شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

عراق غرامت جنگی به ایران را پرداخت کند

شنبه,۷ام اسفند ۱۳۹۵ - سیاسی

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص پیگیری غرامت جنگی از عراق در شرایط کنونی اظهار داشت: عملا در بعضی از فضاهای بین المللی شاهد عدم صداقت از سوی مسئولان عراقی هستیم، به طوری که در برخی کنفرانس های بین المللی آنها رای موافق به ایران نداده اند و حتی شاهد رای مخالف آنها علیه خود بوده ایم.

نماینده مردم رشت در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: در صورتی که ایران با نگاه حسن همجواری بعد از سقوط صدام دیکتاتور ثابت کردیم به دنبال ثبات در منطقه هستیم و تلاش داریم فارغ از همه تنش ها با کشورهای همسایه رفتار مسالمت آمیز با حسن همجواری داشته باشیم.

وی با بیان اینکه حسن همجوای دلیلی برای پیگیر نشدن حقوق ملت ما نمی شود، گفت: براساس معاهده های بین المللی عراق باید غرامتی را در زمینه جنگ تحمیلی به جمهوری اسلامی پرداخت کند، اینکه در حال حاضر این کشور شرایط اقتصادی لازم برای پرداخت را ندارد پذیرفته نیست و دلیل بر آن نمی شود که مسئولان کشوری این غرامت را پیگیری نکنند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در مجلس عنوان کرد: مسئولان بلندپایه کشور برای انجام مذاکره ای به عراق رفته بودند، طبق گزارشی که از این سفر خارج شد مسئولان عراقی برای پرداخت غرامت جنگی ابراز عجز و ناتوانی کرده بودند.

جعفرزاده ایمن آبادی تاکید کرد: از فضای به وجود آمده می تواند اهرم قوی در اختیار ایران باشد چرا که عراق نه تنها باید خسارت وارده را پرداخت کند بلکه باید باید بهره دیرکرد را نیز در نظر گرفت و بری این منظور ضمانت های لازم لحاظ شود.

وی با بیان اینکه عراق در زمینه فروش نفت به غرب درآمد قابل ملاحظه ای دارد، اظهار داشت: در حال حاضر روزی 6 میلیون بشکه نفت از عراق در بازار جهانی به فروش می رسد و پیش بینی می شود فروش آنها به روزی 11 میلیون بشکه در روز خواهد رسید بنابراین آنها می توانند از عهده غرامت جنگی به ایران برآیند.

این نماینده عنوان کرد: در شرایطی که به اذعان همگان اگر کمک مستشاری ایران نبود عراق در مقابل داعش سقوط کرده بود، انتظار می رود شرایطی برای پرداخت غرامت تعیین شود تا بدانیم در چه بازه زمانی و با چه راه و روشی حق ملت ایران پرداخته خواهد شد.

جعفرزاده ایمن آبادی گفت: تاکید می شود عراق فقیر است اما مطلع هستیم آنها مطالبات غرب را در زمینه فروش نفت در بازار جهانی پرداخت می کنند بنابراین می توانند غرامت ما را هم بپردازند.

وی با بیان اینکه عراق باید جریمه دیرکرد غرامت را نیز پرداخت کند، عنوان کرد: آنها می توانند یا از محل درآمد فروش نفت بدهی شان را با ما صاف کنند یا از بانک جهانی وام بگیرند.

عضو فراکسیون ایثارگران در مجلس دهم شورای اسلامی تاکید کرد: در شرایطی که عراق سیاست یک بام و دو هوایی را در مقابل ایران اتخاذ کرده است و در مجامع بین المللی علیه ما رای می دهد اصرار دارم ایران هم اقدامات کار خود را انجام دهد و پیگیر غرامت جنگی شود./

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.