شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

متولیان برای پیشگیری از معلولیت ها همت کنند

چهارشنبه,۱۵م اردیبهشت ۱۳۹۵ - اجتماعی
423817175_44402

نماینده مردم شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به انجام گرفتن تلاش هایی خوب در زمینه پیشگیری از معلولیت ها در کشور و استان، گفت: اما این تلاش ها کافی نیست و متولیان امر بایستی همت بیشتری داشته باشند.

غلامعلی جعفرزاده روز چهارشنبه در همایش اختتامیه کمپین مشاوره ژنتیک در سالن اداره کل مخابرات استان گیلان در رشت با استناد به آمارهای موجود در دنیا و کشور افزود: در هر دقیقه هشت کودک معلول در دنیا به دنیا می آید و ۳۰ تا ۴۰ هزار کودک معلول در کشور داریم که این آمارها نگران کننده است.
وی با بیان این که ما می توانیم جلوی خسارت و هزینه های های ناشی از معلولیت ها در کشور را بگیریم، اظهار کرد: ما کشور را بعضی جاها دانسته و گاهی وقت ها ندانسته گران اداره می کنیم، بایستی هزینه های کشور را چه برای فرد و چه برای کشور به حداقل برسانیم.
نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این مطلب که پیشگیری از معلولیت ها نیاز به فرهنگ سازی دارد، خاطرنشان کرد: پیشگیری از معلولیت ها کمک به مردم و کودکان بی گناهی است که در این اتفاق ها نقشی ندارند.
وی با بیان اینکه معلولان در کشور سربار نیستند اما خودشان در عذابند، یادآور شد: با فرهنگ سازی در رابطه با مشاوره ژنتیک، می توانیم در پیشگیری از معلولیت ها نقش آفرینی کنیم.
جعفرزاده با اشاره به بروز مشکلات برای خانواده های دارای فرزندان معلول یادآور شد: معلولیت ها خانواده را درگیر می کند، بنابراین تلاش برای پیشگیری و کاهش آمارهای مربوط به معلولیت ها اهمیت بسزایی دارد.
همایش اختتامیه کمپین ژنتیک امروز (چهارشنبه) از سوی بهزیستی گیلان در سالن مخابرات استان در رشت برگزار شد.
مشاوره ژنتیک در تشخیص بیماری، سیر و پیش آگهی آن، نحوه برخورد با بیماری روش، روش های گوناگون درمانی و درمان های نگهدارنده کمک کند.
اگر موردی از یک بیماری ژنتیکی در خانواده ای موجود باشد، مشاوره ژنتیک می تواند احتمال وقوع مجدد آن را پیشگویی کند و تخمین بزند.

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*

کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.