شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

متوليان براي پيشگيري از معلوليت ها همت كنند

چهارشنبه,۱۵ام اردیبهشت ۱۳۹۵ - اجتماعی

نماينده مردم شهرستان رشت در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به انجام گرفتن تلاش هايي خوب در زمينه پيشگيري از معلوليت ها در كشور و استان، گفت: اما اين تلاش ها كافي نيست و متوليان امر بايستي همت بيشتري داشته باشند.

غلامعلي جعفرزاده روز چهارشنبه در همايش اختتاميه كمپين مشاوره ژنتيك در سالن اداره كل مخابرات استان گيلان در رشت با استناد به آمارهاي موجود در دنيا و كشور افزود: در هر دقيقه هشت كودك معلول در دنيا به دنيا مي آيد و 30 تا 40 هزار كودك معلول در كشور داريم كه اين آمارها نگران كننده است.
وي با بيان اين كه ما مي توانيم جلوي خسارت و هزينه هاي هاي ناشي از معلوليت ها در كشور را بگيريم، اظهار كرد: ما كشور را بعضي جاها دانسته و گاهي وقت ها ندانسته گران اداره مي كنيم، بايستي هزينه هاي كشور را چه براي فرد و چه براي كشور به حداقل برسانيم.
نماينده مردم رشت در مجلس شوراي اسلامي با تاكيد بر اين مطلب كه پيشگيري از معلوليت ها نياز به فرهنگ سازي دارد، خاطرنشان كرد: پيشگيري از معلوليت ها كمك به مردم و كودكان بي گناهي است كه در اين اتفاق ها نقشي ندارند.
وي با بيان اينكه معلولان در كشور سربار نيستند اما خودشان در عذابند، يادآور شد: با فرهنگ سازي در رابطه با مشاوره ژنتيك، مي توانيم در پيشگيري از معلوليت ها نقش آفريني كنيم.
جعفرزاده با اشاره به بروز مشكلات براي خانواده هاي داراي فرزندان معلول يادآور شد: معلوليت ها خانواده را درگير مي كند، بنابراين تلاش براي پيشگيري و كاهش آمارهاي مربوط به معلوليت ها اهميت بسزايي دارد.
همايش اختتاميه كمپين ژنتيك امروز (چهارشنبه) از سوي بهزيستي گيلان در سالن مخابرات استان در رشت برگزار شد.
مشاوره ژنتيك در تشخيص بيماري، سير و پيش آگهي آن، نحوه برخورد با بيماري روش، روش هاي گوناگون درماني و درمان هاي نگهدارنده كمك كند.
اگر موردي از يك بيماري ژنتيكي در خانواده اي موجود باشد، مشاوره ژنتيك مي تواند احتمال وقوع مجدد آن را پيشگويي كند و تخمين بزند.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.