شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

مجلس در حذف یارانه بگیران سیاسی کاری کرد

سه شنبه,۲۴ام فروردین ۱۳۹۵ - سیاسی
مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز- سه شنبه 24 فروردین- در جریان بررسی تبصره هدفمندی یارانه ها در بودجه 95 مشمولین حذف از دریافت یارانه نقدی را مشخص کرد. در این بین دولت از محتوای مصوبه مجلس در خصوص تعیین آیین نامه اجرایی برای حذف یارانه ها انتقاد دارد. محمد باقر نوبخت، سخنگوی هیات دولت با انتقاد از این موضوع می گوید
غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در خصوص نحوه بررسی و تصویب تبصره هدفمندی بودجه 95 در جلسه علنی امروز- سه شنبه 24 فروردین- گفت: این که مجلس در اجرا وارد شود و تدوین آیین نامه کند کار اشتباهی است.نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب افزود: مجلس با ورود به تدوین آیین نامه اعتراف کرده نمی توانم نقش نظارتی خود را انجام دهم بنابراین ریز به ریز گفته است که دولت باید چه کاری انجام دهد.جعفرزاده ایمن آبادی همچنین تصریح کرد: از طرف دیگر دولت اگر توانایی شناسایی غیرنیازمندان را داشت تا امروز این کار را انجام داده بود چرا که با کمبود منابع رو به رو است اما این امکان برایش وجود ندارد که شناسایی قرار است.مصوبه مجلس درخصوص حذف یارانه بگیران نارضایتی عمومی علیه دولت روحانی را در سال 96 ایجاد می کندوی در خصوص مصوبه امروز مجلس در خصوص حذف بخشی از یارانه بگیران تاکید کرد: در این بین کسانی باز حذف خواهند شد که صددرصد غیر نیازمند نیستند و یک نارضایتی عمومی نسبت به دولت در سال 96 ایجاد می شود.جعفرزاده ایمن آبادی گفت: اینکه دولت را مجبور کردند 24 میلیون را حذف کند،  این تعبیر وجود دارد که با رویکردی سیاسی نارضایتی از از دولت روحانی بالا ببرند.

نوشتن آیین نامه برای دولت در بودجه سنواتی کار وزینی برای مجلس نبود

وی خاطر نشان کرد: الزام دولت به حذف بخشی هایی از یارانه بگیران در قانون بوده است و دولت نیز در جلسات خصوصی با مجلس مشکلاتی را بیان می کرد که سد راه این پالایش می شد و ابتدا باید این مشکلات رفع و رجوع می شد و نوشتن آیین نامه و دستورالعمل کار وزینی نبود و با روح قانون گذاری مغایرت دارد.

مجلس نباید قانون دائمی در بودجه سنواتی تصویب کند

جعفرزاده ایمن آبادی با انتقاد از این موضوع تاکید کرد: قانون گذار باید نحوه اجرا را به دولت ها بسپارد علاوه بر این مجلس نباید قانون دائمی در بودجه سنواتی تصویب کند چه ماهیت این قانون مثبت باشد یا منفی.

وی تصریح کرد: در حال حاضر این ابهام وجود دارد که باید یکبار این 24 میلیون را حذف کنیم پس سال بعد باید چکار در این خصوص انجام دهیم.

موضوع حذف یارانه بگیران باید در برنامه ششم توسعه بررسی می شد
وی خاطر نشان کرد: این موضوع باید خارج از بودجه سنواتی بررسی می شد چرا که بودجه سنواتی موضوعات یکساله را بررسی می کند وباید این مساله در برنامه ششم بررسی می شد.

وی ادامه داد: این مصوبه هم بوی سیاسی برای ایجاد نارضایتی علیه دولت ایجاد می کند و از نظر شکلی هم آیین نامه نویسی شده است هم تصمیم دائمی برای یکسال گرفته شد

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس تاکید کرد: این مصوبه تبعات وسیعی دارد و با نوشتن 5 خط نمی توان اینگونه با قانون هدفمندی برخورد کرد و قابلیت اجرا ندارد./

پایان پیام

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.