شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

فخب، در جوار تصفیه خانه فاضلاب رشت فاقد آب شرب شهری است

سه شنبه,۳ام اردیبهشت ۱۳۹۲ - اجتماعی

فخب یکی از محله های رشت است که در نزدیکی تصفیه خانه فاضلاب رشت قرار دارد. این محله جز مناطق روستایی بوده، به طوری که شورای اسلامی روستا، آخرین دوره فعالیت خود را در فخب می گذراند و به تازگی جز مناطق شهری شده است.

نیمی از این منطقه با اینکه در نزدیکی تصفیه خانه فاضلاب قرار دارد، فاقد آب شهر است. مردم آن از عوارض فاضلاب هایی که در نهر گلزاران ریخته می شود، رنج می برند. در واقع این نهر سال ها به عنوان گذرگاه فاضلاب مورد استفاده قرار گرفته است و از فخب می گذرد.

به گفته احمد رضایی یکی از اعضای هیئت امنای مسجد فخب، ۷۰درصد بومی های منطقه کشاورز هستند و برای امرار معاش مجبورند که از این آب آلوده برای امور کشاورزی خود استفاده کنند. ظاهرا به دلیل ورود این منطقه روستایی به مناطق شهری رشت، کانال های آب احداث شده در آن بلا استفاده مانده است.

مردم فخب از چاه های آب خانگی برای نوشیدن و استحمام و سایر نیازهای خود استفاده می کنند که می توان حدس زد با وجود فاضلاب های وارد شده به این ناحیه بسیار آلوده هستند. و آب شرب سالم در اختیار مردم این منطقه قرار ندارد.

مهندس منصف، رئیس تصفیه خانه فاضلاب فخب، در گفت و گو با خبرنگار «دیارباران» اظهارداشت: در اوایل امسال دبی ورودی به تصفیه خانه زیاد شده است و فاضلاب از نهرگلزاران به حجم ۴۰لیتر در ثانیه به سمت تصفیه خانه هدایت شده است.

منصف افزود: فاضلاب  از ایستگاه PSM میدان جهاد و قسمتی از گلسار، پل بوسار، رشتیان، جمع آوری می شود و این تصفیه خانه فعلا ظرفیت پوشش کل شهر را ندارد با این حال تا ۱۰فروردین ماه امسال ۲۰هزار متر مکعب فاضلاب به سمت تصفیه خانه هدایت کردیم و خروجی آن در ادامه نهر گلزاران قرارمی گیرد و بعد از آن، آب تصفیه شده در نهر قرار می گیرد.

وی ادامه داد: نهر گلزاران سال هاست که به عنوان گذر گاه فاضلاب استفاده می شود و با احداث تصفیهخانه جدید در منطقه ی فخب، وضعیت بهتری یافته است.

این مسئول یادآور شد: احداث پمپاژ به لحاظ فنی نیاز به کارشناسی دارد و در هر جایی امکان احداث آن نیست.

منصف در مورد فاضلاب هایی که به رودخانه ی چمار سرا  ریخته می شود، گفت: احداث ایستگاه پمپاژ در منطقه سیاه اسطلخ برای جمع آوری فاضلاب در حال اجراست اما این، پروژه بسیار بزرگی است و در آینده به بهره برداریمی رسد.

وی د ر پاسخ به این سوال که چرا نهر گلزاران مانند شبکه فاضلاب شهری تعبیه نمی شود؟بیان داشت: فخب به تازگی وارد مجموعه شهری شده است و قبلا جز مناطق روستایی بود و جمعیت آن در حدی نبود که برای آن شبکه ی فاضلاب شهری پیش بینی شود.

به گزارش «دیارباران»، فخب، منطقه ای است از توابع بخش مرکزی شهرستان رشت  که در منطقه پیربازار رشت قرار دارد و به تازگی از مناطق شهری رشت محسوب می شود.

انتهای پیام/ت.س

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.