شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

نامه مهندس جعفرزاده به ریاست صداو سیما

مهمترین زنگ خطر برای رسانه ملی زمانی است که خود را به سطح رسانه یک جناح تقلیل دهد

دوشنبه,۳۱ام خرداد ۱۳۹۵ - سیاسی

بسمه تعالي

جناب آقای دكتر علی عسکری

ریاست محترم سازمان صدا و سیما

با سلام و عرض تبریک به مناسبت انتصاب شما در این جایگاه حساس و از آنجا که در طول مدت نمایندگی خود در مجلس نهم ، تحربه کار با دو رئیس پیش از شما را داشته ام بر خود لازم می دانم آنچه راکه در این سالها دیدیم و گفتیم و بسیاری از آنها شنیده نشد در آغاز راه با شما در میان بگذارم تا شاید در مسیر موفقیت و مسئولیت خطیری که بر عهده گرفته اید ، موثر باشد .

جناب آقای دكتر علی عسکری

نظام اسلامی ما در سالهای پایانی چهارمین دهه از عمر خود ، بدون شک مرحله آزمون و خطا و تصمیم گیری های بدون مطالعه ای که شاید زمانی در اوایل انقلاب توجیه پذیر بود عبور کرده و مردم نیز به حق از ما مسولان انتظار عملکردی کارشناسی شده و مبتنی بر واقعیات روز جامعه دارند .، در چنین شرایطی زیبنده نیست که در رسانه ملی و تنها رسانه رسمی نظام ، آن هم رسانه ای که دارای پشتیوانه ای غنی از آرشیو نیروهای مجرب تا امکانات روز است ، شاهد این باشیم که با تغییر یک رئیس مشی و برنامه ها دگرگون شود و با تغییر رئیس بعدی نیز همچنین!

مردمی که می بینند با تصمیم یک رئیس سازمان ، توسعه شبکه های تلویزیونی در دستور کار قرار می گیرد و با آمدن رئیس بعدی ، روند معکوس در پیش گرفته می شود حتماً با خود می اندیشند که کدام یک از این دو کار ، کارشناسی شده نبوده است ؟!

البته به گمان من پاسخ واقعی این است که هیچ یک از دو اقدام فوق دارای پشتوانه کارشناسی واقعی نبود ، چرا که هیچ کدام باعث نشد شاهد تغییری چشمگیر در استقبال عمومی از صدا و سیما باشیم . آنچه به جد لازم می دانم در ابتدای کار شما که خود از نیروهای با سابقه و مجرب سازمان صدا و سیما هستید ، به عنوان توصیه ای برادرانه عرض کنم این است که اگر ده مدیر دیگر نیز پس از شما در این جایگاه قرار بگیرند و همچنان بدون توجه به محتوا ، به دنبال جذب مخاطب از راه تغییر شکل و قالب باشند ، در همچنان بر همین پاشنه خواهد چرخید . این یک واقعیت است که تا وقتی بخشی از مردم کشورمان صدای خود را از رسانه ملی نشنوند ، برای آنها فرقی نمی کند که تعداد شبکه های تلویزیونی فعال در این سازمان 20 عدد است یا 120 عدد !

برای مردمی که در طول مدت فعالیت تیم مذاکره کننده سابق ، حتی یک برنامه در نقد آن مذاکرات از صدا و سیما ندیده اند و حالا با هدف تغییر به دولتی رای داده اند که مسیر مذاکرات را تغییر داده و بی وقفه در صدا و سیما شاهد برنامه هایی هستند که در قالب خبر و گزارش و فیلم مستند ، پا را از نقد فراتر گذاشته و به تخریب مذاکره کنندگان محبوب مردم و امین نظام می پردازد ، تفاوتی نمی کند که چيدمان استوديو خبر در سازمان شما شبيه فلان بخش خبري يك شبكه ماهواره ای باشد یا نه ! آنها پیش از آنکه به دکوراسیون و تیتراژ و ترکیب ظاهری ارائه برنامه های پر مخاطب ماهواره اي دقت كنند و جذب آن شوند ، از محتواي برنامه هاي شما و شباهت آن با برنامه های شما روی گردان می شوند .

جناب اقای دكتر علی عسکری

آنچه بعنوان مثال در سطرهای پیش گفتم تنها مشتي بود برای نمونه از خروار انتقاداتی که به عملکرد پیشینیان شما وارد است . اما امروز براي تکرار نشدن این اشتباهات چه باید کرد ؟ از آنجا که گمان می کنم راهکار پیشنهادی اينجانب به دلیل الگو قرار دادن یک نمونه خارجی ، مورد انتقاد برخی از حامیان مشی فعلی قرار بگیرد ، لازم می دانم تا پیش از بیان پیشنهاد خود مقدمه ای را بیان کنم .

استاد شهید مرتضی مطهری در یکی از گفتارهای خود به تفصیل درباره استفاده از دستاوردهای علمی و راهکارهای عملی غرب سخن گفته اند و در این باره ، نظام مشروطه ودموکراسی پارلمانی را مثال زده اند . به بیان شهید مطهری ، ما ایرانیان قرن ها تحت حکومت سلاطین زندگی کرده ایم و الگوی سلطنت مشروطه یا حکومت دموکراتیک مبتنی بر رای مردم ، یک الگوی غربی است . آیا باید بگوییم برای حفظ اصول و سنتهای خود ، این الگو را نمی پذیریم یا راهکار درست این است که این الگو را با در نظر گرفتن اصول دینی و فرهنگی خود ، جایگزین حکومت استبدادی کنیم ؟ هر چند از این سخنان شهید مطهری به خوبی پیداست که استفاده از روشهای درست و کارآمد حتي از غرب نیز لازم است اما لازم می دانم که پا را از این فراتر بگذارم و از شما بخواهم تا با تبعیت از حدیث شریف نبوی که فرمود ” اطلب العلم ولو بالسین ” در آغاز کار خود کارگروهی را مامور مطالعه و بررسی فرایند مدیریت رسانه ، در رسانه ای پر مخاطب دنیا کنید و در بهره گیری از این روشها توان و ذوق متخصصان داخلی اعتماد کنید . یکی از این الگوهای موفق در سراسر جهان ، بنگاه رسانه ای بی بی سی است . قطعاً نیاز به این توضیح نیست که تاکید من بر موفقیت این رسانه در جذب مخاطب ، تائیدی به محتوای مطالب تولید و پخش شده توسط این بنگاه رسانه ای نیست . اما باید بررسی شود که چنین رسانه عریض و طویلی که دارای چندین شبکه رادیویی وتلویزیونی بین المللی و شبکه هایی خاص برای برخی از کشورهاست ، چگونه امور خود را مدیریت می کند که سالانه جند صد هزار پوند سود دهی دارد و چرا ما پس از 37 سال هزینه کردن برای صدا و سیمایی که داخل کشور هیچ رقیبی ندارد باید همچنان سالانه صدها میلیارد تومان بودجه اختصاص دهیم و باز هم مدیران این سازمان از کسری بودجه گلایه کنند ؟

آیا می دانید که در کشور انگلستان ، بیش از یک دهه است که گروههایی برای نظارت بر همین بی بی سی در فضای مجازی شکل گرفته که تنها هدفشان رصد کردن رفتار این رسانه در پای بندی به منشور بي طرفی است ؟! فکر می کنيد جرا مخاطب ایرانی چنین انتظاری از رسانه ملی خود دارند ؟

اینکه مخاطبان یک رسانه ، از آن رسانه حتی انتظار بی طرفی نداشته باشند ، مهمترین زنگ خطر برای رسانه ای است که قرار است ملی باشد ولی خود را به سطح رسانه یک جناح تقلیل داده است . این زنگ خطر سالهاست به صدا درآمده ولی آنها که پیش از شما بر این مسند نشسته بودند ، آن را جدی نگرفتند . امیدوارم شما در آغاز راه ، طرحی نو دراندازيد مطمئن باشید شنیده شدن صدای همه سلایق سیاسی و فرهنگی از رسانه ملی بهترین راه برای جبران فرصت هایی است که با ملاحظات غیر کارشناسانه از دست رفته است .

 

غلامعلي جعفرزاده ايمن آبادي

نماينده مردم شريف شهرستان رشت در مجلس شوراي اسلامي

( دوره نهم و دهم )

30/03/1395

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.