تندروها همین را بهانه می‌کنند و به مردم می‌گویند که این رایی که دادید هیچ نتیجه ای به دنبال نداشت. همانطور که شما می‌ببینید که اینها به برجام هم اجازه نفس کشیدن نمی‌دهند. به عنوان مثال همین سخنانی که دیروز از تریبون مجلس بیان شد، بی انصافی بود. خراب کردن خیلی راحت است اما ساختن سخت است. سقوط از قله دماوند 12ثانیه است اما صعود به آن دو روز طول می‌کشد.

برخی اصولگراها نجابتی که آقا گفت را رعایت کنند
او گفت: شما نطق‌هایی که دو بزرگ اصولگرایی دیروز در مجلس داشتند را گوش کردید، دیدید که چقدر عصبانی هستند. {اینجا و اینجا}در حالی که مقام معظم رهبری فرموده بودند این افراد نجیب هستند خوب بود در صحبت‌هایشان نجابتی که حضرت آقا درباره ایشان گفتند را رعایت می‌کردند. این عصبانیت با نجابت فرق می‌کند.
جعفرزاده تاکید کرد: ‌از سر دلسوزی به اصلاح طلب‌ها می‌گویم که نمی‌توانند به نتیجه ای که مردم تشنه آن هستند، برسند بنابراین مردم دلزده شده و ما در انتخابات 96 متضرر می‌شویم و چه بسا احمدی نژادها فرصت بیشتری پیدا کنند.
او گفت: اگر می‌خواهیم در انتخابات 96 نتیجه بگیریم، اجازه بدهیم ابتدا آقای لاریجانی مسند کار را داشته باشد و کمک کنیم آقای عارف و تیمش در اجرای برنامه‌ها و تغییراتی که مردم به دنبال آن هستند تا 96 به نتیجه ای برسند. عقل حکم می‌کند اصلاح طلب‌ها در دو سال آخر و بعد از پیروزی سال 96 در فکر کرسی ریاست باشند.

سیل را به سونامی تبدیل نکنیم
او درباره پیروزی اصلاح طلبان در انتخابات اخیر مجلس نیز گفت:‌ یکی از بزرگان کشور گفت ما به دنبال باران بودیم،‌ سیل آمد. فراکسیون امید می‌خواست نماینده بیشتری به مجلس بفرستند و از ورود نماینده‌های تندرو جلوگیری کند،‌ اما خیلی بیشتر از اینها به دست آورد. گرچه ما در دو شهر مشهد و قم نتوانستیم نتیجه بگیریم و قطعا نماینده‌های این دو شهر بازی سازهای قابل توجهی خواهند بود، اما باز هم لیست امید نتیجه قابل قبولی گرفت.
او ادامه داد: چرا عده ای به دنبال این هستند که این سیل را به سونامی‌ تبدیل کنند؟ باید جلوی احساسات را گرفت و از ذوق زدگی بیش از حد جلوگیری کرد. چرا اینکه توانستیم افرادی را جذب کرده و دست تیم پایداری را خالی کنیم،‌ را یک پیروزی نمی‌دانیم؟

پایداری‌ها به لاریجانی رای نمی‌دهند
جعفرزاده درباره قرار گرفتن لاریجانی در فراکسیونی که نزدیکان جبهه پایداری نیز در قالب آن تعریف می‌شوند، اظهار کرد: من به آقای لاریجانی گفتم که هیچ وقت پایداری‌ها به شما رای نمی‌دهند. حتی اگر پیمان ببندند هم به لاریجانی رای نمی‌دهند اما به آقای لاریجانی حق بدهید که سعی کند آرای همه را جذب کند.

او از مجموعه بزرگان لیست امید، اصلاح طلب و بزرگان حاکم بر مجلس که در مجلس دهم نیز استمرار دارند خواست که جلسات مستمری برگزار کنند.
جعفرزاده که نامش در انتخابات اخیر در لیست امید شهر رشت قرار داشت و توانست رای اول این شهر را از آن خود کند، انتقاداتی به فراکسیون امید نیز داشت. او گفت:‌ تصمیماتی که با عنوان فراکسیون امید گرفته اند تماما مصادره به مطلوب است. تنها خودشان جلسه گذاشتند. فراکسیون امید که تنها اصلاح طلب‌ها نبودند. باید از ابتدا نحوه حرکت به شکلی می‌شد که حزب اعتدال و آقای لاریجانی نیز در جریان امور قرار می‌گرفت، اما دیدیم یکی از عزیزان که در مراسم ختم مادر آقای نوبخت در رشت شرکت کرد، در آنجا اعلام کرد که شنبه برنامه ای برای امید وجود دارد در صورتی که خیلی از گردانندگان لیست امید در جریان نبودند. من هم در جریان نبودم.

لزوم تعامل عارف و لاریجانی
او درباره تعامل بین عارف و لاریجانی نیز گفت:‌ ‌اطرافیان آقای عارف در حال ایجاد فضایی هستند که این فضا مانع از تعامل لاریجانی و عارف می‌شوند اما اگر دلمان برای مجلس می‌سوزد و دلمان برای نتیجه ای که به دست آمده می‌سوزد،‌ بهتر است این تعامل شکل بگیرد.
نماینده مردم رشت تاکید کرد: اگر دلمان برای نتیجه 30 بر صفر در تهران می‌سوزد و می‌خواهیم پرچمی‌که بالا رفته، بالا بماند، شیوه درستی را پیش نگرفته ایم و این دقیقا مورد مطالبه دوستان ما در پایداری است.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.