شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در گفتگو با آفتاب یزد:

فراکسیون امید در انتخابات کمیسیون ها متحد عمل کند

دوشنبه,۱۷ام خرداد ۱۳۹۵ - سیاسی

حالا که مجلس روی غلتک افتاده است و اعضای هیئت رئیسه آن نیز مشخص شده‌اند، جدال بر سر کمیسیون‌ها بحث این روزهاست. نکته‌ای که باید دید اصلاح طلبان در قبال آن چگونه رفتار خواهند کرد. غلامعلی جعفرزاده، نماینده منتخب مجلس دهم معتقد است که فراکسیون امید باید روی کمیسیون‌ها متحد عمل کند و ریاست کمیسیون‌های مهم را برعهده گیرد.
آقای جعفرزاده  شما پیش از این گفتید که در ترکیب اعضای هیئت رئیسه دائم، شاهد یک پس لرزه خواهیم بود یعنی اینکه اعضای هیئت رئیسه دائم نسبت به هیئت رئیسه موقت تغییرات اساسی می‌کنند. آنچه در انتخاب هیئت رئیسه مجلس روی داد را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا آن پس لرزه ای که می‌گویید اتفاق افتاد؟
صد در صد! آن زلزله اتفاق افتاد! ای کاش از اول روزنامه آفتاب یزد کمی معتدل تر عمل می‌کرد شما خیلی تند رفتید! ای کاش منتظر امروز می‌ماندید ! در مجموع من فکر می‌کنم تغییرات در هیئت رئیسه دائم خوب بود و باید برای برخی گروه‌های خاص هم یک سهمی در نظر گرفته شود، ولی به اندازه خودشان ! نه اینکه مثل هیئت رئیسه موقت، همه سهم را بدهیم به پایداری ها.
دراین دو روز تلاش بسیار زیادی شد تا آقای مطهری که مقبولیت خوبی در بین مردم دارد به نایب رئیسی برسد. البته خود مطهری هم برای رای آوردن تلاش کرد و فکر می‌کنم اتفاق خیلی خوبی افتاد. انتخاب دو نایب رئیس اصلاح طلب و اضافه شدن کسانی چون محمد وکیلی به جمع هیئت رئیسه اتفاق خجسته ای بود. این نشان می‌دهد که جبهه اصلاحات تمامیت خواه نیست.این را هم بگویم که تندروی برخی از مجموعه لیست امید آب به آسیاب دشمن بود.
نباید اینقدر تند می‌رفتید، ما پله به پله برنامه داشتیم. انصافا ضمن همه احترامی که به آقای عارف قائلیم و او را ذخیره انقلاب می‌دانیم، برنامه ما ریاست لاریجانی بود. چون در برخورد با تندروهای مجلس هیچ‌کس بهتر از آقای لاریجانی نیست و تصور ما این بود که عارف در برخورد با تندروها دچار مشکل می‌شود. من از اول هم گفته بودم که به صلاح جبهه اصلاحات نیست تا دو سال اول کرسی ریاست مجلس را بگیرد دلیلش را بعدا می‌فهمید.
ولی دکتر عارف گفته دیگر کاندیدای ریاست مجلس نمی شود؟
حالا شما ادامه شرایط را ببینید که قرار است چه اتفاقاتی در این باره بیفتد. فکر می‌کنم با تغییرات روی داده در هیئت رئیسه دائم، بارقه‌های امید در مردم ایجاد شد. حضور آقای پزشکیان و مطهری بسیار حائز اهمیت است. البته ما برای هیئت رئیسه ظرفیت‌های بیشتری مثل آقای تاجگردون و کواکبیان و… داشتیم و این نشان می‌دهد که پتانسیل‌های قدرتمندی پشت در، مانده بودند که در این مجلس وارد عرصه شده اند.
چرا تغییراتی اینچنین در همین دو، سه روزه، در هیئت رئیسه رخ داد؟
جبهه ای که با نام امید وارد مجلس شد به ادبیات مجلس آشنا نبود. به محض اینکه عارف رای نیاورد به شوک رفت و در همین موقع پایداری‌ها آمدند و گل هایشان را به ما زدند! و وارد هیئت رئیسه موقت شدند، منتها امروز، فراکسیون امید با فراغ بال از رقابت در ریاست، در بحث هیئت رئیسه قوی‌تر و منسجم تر حرکت کرد.
در حوزه کمیسیون‌ها چه باید کرد ؟
فراکسیون امید از این پس باید در بحث کمیسیون‌ها با دقت و متحد عمل کند.
با کسانی مثل آقایان پورابراهیمی و نعمتی که صحبت کردیم آنها معتقد بودند که جبهه پایداری در کنار لاریجانی خواهد بود و فراکسیون ولایت تداوم خواهد داشت، نظر شما در این باره چیست؟
فراکسیون ولایت یک فراکسیون موقت برای انتخاب رئیس مجلس بود از این به بعد ما در چنین فراکسیونی که جبهه پایداری در آن باشد شرکت نخواهیم کرد.
این «ما» که گفتید دقیقا چه کسانی هستند؟
تمام مستقلین و اعتدالیون اصلاح طلب و اعتدالیون اصولگرا از چنین فراکسیونی جدا خواهند شد. مطمئنا پایداری‌ها نمی‌توانند با خط مشی ما بسازند.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.