شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی

لزوم هم‌افزایی همه نهادها و دستگاه‌ها برای حرکت کشور به سمت توسعه فناوری

شنبه,۴ام مهر ۱۳۹۴ - اجتماعی

جعفرزاده ایمن‌آبادی با بیان اینکه کشور در مسیر تولید علم با برنامه حرکت نکرده است، گفت: در بسیاری موارد هدف صرفاً اخذ مدرک بوده و این در حالیست که در دنیای امروز هر حرکتی در هر زمینه‌ای باید توجیه اقتصادی داشته باشد و بتواند برای فرد و در مقیاسی بزرگتر برای جامعه با ایجاد منبع مالی پایدار، ارزآوری کند.

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی؛ عضو کمیسیون برنامه‌، بودجه و محاسبات و نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان حرکت به سمت فناوری را یکی از راه‌های کاهش هزینه‌های کشور دانست.

وی با بیان اینکه امروزه کشور گران اداره می‌‎شود، افزود: استفاده از خدمات الکترونیک و فناوری‌های نوین سبب می‌شود علاوه بر ارتقاء کیفیت، کشور با هزینه بسیار کمتری اداره شود.

جعفرزاده ایمن‌آبادی استفاده از فناوری‌های نوین در اداره کشور را یکی از مصادیق اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و ادامه داد: منظور از افزایش صادرات غیرنفتی در گفتمان اقتصاد مقاومتی، صرفاً صادرات میوه و محصولات کشاورزی دیگر نیست؛ بلکه مقصود فروش تکنولوژی به بازارهای بین‌المللی است. البته در این حوزه حرکت‌های خوبی آغاز شده است اما هنوز خروجی مناسبی مشاهده نشده است.

نماینده مردم رشت در مجلس با اشاره به جایگاه مناسب کشور در تولید علم، اضافه کرد: در دنیای امروز که بسیاری از کشورها هزینه‌‎های خود را از راه فروش فناوری‌های نوین فضای مجازی و نرم‌افزارهای رایانه‌ای تأمین می‌کنند، کشور تنها زمانی می‌تواند جایگاه علمی خود را در مجامع علمی بین‌المللی تثبیت کند که بتواند دستاوردهای علمی را به فناوری و دانش‌فنی تبدیل کند. اهمیت این مهم در شرایط فعلی که درآمد کشور کاهش یافته است دوچندان است.

وی با اشاره به لزوم هم‌گرایی و هم‌افزایی همه نهادها و دستگاه‌ها برای حرکت کشور به سمت توسعه فناوری، تصریح کرد: سوگیری و هدف‌گیری متمرکز همه کشور، اولین نیاز موفقیت در این حوزه‌ است.

عضو کمیسیون برنامه‌، بودجه و محاسبات مجلس در ادامه به غیرکاربردی‌بودن اغلب تحقیقات و پژوهش‌های دانشگاهی اشاره کرد و گفت: کشور در مسیر تولید علم با برنامه حرکت نکرده است و انبوه مقالات علمیِ صرفاً تئوری و حتی تعدد اختراعات غیرکاربردی حاکی از همین موضوع است. هدف بسیاری از دانشگاهیان از تحقیق و پژوهش و چاپ مقاله در ژورنال‌های خارجی و داخلی، ارائه پروپوزال و سیمنارهای علمی، صرفاً اخذ مدرک بوده است و این در حالیست که در دنیای امروز هر حرکتی در هر زمینه‌ای باید توجیه اقتصادی داشته باشد و بتواند برای فرد و در مقیاسی بزرگتر برای جامعه با ایجاد منبع مالی پایدار، ارزآوری کند.

جعفرزاده ایمن‌آبادی ادامه داد: مسیر حرکت جامعه علمی باید به سمت رفع چالش‌ها و مشکلات کشور باشد و حتی در سطحی بالاتر برای رفع نیازهای جامعه بین‌الملل در همه حوزه‌های مورد بحث برنامه ارائه دهد. به عنوان نمونه با توجه به حوادث غیرمترقبه اخیر، یکی از نیازهای جهان امروز، تولید انبوه ربات‌های جسدیاب است که اگر دانش‌فنی آن در اختیار کشوری باشد می‌تواند به منبع مالی خوبی دست یابد. بنابراین آنچه در وهله اول برای فعالیت تحقیقاتی و پژوهشی باید مورد توجه قرار بگیرد نیازسنجی با نگاه تجاری‌سازی و تولید ثروت است.

نماینده مردم رشت در ادامه اقدامات دولت تدبیر و امید در حوزه تجاری‌سازی را مناسب ارزیابی کرد و اظهار داشت: دولت کنونی برمبنای خرد و تدبیر و با هدفگذاری کارشناسانه حرکت می‌کند به همین دلیل تاکنون توانسته است کشور را بدون پول‌ بادآورده و بر اساس منطقی صحیح و پویا اداره کند. در این مسیر آنچه مهم است نگاه به آینده است و نه فرصت‌های از دست‌رفته گذشته.

وی در پایان گفت: معاونت علمی‌وفناوری رئیس‌جمهور باید سرعت حرکت خود را متناسب با عقب‌ماندگی کشور از نقطه مطلوب در حوزه فناوری تنظیم کند تا بتواند علی‌رغم تمام مشکلات موجود، با حرکتی مدبرانه در کمترین زمان‌ممکن به اهداف تعیین شده برسد.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.