شاهد شمال، پایگاه خبری تحلیلی گیلان

مهندس جعفرزاده ایمن آبادی :

یکشنبه,۵م دی ۱۳۹۵ - اقتصادی
photo_2016-12-25_19-21-01

عضوکمیسیون برنامه،بودجه ومحاسبات مجلس با بیان اینکه رشد صعودی ۴۰۰ درصدی خریدتضمینی گندم توسط دولت عاملی برای موفقیت در خودکفایی گندم به شمار می آید،گفت:خرید تضمینی گندم الگوی خرید دیگرمحصولات استراتژیک درکشور شود.

رشد صعودی ۴۰۰ درصدی خرید تضمینی عاملی برای موفقیت در خودکفایی گندم

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی درگفت وگو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت درباره وضعیت خرید تضمینی گندم طی سال های ۹۱تا ۹۵،گفت:دولت در سال۹۲- ۹۱ دو میلیون چهل و چهارهزارتن خرید تضمینی گندم را در کارنامه دارد و این درحالی است که درسال ۹۵-۹۴ نیز دولت خرید تضمینی گندم را به ۱۱ میلیون و صد وهفتاد هزارتن رسانده است.

نماینده مردم رشت درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت سال۹۳- ۹۲ نیز ۴میلیون تن خرید تضمینی گندم را در کارنامه دارد،گفت:همچنین دولت در سال ۹۴-۹۳ نیز ۸میلیون تن خرید تضمینی گندم را محقق کرده است.

وی با بیان اینکه دولت درسال ۹۵-۹۴ نیز خرید تضمینی گندم را تا در رقم ۱۱ میلیون و صد و هفتاد هزارتن افزایش داده است،تصریح کرد:این رشد صعودی ۴۰۰ درصدی خرید تضمینی گندم ،سیاست تشویقی مناسبی برای افزایش انگیزه کشاورز در عرصه تولید به شمارمی آید.

وی ادامه داد:دولت وجوه خرید تضمینی گندم درسال۹۲- ۹۱ را هشصدو هشتاد و دومیلیارد تومان تعیین کرد،اما دولت این میزان را در سال ۹۲و ۹۳ به سه هزار نهصد و ده میلیارد تومان رسانده است.

جعفرزاده ایمن آبادی،افزود:دولت در سال۹۴-۹۳ وجوه خرید تضمینی گندم را ۹هزار وسیصد میلیارد تومان تعیین کرد،اما این میزان را دولت درسال ۹۵-۹۴ به ۱۴ هزاروهفصد و هفت میلیارد تومان رسانده است .

نماینده مردم رشت درمجلس افزود:خرید تضمینی را باید با نرخ فروش در بازار مقایسه کنیم و اگرمابه التفاوت خرید تضمینی بالاتر از نرخ فروش باشد؛بدین معنا است که دولت یارانه پرداخت می کند که این امر سیاست تشویقی مناسبی برای تولید درصنعت کشاورزی به شمار می آید.

وی یاد آور شد:نرخ خرید تضمینی گندم در سال، ۹۱-۹۲ چهارصد وبیست تومان کیلویی توسط دولت تعیین شده بود واین درحالی است که در آن مقطع نرخ فروش در بازار ۴۶۵ تومان کیلویی بوده است،بنابراین بااین اوصاف بدیهی است که کشاورز انگیزه ی فروش محصولاتش را دراین مقطع از دست می دهد.

وی ادامه داد:در سال ۹۳-۹۲ نرخ فروش در بازار گندم ۴۶۵تومان بوده است؛اما دولت از خرید تضمینی ۴۲۰ تومان کیلویی این میزان را به ۸۰۰ تومان افزایش داده است؛این نشان می دهد مابه التفاوت را در بازار حدود ۹۰ درصد افزایش داده است.

نماینده مردم رشت درمجلس،افزود: همچنین در سال ۹۴-۹۳ نرخ تعیین شده گندم در بازار ۶۶۵ تومان کیلویی بود که دولت نرخ تضمینی را دراین خصوص هزار و صدو پنجاه و پنج تومان تعیین کرده است که این امر نشان از رشد ۹۰ الی ۱۰۰ خرید تضمینی گندم دارد.

جعفرزاده ایمن ابادی افزود:در سال ۹۵ -۹۴ نیز نرخ گندم در بازار کیلویی ۶۵۰ تعیین شد بود،اما دولت نرخ خرید تضمینی گندم را ۱۲۸۰ تومان کیلویی تعیین کرده است،این امر روند نرخ صعودی خریدتضمینی گندم را نشان می دهد.

وی ادامه داد:فاصله نرخ خرید تضمینی گندم تا نرخ موجود در بازار به میزان ۵۰ درصد نیز متفاوت باشد،برای کشاورز انگیزه تولید ایجاد می کند و این درحالی است که جلوگیری از رشد مهاجرت از روستاها درطی چندسال اخیر نتیجه خریدتضمینی محصولی همچون گندم است که دولت در دستورکار قرار داده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه ما در استان گیلان ۱۵ هزارتن در سال تولید گندم داریم،یادآورشد:دولت از سال ۹۲ سیرصعودی در خرید تضمینی گندم را آغاز کرد./
@Jphoto_2016-12-25_19-21-01

نظرات مغایر با اصول اخلاقی و قوانین وب سایت منتشر نخواهد شد

*

کليه حقوق اين وب سايت محفوظ است.انتشار محتواي اين وب سايت به شرط درج نام و آدرس سايت بلامانع است.