شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

جعفرزاده با انتقاد از رقم بالای گردش مالی در قاچاق فیلم:

قانون کپی‌رایت هم نداشتیم،نبایدقاچاق فیلم به هزارمیلیاردتومان میرسید

دوشنبه,۵ام بهمن ۱۳۹۴ - سیاسی

عضو فراکسیون رسانه و هنر مجلس، ریشه‌یابی و افزایش آگاهی مردم را از عوامل اصلی برخورد با قاچاق فیلم دانست و تاکید کرد: باید تلاش کرد برای قاچاقچیان ناامنی روانی ایجاد کرد.

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی درباره درآمد سالانه قاچاق فیلم‌های سینمایی که رقمی حدود 1000 میلیارد تومان است، گفت: محاسبات ارائه شده از میزان قاچاق فیلم‌های سینمایی و دیگر کالاهای فرهنگی، بیانگر میزان ضررهایی  است که هنرمندان متحمل می‌شود.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: هنرمندان طی سال‌های متمادی به دلیل آنکه حقوق مادی و معنوی آن‌ها در پی قاچاق‌های متوالی رعایت نمی‌شود، آسیب‌های بسیاری دیده‌اند و آنچه باید پیگیری کرد اجرا و اعمال همه جانبه قانون کپی‌رایت است.

وی با بیان اینکه کشوری که پایه‌های آن بر حسب آموزه‌های اسلام بنا شده است و ادعای دیانت و اسلامیت دارد و به حقوق شرعی افراد احترام می‌گذارد نباید چنین وضعیت آشفته بر آثار هنری و فرهنگی آن حاکم باشد و قاچاق‌های کلان در این زمینه دیده شود، تاکید کرد: حتی اگر قانون کپی‌رایت وجود نداشت جمهوری اسلامی ایران باید در زمینه فرهنگ‌سازی این امر پیش قدم می‌شد.

جعفرزاده ایمن‌آبادی با بیان اینکه از آنجا که این روزها از تحریم خارج شده‌ایم باید به انضباط قانونی بین‌المللی و قانون کپی‌رایت بیشتر از قبل پایبند باشیم، گفت: این اتفاق به نفع اقتصاد جامعه و هنرمندان است و از جنبه کسب حیثیت بین‌المللی نیز برای ایران مفید خواهد بود چراکه شکایت‌های از ایران توسط جوامع بین‌المللی می‌شود و ایران را به‌عنوان کشوری که حریم‌های هنرمندان و کالاهای فرهنگی را حفظ نمی‌کنند می‌شناسند.

وی با اشاره به اینکه ریشه‌کن کردن قاچاق فیلم با کارهای زیرساختی امکان‌پذیر خواهد شد، ادامه داد: باید فعالیت‌های سلبی برای مقابله با این پدیده در شهرستان‌ها با دقت انجام شوند.

عضو فراکسیون رسانه و هنر مجلس با تاکید براینکه یکی از راه‌های برخورد با قاچاق دی وی دی آثار سینمایی، جمع‌آوری نسخه‌های غیرمجاز است، گفت: باید تلاش کرد برای قاچاقچیان ناامنی روانی ایجاد کرد زیرا اگر مردم آگاهی لازم درباره لزوم استفاده نکردن از نسخه قاچاق فیلم‌های سینمایی را به دست آوردند، برخورد با قاچاق تسریع خواهد شد.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.